Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ilaçlarin ölüm oyunu

Bazi firmalar, kanser gibi hastaliklarin tedavisinde kullanilan ilaçlari kar edemedikleri için üretmiyor. Ilaç bulamayan hastalar ölüm korkusu yasiyor.

Daha çok para kazanmak için üretimini durdurup ithalata yönelen ilaç firmalari insan sagligini tehlikeye atiyor. Ilaçlar ya karaborsadan ya da yurtdisindaki gerçek fiyatinin 3-4 katina satiliyor. Kanser hastalari, kullanmak zorunda olduklari ilaci bulamamaktan veya fahis fiyata satin almaktan yakinirken, üretici firmalarda kendilerini savundu. Velbe adli kanser ilacini üreten firmanin yöneticilerinden Hulki Gencay, yetkililerin 'standartlar geregi ayni makinede iki ayri onkolojik ilaç üretilemez' uyarisi üzerine ilacin, firmanin Fransa'daki fabrikasindan ithaline karar verdiklerini belirtti. Gencay, 'Saglik Bakanligi, firmamizin ithal basvurusuna henüz yanit vermedi. Elimizdeki stoklar da bu süre içinde eridi' dedi.

Gücümüz kalmadi

Firma yetkilileri kendilerini böyle savunurken kardesinin lenf kanseri oldugunu belirten M.A. ise magduriyetini söyle anlatti: 'Vinblastin Sülfat içeren 'Velbe' adli ilaç, artik eczanelerde yok. Eczaneden 20 milyon liraya aldigimiz ilaci bir süre Türk Eczacilar Birligi kanaliyla yurtdisindan yaklasik 150 milyona getirttik. Ama artik gücümüz kalmadi, alamiyoruz.' Saglik Bakanligi Ilaç Eczacilik Genel Müdürü Orhan Çakmak ise firmalara geçici ithal izni verdiklerini belirterek, 'Irak kendi ilacini üretmedigi için büyük sikinti çekiyor. Firmalarin bu tavri sürerse, Türkiye de Irak'in durumuna düsebilir' diye konustu.

Tatli para kazaniyorlar

Eczacilar Odasi Baskani Zafer Kaplan da ilaci üretmektense ithal etmenin firmalarin isine geldigini vurgulayarak, söyle dedi: 'Bu firmalar, ilaçlari disaridan fiyat kontrolü olmadan, dolar üzerinden yüksek fiyatla getiriyorlar. Burada hiçbir sikintiya girmeden 'tatli para' kazaniyorlar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası