Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin pilini ucuza üreten Türk profesörün hedefi, seri üretim

ABD’den 30 bin dolara ithal edilen beyin pilini bin 500 dolar maliyetle üretmeyi basaran Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Biyofizik Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Metin Tulgar, simdi de seri üretim için çalisma yapiyor.

Beyin pilini, maliyeti düsürerek üreten ve Ingiltere’deki Uluslararasi Biyografi Merkezi tarafindan 2002 yilinin bilim adami seçilen Prof. Dr. Metin Tulgar, simdi, tip dalinda önemli bir yenilik olan beyin pilinin patentini almak amaciyla Türk Patent Enstitüsü’ne basvurdu.

Prof. Dr. Metin Tulgar, beyin pili konusunda yurtiçi ve yurtdisinda bilimsel çalismalar yaptigini belirterek, “Radyofrekans teknigi ile çalisan beyin pili, tip alaninda çok önemli rahatsizliklari tedavi etmek amaciyla kullaniliyor. 50-100 bin dolar kaynak ile üniversite laboratuvarinda seri üretime geçmek için girisimlerde bulunuyorum” dedi.

Beyin pillerinin, omurilige yerlestirildigini ve yaydigi elektromanyetik frekans dalgalari sayesinde sinirleri duyarli hale getirdigini kaydeden Prof. Dr. Tulgar, söyle devam etti: “Beyin pilleri, yaygin dagilimli kronik agrilarin kontrolünde, özellikle ayak ve bacaklarda kangren riskine yol açabilecek dolasim sistemi rahatsizliklarinda ve kismi felç geçiren hareket özürlülerin tedavisinde basari ile kullaniliyor. Özellikle kaza ve hastalik sonrasinda fonksiyonunu yitiren sinirlerin disaridan yapay olarak elektronik sinyallerle uyarilarak tekrar fonksiyonel hale gelmesi saglanabiliyor.”

90 HASTA BASVURDU

Prof. Dr. Metin Tulgar, beyin pilleri ile ilgili çalismasinin kamuoyuna yansimasi ile birlikte, özellikle hasta ve hasta sahiplerinden büyük ilgi gördügüne dikkati çekerek, sözlerini söyle sürdürdü: “Basta Gaziantep olmak üzeri birçok ilden beyin pili konusunda talep geldi. Hatta, Almanya, Fransa ve Hollanda’da yasayan Türkler’den de arayan oldu. Su ana kadar basvurular 90’i buldu. Çogunlugunu felçlilerin olusturdugu hastalar, fiyati ucuz oldugu için beyin pilini denemek ve tedavi sansini artirmak istiyor. Hastalarin büyük çogunlugunun ekonomik durumunun iyi olmamasi ithal beyin pili almalarina imkan tanimiyor. 30 bin dolara beyin pili almak kolay degil ama 1500 dolara buna sahip olunabilir. Hastalarin ilgisi her geçen gün artiyor. Bu yogun talep, beni seri üretim için zorluyor. Bu nedenle, beyin pili konusundaki çalismalarimi yogunlastirdim. Tek eksigim, patent ve 50-100 bin dolarlik kaynak. Bu kaynagi bulup, üniversite bünyesinde küçük çapli üretime geçip, ilk asamada basvuran hastalara yanit vermeyi düsünüyorum. Beyin pili konusunda daha büyük üretim yapmak da mümkün.”

Prof. Dr. Tulgar, Ingiltere, Almanya, Fransa ve diger Avrupa ülkeleri ile ABD’de tedavi amaçli çok yaygin kullanilan beyin pillerinin, Türkiye’de ise yüksek maliyeti nedeniyle yeterince kullanilamadigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası