Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kemiklerinizi ölçtürün

Prof. Dr. Ahmet Kara, “sadece kemik kirilmasi belirtisiyle kendini gösteren osteoporozdan korunmak için kemik ölçümü yaptirmak sart” dedi.

Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesihastaligina karsi menopozun baslangici ya da sonunda kemik ölçümü yapilmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Dahili Tip Bilimleri Bölüm Baskani Prof. Dr. Ahmet Kara, osteoporozun sadace basit nedenlerle olusan kirilmalarla kendini gösteren sinsi bir hastalik olduguna dikkati çekerek, toplum sagligi açisindan osteoporoza karsi gerekli önlemlerin önceden alinmasi gerektigini kaydetti.

Kara, S.Ü Meram Tip Fakültesi bünyesinde bulunan Kemik Ölçüm Merkezi’nin, bugüne kadar kemik erimesinden süphelenilen 30 bini askinhastaya hizmet verdigini belirterek, “En fazla 5 dakika süren ve cerrahi bir müdahale gerektirmeyen kemik ölçüm yöntemi ile osteoporozun kötü etkilerini en aza indirmeye çalisiyoruz” dedi.

30 MILYONA ÖLÇÜLÜYOR

Osteoporoz teshisi için bir kez kemik ölçmenin maliyetinin yaklasik 30 milyon lira civarinda olduguna dikkati çeken Kara, sunlarisöyledi: “Osteoporoz, birim hacmi düsen kemik kütlesinin yogunlugunun azalmasi sonucu kemigin mikro mimarisinin bozulmasi ve kirilma riskinin artmasi anlamina gelir. Bu test menopoz sonrasi yapilabildigigibi öncesinde de belirli durumlarda yapilabilir. Örnegin, rahim alinmasi gibi nedenlerle erken dönemde adet kesilmesi ile karsilasan kadinlar, osteoporozdan korunmak için mutlaka kemik ölçümü yaptirmalidir.”

Osteoporozun en büyük nedeninin kalsiyum eksikligi oldugununa dikkati çeken Kara, “(Kemiklerin sessiz hirsizi) diye nitelendirilen osteoporoza yakalanmamak için çocukluktan itibaren bolca süt ve süt ürünleri alinmasi, gün isigindan yeterli ölçüde yararlanilmasi ve sporyapilmasi gerekir” dedi. Kara, kemik erimesinin sadece kadinlarda degil çesitli hastaliklara bagli olarak erkeklerde ve çocuklarda da görülebileceginisözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası