Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hepatit C’lilerin çogu hastaliklarindan habersiz yasiyor

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasinda 20 yil içinde siroz ve bunlarin da yüzde 5’inde karaciger kanseri gelistigine dikkat çekildi.

Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi Genel Sekreteri Prof. Dr. Yilmaz Çakaloglu, Türkiye’de 1 milyona yakin kisinin hepatit C virüs infeksiyonuna sahip oldugunu belirterek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayisi onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” dedi.

Türk Karaciger Arastirmalari Dernegi’nin kurulusunun 10. yildönümü dolayisiyla “Hepatit C Virüs Infeksiyonu: Laboratuvardan Klinige” konulu etkinlik kapsaminda gerçeklestirilen basin toplantisinda konusan Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Çakaloglu, tüm dünyada 200 milyona yakin hepatit C’li insan olduguna inanildigini belirterek, “Türkiye’de de, 1 milyona yakin kisi hepatit C virüs infeksiyonuna sahiptir” dedi. Hepatit C’li kisilerin büyük çogunlugunun hastaliklarindan habersiz yasadigina dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloglu, gelismis ülkelerde gösterilen yogun çabalar sonucu tedavi edilen hasta sayisinda büyük artislar oldugunu vurguladi.

Prof. Dr. Çakaloglu, buna karsin Türkiye’de az sayida kisiye tani konuldugunu ifade ederek, “Tedavi edilmesi gereken hasta sayisi onbinlerce iken, bugün için ancak 2-3 bin hasta bundan yararlanabiliyor” seklinde konustu. Kaydedilen büyük gelismelere ragmen hastalarin yarisinda tedavinin basarili oldugunu dile getiren Prof. Dr. Çakaloglu, kullanilan ilaçlarin ciddi yan etkilere sahip oldugunu anlatarak, “Kronik C hepatiti olan bir hastada yapilan karaciger biyopsisi hastaligin ilerleyici olabilecegini düsündürüyorsa tedavi gereklidir” dedi.

ASI IÇIN 5 YIL BEKLEMEK GEREK

Hastalik için etkili bir asi olmadigini ancak çalismalarin devam ettigini de vurgulayan Prof. Dr. Çakaloglu, “Hepatit C’nin en az 6 farkli genotipi ve 100 kadar da küçük farkliliklar gösteren alt gruplari oldugundan etkili bir asi gelistirmek zordur. En az 5 yil beklenmesi gerekmektedir” diye konustu.

HEPATIT C TESTI YAPTIRIN

Kronik hepatit C’lilerin yüzde 20’sinden fazlasinda 20 yil içinde siroz ve bunlarin da yüzde 5’inde karaciger kanseri gelistigine dikkati çeken Prof. Dr. Çakaloglu, check up yaptiran, ameliyat geçiren, alkol problemi olan, uyusturucu kullanan, dövme ve piercing yaptiran herkesin ve escinsel erkekler ile hayat kadinlarinin mutlaka hepatit C testi yaptirmasi gerektiginin altini çizdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
  Aranan Kan: AB RH -
ankara özel etimed hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05535258594

ankara özel etimed hastanesin de yatmakta olan hastz için acil kan aranıyor

Tarih: 8/5/2018 11:51:17 PM
destegül taş
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası