Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyabetlilere ‘banyo’ uyarisi

Vücuttaki sinirlerin fonksiyonlarini kaybetmesi nedeniyle diabetliler, sicagi, sogugu ve agriyi hissetmiyorlar.

Halk arasinda “seker hastaligi” olarak bilinen diyabetlilerin, banyo sularini mutlaka derece ile kontrol etmeleri ya da bir yakinindan yardim istemesi gerektigi bildirildi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Dahiliye ve Endokrinoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Sert, diyabetlilerde, hastaligin ilerleyen safhalarinda vücut sinirlerinin fonksiyonlarini kaybettigini söyledi. Sert, diyabetli hastanin iyi tedavi görmediginde olusan sinir fonksiyonlari kaybinin, vücudun sicagi, sogugu ve agriyi hissetmesini engelledigini, bu nedenle çok sayida hastanin yaniklar dolayisiyla polikliniklere basvurduklarini anlatti.

Diyabetin, yasam boyu tedavi gerektiren bir metabolizma hastaligi oldugunu vurgulayan Sert, söyle konustu: “Ayaklarini kaynar sulara batiran, tugla isitarak isinmaya çalisan ya da ayagini kalorifer petegine dayamadan dolayi ileri derecede yaniklarla bize basvuran hastalarimiz oldukça fazla. Bu durumda ayak kesilmelerine kadar varan olumsuz tablolara tanik oluyoruz.”

BANYO VE AYAKKABI KONUSUNDA UYARILAR

Bilinçli bakim ve egitimle yasanan sorunlarin önemli ölçüde önlenebilecegini, tedavide ön kosulun, diyabetin iyi taninmasi oldugunu vurgulayan Sert, söyle devam etti: “Nöropati dedigimiz sinirlerin fonksiyonunun kaybi durumunda, hasta sicaga, soguga ve agriya karsi duyarsizlastigini bilmelidir. Bu nedenle, özellikle banyo yaparken suyun sicakligi mutlaka derece ile kontrol etmeli ya da aile fertlerinden birinden yardim istenmelidir.”

Sert, ayak bakimi ve temizligi ile kaliteli deriden yapilmis ortopedik ayakkabi seçimine de özen gösterilmesi gerektigini ifade ederek, sunlari kaydetti: “Ayni ayakkabi her gün giyilmemelidir. Çünkü, bu durum ayakkabida terlemeye, mantar ve deride bozulmalara neden olur. Oysa, farkli ayakkabilar giyildiginde, ayagin farkli noktalarina basinç yapmasi dolayisiyla mantar olusumu önlenir ve ayak sagligi da korunur.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası