Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sürekli oturmanin zararlari

Uzmanlar ideal oturma biçiminin bilinmesini ve saatte bir 5-10 dakika yürünmesini öneriyorlar.

Büro çalisanlarinin sürekli oturmalarinin, özellikle kemiklerin zayiflamasi, kan damarlarinin daralmasi ve kaslarin seklinin bozulmasi gibi saglik sorunlarina yol açabilecegine dikkat çekiliyor.

Istanbul Üniversitesi Cerrahpasa Tip Fakültesi Fizik Tedavi Anabilim Dali ögretim görevlisi Prof. Dr. Halil Koyuncu’nun, internette saglik alaninda hizmet veren “www.worldmedline.com” sitesinde yer alan yazisinda, “sürekli oturmanin zararlari”na dikkat çekiliyor ve uyarilarda bulunuluyor. Yazida, daha çok büro çalisanlarinin ve özellikle bilgisayar kullanicilarinin gün boyu oturduklari belirtilerek, bunun zamanla kemikleri zayiflattigi, damarlari daralttigi ve kaslarin seklinin bozulmasina yol açtigi kaydedildi.

Bu sekilde çalisanlardan her 10 kisiden 7-9’unda bel, her yüz kisiden 30-60’inda boyun agrisi sikayetleri görüldügünü ifade eden Koyuncu, “Bu durum sürekli oturarak ya da uzun süre ayakta durarak çalismaktan kaynaklaniyor. Gazeteciler, memurlar, doktorlar, muhasebeciler, operatörler ve tezgahtarlar en çok risk altinda olan meslekler. Çare, en azindan saatte bir, 5-10 dakika dolasmaktir” dedi.

OTURMAYI BILMEK

Yazida “en ideal biçimde oturmasini bilmek” gerektigine dikkati çekilerek, bunun için de sunlarin yapilmasi önerisinde bulunuldu:

Sirtiniz dik, masa çalisirken egilmenizi gerektirmeyecek yükseklikte ve uzaklikta olmali. Masayla vücut arasinda kollari esnekçe kullanmayi saglayacak bir oran bulunmali. Dogru oturus pozisyonunu koruyabilmek için bulunulan ortamin aydinlatmasi ve isisinin da kisinin rahat edebilecegi durumda olmasi gerekiyor. Tüm bunlar saglandiginda bile kisa süreli yürüyüs ihmal edilmemeli. Mesai sonrasinda da yatarak dinlenme yöntemi izlenmelidir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası