Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Beyin pilini ucuza üreten Türk profesörün hedefi, seri üretim

ABD’den 30 bin dolara ithal edilen beyin pilini bin 500 dolar maliyetle üretmeyi basaran Gaziantep Üniversitesi Tip Fakültesi Biyofizik Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Metin Tulgar, simdi de seri üretim için çalisma yapiyor.

Beyin pilini, maliyeti düsürerek üreten ve Ingiltere’deki Uluslararasi Biyografi Merkezi tarafindan 2002 yilinin bilim adami seçilen Prof. Dr. Metin Tulgar, simdi, tip dalinda önemli bir yenilik olan beyin pilinin patentini almak amaciyla Türk Patent Enstitüsü’ne basvurdu.

Prof. Dr. Metin Tulgar, beyin pili konusunda yurtiçi ve yurtdisinda bilimsel çalismalar yaptigini belirterek, “Radyofrekans teknigi ile çalisan beyin pili, tip alaninda çok önemli rahatsizliklari tedavi etmek amaciyla kullaniliyor. 50-100 bin dolar kaynak ile üniversite laboratuvarinda seri üretime geçmek için girisimlerde bulunuyorum” dedi.

Beyin pillerinin, omurilige yerlestirildigini ve yaydigi elektromanyetik frekans dalgalari sayesinde sinirleri duyarli hale getirdigini kaydeden Prof. Dr. Tulgar, söyle devam etti: “Beyin pilleri, yaygin dagilimli kronik agrilarin kontrolünde, özellikle ayak ve bacaklarda kangren riskine yol açabilecek dolasim sistemi rahatsizliklarinda ve kismi felç geçiren hareket özürlülerin tedavisinde basari ile kullaniliyor. Özellikle kaza ve hastalik sonrasinda fonksiyonunu yitiren sinirlerin disaridan yapay olarak elektronik sinyallerle uyarilarak tekrar fonksiyonel hale gelmesi saglanabiliyor.”

90 HASTA BASVURDU

Prof. Dr. Metin Tulgar, beyin pilleri ile ilgili çalismasinin kamuoyuna yansimasi ile birlikte, özellikle hasta ve hasta sahiplerinden büyük ilgi gördügüne dikkati çekerek, sözlerini söyle sürdürdü: “Basta Gaziantep olmak üzeri birçok ilden beyin pili konusunda talep geldi. Hatta, Almanya, Fransa ve Hollanda’da yasayan Türkler’den de arayan oldu. Su ana kadar basvurular 90’i buldu. Çogunlugunu felçlilerin olusturdugu hastalar, fiyati ucuz oldugu için beyin pilini denemek ve tedavi sansini artirmak istiyor. Hastalarin büyük çogunlugunun ekonomik durumunun iyi olmamasi ithal beyin pili almalarina imkan tanimiyor. 30 bin dolara beyin pili almak kolay degil ama 1500 dolara buna sahip olunabilir. Hastalarin ilgisi her geçen gün artiyor. Bu yogun talep, beni seri üretim için zorluyor. Bu nedenle, beyin pili konusundaki çalismalarimi yogunlastirdim. Tek eksigim, patent ve 50-100 bin dolarlik kaynak. Bu kaynagi bulup, üniversite bünyesinde küçük çapli üretime geçip, ilk asamada basvuran hastalara yanit vermeyi düsünüyorum. Beyin pili konusunda daha büyük üretim yapmak da mümkün.”

Prof. Dr. Tulgar, Ingiltere, Almanya, Fransa ve diger Avrupa ülkeleri ile ABD’de tedavi amaçli çok yaygin kullanilan beyin pillerinin, Türkiye’de ise yüksek maliyeti nedeniyle yeterince kullanilamadigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası