Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hepatit C’lilerin çogu hastaliklarindan habersiz yasiyor

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasinda 20 yil içinde siroz ve bunlarin da yüzde 5’inde karaciger kanseri gelistigine dikkat çekildi.

Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi Genel Sekreteri Prof. Dr. Yilmaz Çakaloglu, Türkiye’de 1 milyona yakin kisinin hepatit C virüs infeksiyonuna sahip oldugunu belirterek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayisi onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” dedi.

Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi’nin kurulusunun 10. yildönümü dolayisiyla “Hepatit C Virüs Infeksiyonu: Laboratuvardan Klinige” konulu etkinlik kapsaminda gerçeklestirilen basin toplantisinda konusan Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Çakaloglu, tüm dünyada 200 milyona yakin hepatit C’li insan olduguna inanildigini belirterek, “Türkiye’de de, 1 milyona yakin kisi hepatit C virüs infeksiyonuna sahiptir” dedi. Hepatit C’li kisilerin büyük çogunlugunun hastaliklarindan habersiz yasadigina dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloglu, gelismis ülkelerde gösterilen yogun çabalar sonucu tedavi edilen hasta sayisinda büyük artislar oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Çakaloglu, buna karsin Türkiye’de az sayida kisiye tani konuldugunu ifade ederek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayisi onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” seklinde konustu. Kaydedilen büyük gelismelere ragmen hastalarin yarisinda tedavinin basarili oldugunu dile getiren Prof. Dr. Çakaloglu, kullanilan ilaçlarin ciddi yan etkilere sahip oldugunu anlatarak, “Kronik C hepatiti olan bir hastada yapilan karaciger biyopsisi hastaligin ilerleyici olabilecegini düsündürüyorsa tedavi gereklidir” dedi.

ASI IÇIN 5 YIL BEKLEMEK GEREK

Hastalik için etkili bir asi olmadigini ancak çalismalarin devam ettigini de vurgulayan Prof. Dr. Çakaloglu, “Hepatit C’nin en az 6 farkli genotipi ve 100 kadar da küçük farkliliklar gösteren alt gruplari oldugundan etkili bir asi gelistirmek zordur. En az 5 yil beklenmesi gerekmektedir” diye konustu.

HEPATIT C TESTI YAPTIRIN

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasinda 20 yil içinde siroz ve bunlarin da yüzde 5’inde karaciger kanseri gelistigine dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloglu, check up yaptiran, ameliyat geçiren, alkol problemi olan, uyusturucu kullanan, dövme ve piercing yaptiran herkesin ve escinsel erkekler ile hayat kadinlarinin mutlaka hepatit C testi yaptirmasi gerektiginin altini çizdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası