Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Mecburi hizmet yasasi 2 yil içinde kalkacak

Egitim ve Saglik Muhabirleri Dernegi’nin bilgilendirme toplantisina katilan Prof. Dr. Recep Akdag, saglikla ilgili projelerini anlatti.

Buna gore 2 yil içinde genel saglik sigortasina geçilecek. Mecburi hizmet kalkacak.Aile hekimligi uygulamasi baslayacak. Saglik ocaklari da aile hekimligi sistemine dahil olacak. Hasta odakli hizmete baslanacak. Hastanelerde hasta haklari ofisleri kurulacak. Hastanelerde hasta rehin kalmayacak. Hastalara hekimini seçme özgürlügü saglanacak. Çocuklarda hem zeka hem de fiziksel gerilige neden olan kansizlik, fenilketonüri ve hipotirodi hastaliklariyla ilgili taramalar siklastirilacak.

Saglik Bakani Profesör Doktor Recep Akdag, Egitim ve Saglik Muhabirleri Dernegi ESAM’in düzenledigi medya bilgilendirme toplantisinda aile hekimligi sisteminin getirilecegini, mecburi hizmet yasasi’nin iki yil içinde uygulamadan kaldirilacagini ve hastalara hekimini seçme hakkinin saglanacagini açikladi. Uzmanlik Tüzügü ile ilgili olarak da meslek örgütlerinin açtigi dava sonuçlarina gerekli düzeltmeleri yapacaklarini vurgulayan Bakan Recep Akdag, “Tibbi Hizmetlerin Kötü Uygulamasindan Dogan Sorumluluk Yasa Tasari’siyla ilgili elestirileri de dikkate alarak çikaracagiz. Bu haliyle Meclis’e göndermeyecegiz.” diye konustu:

Armada Oteli’nde yapilan toplantida Bakan Akdag, yayinladiklari genelgeyle hiçbir hastanin parasi olmadigi için hastanelerde rehin tutulamayacaginin bir daha altini çizdiklerini belirterek, “Vatandaslar böyle bir durumda önce hastane bashekimine, sonuç alamazlarsa muhakkak il saglik müdürlüklerine basvursunlar. Gerekli müdahaleyi hemen yapacagiz. Bu anlamda gazetelere yansiyan olaylarla ilgili gerekli müdahaleyi hemen yaptik” dedi. Halkin en fazla sikinti yasadigi bir sorunun da acil saglik hizmetleri olduguna isaret eden Bakan Akdag, sözlerini söyle sürdürdü:

“Kamu ya da özel ayirt etmeden bir hasta acil olarak nereye basvurursa basvursun gerekli müdahale hemen yapilacak, hasta kapidan çevrilmeyecek. Söz konusu olan özel hastane ise ve vatantasin sosyal güvencesi yoksa, parasini ödeyemiyorsa biz onu zaten Fak Fuk Fon’dan ödüyoruz.”

HEKIMLER TESVIK EDILECEK

Eski Saglik Bakani Osman Durmus tarafindan gündeme getirilen mecburi hizmet uygulamasi Türk Tabipleri Birligi ve tabip odalarinin tepkisine neden olmustu. Yeni Bakan Prof. Dr. Recep Akdag aile hekimligi sisteminin, genel pratisyen hekimlerle, aile hekimligi uzmanlarinin katilacagini belirterek, su açiklamayi yapti:

“Bu sisteme saglik ocaklari da dahil olacak. Burada çalisan hekimler koruyucu saglik hizmeti vermeyi sürdürecekler. Ayrica kendisi üzerine kayitli hastalara da aile hekimligi hizmeti verecek.. Hasta basina da gerekli ücreti alacak. Çok sayida hekimin oldugu bir saglik ocaginda ücret de düsecegi için, saglik personelinin ülke genelinde saglikli dagiliminin saglanacagini düsünüyoruz. Mecburi hizmet hekimleri zorlayan bir sistem. Biz hekimleri tesvik ederek iki yil içinde bu uygulamayi devre disi birakacagiz. Aile hekimligi hizmetine bizim standartlarimiza uyan özel saglik kuruluslarini da katacagiz. Genel saglik sigortasi tamamen kamu sigortaciligi olacak. Ancak özel saglik kuruluslarindan da hizmet satin alabilecek.”

Saglik ve egitim alaninda uzman gazeteciler tarafindan 1991 yilinda kurulan ESAM’in toplantisinda saglik habercilerinin sorularini yanitlayan Bakan Akdag, medya bilgilendirme toplantilarinin düzenli olarak yapilacagini belirtti.

“Aile planlamasindan yanayim”

Bu arada medyaya yansiyan “aile planlamasina karsi oldugu” iddialarini ise yalanladi:

“5 çocugum oldugu için bu tip asilsiz haberler yayinlaniyor. Ancak ben bir çocuk hekimi olarak bilimsel aile planlamasinin yanindayim. Ayrica dogum araliginin da iki yildan az olmamasinin da anne ve çocuk sagligi açisindan büyük önem tasidiginin altini çizmek istiyorum. Bizim bakanlik olarak önceliklerimiz arasinda ilk bir yas içindeki çocuklardaki kansizligin önlenmesi yer aliyor. Bu konuda gerekli çalismalari yapacagiz. Ayrica erken tani yapilamadiginda zeka geriligine neden olan fenilketöniri ve hipotiroidi hastaliklarinin taramalarini da siklastiracagiz.”

Hastanelerde hasta haklari masasi olusturuluyor

Bugüne kadar saglik sisteminde hasta odakli bir yaklasimin hakim olmadigina dikkat çeken Prof. Dr. Recep Akdag, hasta haklarinin büyük önem tasidigini vurguladi. Bakan Akdag, birkaç ay içinde hastanelerde hasta haklari ve halkla iliskiler masalarinin hizmete baslayacagini belirtti.

Bitmeyen saglik yatirimlari

Eski Saglik Bakani Osman Durmus’un bir kitap hazirlatmasina neden olan 15-20 yildir bitmeyen ölü saglik yatirimlariyla ilgili olarak da bir envanter çalismasi yapacaklarini da söyleyen Bakan Akdag, Çalisma Bakanligi ile imzalanan, SSK’lilarin Saglik Bakanligi’nin hastanelerinden yararlanmasini saglayacak protokolün de gelistirilerek uygulanacagini vurguladi.

Istanbul’da kamu yatirimlarinin yeterli olmadigini bu yüzden de hizmetlerle ilgili sorunlar oldugunu vurgulayan Bakan Akdag, söyle konustu:

“Istanbul için özellikle acil hizmetler ve yogun bakim konusunda projeler gelistiriyoruz, yakinda devreye sokacagiz.”

Bir gazetecinin “hasta, hemsire, AB, türban ve aile” kelimelerinin ifade ettigi anlamlari sormasi üzerine Bakan Recep Akdag, sirasiyla “sefkat, yardim, Avrupa Birligi, insan hakki ve insanin huzur buldugu yer” yanitini verdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası