Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kadinlarin korkulu rüyasi: Sistit

Texas’da bulunan St. Luke’s Episcopal Hastanesi ürologlari, sistitin (diger adi ile idrar zorlugunun) grip ve soguk alginligi gibi enfeksiyonel hastaliklardan hemen sonra ve özellikle kadinlarda daha sik görüldügünü belirtiyorlar.

Uzmanlar, sistit yasayan kadinlara yeni bir umut olacak asi ve vaginal fitil üzerine çalistiklarini ve yakin zamanda piyasaya sürülebilecegini bildiriyorlar.

St. Luke’s Episcopal Hastanesi uzmanlari, yapilan çesitli arastirmalarda kadinlarin erkeklere oranla %30 daha fazla sistit geçirdiklerini ve Amerika çapinda yilda 7 milyonu askin kadinin sistit sikayeti ile doktora basvurdugunu belirtirken bu basvurularin 250 bininin hastane tedavisi gerektiren ciddi böbrek iltihaplanmalarina dönüstügünü belirtiyorlar. Bu açidan kisilerin sistiti ciddi bir problem olarak görüp tedavinin önemini vurguladilar.

Risk gruplarini da belirleyen uzmanlar, bu gruplarin bazilarini söyle tanimliyorlar:

Kadinlar,

Diyabet hastalari

Prezervatif veya lastik alerjisi olan kisiler

Diyafram kullanan kadinlar

Hamileliklerinde epidural anestezi olanlar

Sabun alerjisi olanlar

Sigara içenler

Ailesinde sistit olanlar

65 yasin üstünde veya menopoza girmis kadinlar.


Ayrica bir takim fizyolojik ve anatomik nedenlerin de sistit rahatsizliginda daha sik rastlandigini açiklayan uzmanlar belirtileri söyle siraliyorlar :

Bazi kadinlarin vaginal ve anal bölgelerinin birbirine normalden daha yakin olmasi sistite daha sik yakalanmalarina sebep oluyor.

Bazi kadinlarda böbrek hücrelerinde SGG adi verilen ve koli basiline yatkin hücreler tasidigini belirten uzmanlar bu kisilerin sistitten daha sik etkilendigi görüldügünü bildirdiler.

Genetik bir takim nedenlerden dolayi vaginal enfeksiyonlar yasayan kadinlarin da sistite yakalanma oranlari daha yüksek.

Bazi kadinlarda (HBD-1) adi verilen ve natürel bir antibiyotik oldugu düsünülen human beta-defansi 1 (HBD-1) maddesinin

düsük oldugu ve bu kadinlarin da digerlerine oranla daha sik idrar yollari enfeksiyonuna yakalandiklari görülüyor.

Uzmanlar, ayrica menopoza giren kadinlarin estrojen seviyelerinin düsmesi ile koli basili ve vaginal bagisiklik sisteminin zayiflamasindan dolayi enfeksiyonlara daha açik olduklari gözlemlenmis, ayrica bu kadinlarin idrar yollari ve mesane duvarlarinin zamanla incelmesi idrar yolu enfeksiyonlarina olan bagisikliklarinin azalmasina sebep oldugu belirlenmis. Bunun disinda, yasin ilerlemesiyle birlikte mesane elastikiyetini kaybettigi için tam bosalamama eylemi göstermekte ve buda mesanede bakteri üremesine yol açmakta. Uzmanlar bunlarin disinda daha önce geçirilmis batin ameliyatlarinin da idrar yolu enfeksiyonlarinda çok etkin oldugunu belirtiyorlar.

ANTIBIYOTIK KULLANIMI

St. Luke’s Episcopal Hastanesi uzmanlari, antibiyotiklerin genelde en iyi tedavi yöntemi oldugunu belirtirken yapilan bir arastirmada idrar yollari enfeksiyonu için antibiyotik kullanan kadinlarin vaginal enfeksiyonlar yasadiklarini ayrica antibiyotiklerin lakto bacilli adi verilen idrar yollarinda bulunan koruyucu bakteriyi yok ettigi için ikinci bir enfeksiyonu 15 ila 28 gün içinde yasadiklarinin belirlendigini bildiriyorlar.

Uzmanlar bundan dolayi kisilerin doktorlarina danisarak antibiyotik kullanmalarinin önemini vurguluyorlar.

ASI YOLDA

St. Luke’s uzmanlari ayrica bazi bakterilerin antibiyotiklere bagisiklik kazanmasindan dolayi solcourovac adi verilen yeni bir asi gelistirildigini ve 5 aylik bir deneme sonucu idrar yollari enfeksiyonuna bagli bakterilerde önemli bir düsüs oldugunun belirlendigi ancak asi ve ayni maddeyi içeren vaginal fitillerin halen deneme asamasinda oldugunu belirtirken sik sistit (idrar yollari enfeksiyonu) yasayan kadinlara bir ümit kaynagi dogdugunu belirtiyorlar.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası