Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’de 3 milyon diabetli var

Dünya Saglik Örgütü (WHO) verilerine göre, dünyada 110 milyon seker hastasi bulunuyor. Bu rakamin 2010 yilinda 240 milyona çikacagi tahmin ediliyor.

Ege Pediatrik Endokrinoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, çocuk yastaki diyabetlilere saglik kuruluslarindan verilen insülin ve kan sekeri ölçüm cihazlarinin çok yetersiz kaldigini, bu uygulamanin da geri dönüsü olmayan organ hasarlarina yolaçabildigini söyledi.

WHO’dan alinan bilgilere göre, seker hastaliginin erkenden taninmasi, tedaviye erken baslamanin yararlarini göstermek ve komplikasyon olusumunun azaltilmasi amaciyla her yil Kasim ayinin 14’ünde dünyada seker hastaligi ele aliniyor. 14 Kasim Dünya Diabet Günü’nde, özellikle sismanlar, oturgan (sedanter) hayat yasayanlar, tansiyonu yüksek olanlar, kolesterolü bulunanlar, gizli sekerliler, kalp ve damar hastaligi geçirmis gençler kontrole davet ediliyor.

Dünya Saglik Örgütü (WHO) verilerine göre, seker hastaliginin toplumda görülme sikligi yüzde 2 civarinda. Halen dünyada 110 milyon seker hastasi bulunuyor. Bu rakamin 2010 yilinda 240 milyona çikacagi tahmin ediliyor. Öte yandan yapilan çalismalar, tanisi konmus, bilinen hastalarin en az bir kati kadar daha hastaliginin farkinda olmayan kisiler bulundugunu ortaya koyuyor.

Türkiye’de ise yeterince saglikli istatistiki bilgilerin bulunmamasi nedeniyle kesin rakamlari tespit edilemiyor, ancak 3 milyondan fazla kisinin seker hastasi oldugu tahmin ediliyor. Uzmanlar, son yillarda kötü beslenmenin ve sismanligin yayginlasmasi nedeniyle bati ülkelerinde ve Türkiye’de seker hastaliginin yayginliginda artma oldugunun gözlendigini belirtiyor.

DIABET NEDIR?

Seker hastaligi (Diabetes Mellitus), kandaki seker miktarinin normalden yüksek olmasiyla kendini belli eden kronik bir metabolizma hastaligi. Hastalarda insülin hiç olmuyor veya gerekenden daha az bulunuyor. Insülin olmadigi zaman seker hücreler içine giremiyor ve bunun sonucunda da hücrelerin normal çalismasi için gerekli olan enerji üretilemiyor

Hastalikta bazen hiçbir belirti görülmezken, halsizlik, yorgunluk, agiz kurulugu ve çok su içme, sik idrara çikma, kasinti ve cilt enfeksiyonlari, idrar yolu enfeksiyonlari ve bulanik görme gibi belirtiler yasanabiliyor. Tedavi edilmeyen seker hastalarinda bunlarin yani sira açlik hissinin fazlalasmasi ve çok yemek yeme, halsizlik, zayiflama, bulanik görme ve kadinlarda vajinal kasinti gibi belirtiler de görülebiliyor.

Hastalik, Tip 1 ve Tip 2 olarak ikiye ayriliyor. Tip 1’de insülin yapimi çok az oluyor, genellikle 30 yas altinda ve ani belirtilerle basliyor ve tedavide insülinin mutlaka kullanilmasi gerekiyor. Tip 2 seker hastaliginda ise insülin bulunuyor ancak islevi yetersiz kaliyor. Hastaligin, genellikle 40 yasin üzerinde, yavas belirtilerle basliyor ve diyet, egzersiz ve ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Hastalarin yüzde 85-90’ini Tip 2, geri kalanini Tip 1 diyabetliler olusturuyor.

Seker hastaligina bagli, böbrek, göz, sinir harabiyeti, kalp-damar hastaliklari ile ayakta iyilesmeyen yaralar olusabiliyor.

Hastalikta, diyet ve düzenli egzersiz, tedavinin temel prensiplerini olustururken, bunlari sirasiyla agizdan alinan ilaçlar ve insülin tedavisi izliyor.

ÇOCUK DIYABETLILERE VERILEN INSÜLIN VE KAN SEKERI ÖLÇÜM CIHAZLARI ÇOK YETERSIZ

Ege Pediatrik Endokrinoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Atilla Büyükgebiz, “14 Kasim Dünya Diyabetliler Günü” dolayisiyla diyabetli çocuklarin katilimiyla bir basin toplantisi düzenledi. Çocukluk çaginda görülen tip 1 diyabetin, dünyada en sik rastlanilan kronik bir hastalik oldugunu belirten Büyükgebiz, bu çocuklarin vücudunun insülin hormonu salgilamadigini, bu nedenle disaridan insülin ignesi yapmak zorunda kaldiklarini anlatti. Büyükgebiz, “Aksi takdirde, kan sekeri düsüklügü, böbrek, kalp ve birçok damarsal hastaliklar yan etki olarak ortaya çikmakta ve tedavisi çok zor ve pahali olmaktadir” dedi.

Büyükgebiz, SSK, Bag-Kur ve Emekli Sandigi kapsaminda bulunan ailelerin çocuklari için gerekli olan insülini bu kuruluslardan yetersiz de olsa saglayabildiklerini ancak, hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelerin, aylik gideri 200 milyon lirayi bu cihazlari almakta zorlandiklarini kaydetti. Kan sekeri ölçüm cihazlarinin yurt disindan geldigine, fiyatlarinin dolara bagli olarak sürekli arttigina isaret eden Prof. Dr. Büyükgebiz, SSK’nin 18 yasindan küçük diyabetlilere ayda 90 adet, Emekli Sandigi ve Bag-Kur’un ise 30 adet kan sekeri ölçüm çubugu sagladigini belirtti. Büyükgebiz, “Oysa, diyabetli çocuklarin günde en az 4 kez kan sekerinin ölçülmesi gerekir. Bunun için de ayda 120 tane kan sekeri ölçüm çubugu gerekiyor” dedi.

Büyükgebiz, ömür boyu süren diyabet hastaligi tedavisinin düzenli yapilabilmesi için gerekli kan sekeri ölçüm çubuklarinin, sosyal güvenlik kuruluslarinca verilmesinin 18 yasinda sonlandiriligini, bunun da diyabetli çocuk hastalar için büyük bir sorun teskil ettigini söyledi. Büyükgebiz, dernek olarak bu cihazlarin ömür boyu saglanmasi için Saglik Bakanligi nezdinde girisimde bulunduklarini bildirdi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası