Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Verem, ‘utanilacak bir rahatsizlik’ degil

Utanma ya da toplumdan dislanma endisesinin, veremin kronik bir hal almasina ve tedavisinin güçlesmesine neden oldugu belirtildi.

Adana’da, son yillarda artis görülen tüberkülozun (verem) utanilacak bir hastalik olmadigi, utanma ya da toplumdan dislanma endisesinin, hastaligin kronik bir hal almasina ve tedavisinin güçlesmesine neden oldugu bildirildi.

Adana Verem Savas Dernegi Baskani Levent Etiz, solunum yoluyla bulasan verem hastaliginin, gelisen tip sayesinde kesin tedavisinin bulundugunu, ancak toplumun bu hastaliga hala “utanilacak bir rahatsizlik” olarak bakmasi yüzünden sorunlar yasandigini söyledi.

Hastaligini yakin çevresinden, ailesinden bile gizleyenlerin bulunduguna isaret eden Etiz, “Oysa, hiçbir hastaligin utanilacak tarafi yoktur. Çünkü, utanma ya da toplumdan dislanma endisesi hastaligin kronik bir hal almasina ve tedavisinin güçlesmesine neden oluyor” dedi. Etiz, öksürük, balgam çikarma, gece terlemesi ve ates, kan tükürme, gögüs agrilari, istahsizlik ve asiri zayiflama ile belirti veren verem hastaliginin tedavisinin verem savas dispanserlerinde ücretsiz olarak yapildigini anlatti. Adana’da, kayitli 750 verem hastasi bulundugunu ancak son yillarda hastaliga yakalananlarin sayisinda artis görüldügünü ifade eden Etiz, hastaligin balgam tetkiki, akciger filmi ve deri testi ile teshis edilebildigine dikkati çekti.

“ASIYI IHMAL ETMEYIN”

Etiz, verem hastaliginin sanildigi gibi sadece yoksullarda degil, ekonomik durumu iyi insanlarda da görüldügünü vurgulayarak, öncelikle bebeklerde ilk 3 ay içinde asi uygulamasinin ihmal edilmemesi, bu uygulamanin 7 yasinda da tekrarinin gerektigini bildirdi. Verem Savas Dernegi faaliyetleri hakkinda da bilgi veren Etiz, Seyhan’da Dr. Ali Mentesoglu, Yüregir’de ise Karsiyaka Dispanserlerinin bulundugunu, her iki yerin de mülkiyetlerinde olmasina ragmen Il Saglik Müdürlügü’nden kira bedeli almadiklarini anlatti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası