Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin pilini ucuza üreten Türk profesörün hedefi, seri üretim

ABD’den 30 bin dolara ithal edilen beyin pilini bin 500 dolar maliyetle üretmeyi basaran Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Biyofizik Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Metin Tulgar, simdi de seri üretim için çalisma yapiyor.

Beyin pilini, maliyeti düsürerek üreten ve Ingiltere’deki Uluslararasi Biyografi Merkezi tarafindan 2002 yilinin bilim adami seçilen Prof. Dr. Metin Tulgar, simdi, tip dalinda önemli bir yenilik olan beyin pilinin patentini almak amaciyla Türk Patent Enstitüsü’ne basvurdu.

Prof. Dr. Metin Tulgar, beyin pili konusunda yurtiçi ve yurtdisinda bilimsel çalismalar yaptigini belirterek, “Radyofrekans teknigi ile çalisan beyin pili, tip alaninda çok önemli rahatsizliklari tedavi etmek amaciyla kullaniliyor. 50-100 bin dolar kaynak ile üniversite laboratuvarinda seri üretime geçmek için girisimlerde bulunuyorum” dedi.

Beyin pillerinin, omurilige yerlestirildigini ve yaydigi elektromanyetik frekans dalgalari sayesinde sinirleri duyarli hale getirdigini kaydeden Prof. Dr. Tulgar, söyle devam etti: “Beyin pilleri, yaygin dagilimli kronik agrilarin kontrolünde, özellikle ayak ve bacaklarda kangren riskine yol açabilecek dolasim sistemi rahatsizliklarinda ve kismi felç geçiren hareket özürlülerin tedavisinde basari ile kullaniliyor. Özellikle kaza ve hastalik sonrasinda fonksiyonunu yitiren sinirlerin disaridan yapay olarak elektronik sinyallerle uyarilarak tekrar fonksiyonel hale gelmesi saglanabiliyor.”

90 HASTA BASVURDU

Prof. Dr. Metin Tulgar, beyin pilleri ile ilgili çalismasinin kamuoyuna yansimasi ile birlikte, özellikle hasta ve hasta sahiplerinden büyük ilgi gördügüne dikkati çekerek, sözlerini söyle sürdürdü: “Basta Gaziantep olmak üzeri birçok ilden beyin pili konusunda talep geldi. Hatta, Almanya, Fransa ve Hollanda’da yasayan Türkler’den de arayan oldu. Su ana kadar basvurular 90’i buldu. Çogunlugunu felçlilerin olusturdugu hastalar, fiyati ucuz oldugu için beyin pilini denemek ve tedavi sansini artirmak istiyor. Hastalarin büyük çogunlugunun ekonomik durumunun iyi olmamasi ithal beyin pili almalarina imkan tanimiyor. 30 bin dolara beyin pili almak kolay degil ama 1500 dolara buna sahip olunabilir. Hastalarin ilgisi her geçen gün artiyor. Bu yogun talep, beni seri üretim için zorluyor. Bu nedenle, beyin pili konusundaki çalismalarimi yogunlastirdim. Tek eksigim, patent ve 50-100 bin dolarlik kaynak. Bu kaynagi bulup, üniversite bünyesinde küçük çapli üretime geçip, ilk asamada basvuran hastalara yanit vermeyi düsünüyorum. Beyin pili konusunda daha büyük üretim yapmak da mümkün.”

Prof. Dr. Tulgar, Ingiltere, Almanya, Fransa ve diger Avrupa ülkeleri ile ABD’de tedavi amaçli çok yaygin kullanilan beyin pillerinin, Türkiye’de ise yüksek maliyeti nedeniyle yeterince kullanilamadigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası