Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hepatit C’lilerin çogu hastaliklarindan habersiz yasiyor

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasinda 20 yil içinde siroz ve bunlarin da yüzde 5’inde karaciger kanseri gelistigine dikkat çekildi.

Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi Genel Sekreteri Prof. Dr. Yilmaz Çakaloglu, Türkiye’de 1 milyona yakin kisinin hepatit C virüs infeksiyonuna sahip oldugunu belirterek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayisi onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” dedi.

Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi’nin kurulusunun 10. yildönümü dolayisiyla “Hepatit C Virüs Infeksiyonu: Laboratuvardan Klinige” konulu etkinlik kapsaminda gerçeklestirilen basin toplantisinda konusan Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Çakaloglu, tüm dünyada 200 milyona yakin hepatit C’li insan olduguna inanildigini belirterek, “Türkiye’de de, 1 milyona yakin kisi hepatit C virüs infeksiyonuna sahiptir” dedi. Hepatit C’li kisilerin büyük çogunlugunun hastaliklarindan habersiz yasadigina dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloglu, gelismis ülkelerde gösterilen yogun çabalar sonucu tedavi edilen hasta sayisinda büyük artislar oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Çakaloglu, buna karsin Türkiye’de az sayida kisiye tani konuldugunu ifade ederek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayisi onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” seklinde konustu. Kaydedilen büyük gelismelere ragmen hastalarin yarisinda tedavinin basarili oldugunu dile getiren Prof. Dr. Çakaloglu, kullanilan ilaçlarin ciddi yan etkilere sahip oldugunu anlatarak, “Kronik C hepatiti olan bir hastada yapilan karaciger biyopsisi hastaligin ilerleyici olabilecegini düsündürüyorsa tedavi gereklidir” dedi.

ASI IÇIN 5 YIL BEKLEMEK GEREK

Hastalik için etkili bir asi olmadigini ancak çalismalarin devam ettigini de vurgulayan Prof. Dr. Çakaloglu, “Hepatit C’nin en az 6 farkli genotipi ve 100 kadar da küçük farkliliklar gösteren alt gruplari oldugundan etkili bir asi gelistirmek zordur. En az 5 yil beklenmesi gerekmektedir” diye konustu.

HEPATIT C TESTI YAPTIRIN

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasinda 20 yil içinde siroz ve bunlarin da yüzde 5’inde karaciger kanseri gelistigine dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloglu, check up yaptiran, ameliyat geçiren, alkol problemi olan, uyusturucu kullanan, dövme ve piercing yaptiran herkesin ve escinsel erkekler ile hayat kadinlarinin mutlaka hepatit C testi yaptirmasi gerektiginin altini çizdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası