Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kemiklerinizi ölçtürün

Prof. Dr. Ahmet Kara, “sadece kemik kirilmasi belirtisiyle kendini gösteren osteoporozdan korunmak için kemik ölçümü yaptirmak sart” dedi.

Osteoporoz olarak bilinen kemik erimesihastaligina karsi menopozun baslangici ya da sonunda kemik ölçümü yapilmasi gerektigi bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Dahili Tip Bilimleri Bölüm Baskani Prof. Dr. Ahmet Kara, osteoporozun sadace basit nedenlerle olusan kirilmalarla kendini gösteren sinsi bir hastalik olduguna dikkati çekerek, toplum sagligi açisindan osteoporoza karsi gerekli önlemlerin önceden alinmasi gerektigini kaydetti.

Kara, S.Ü Meram Tip Fakültesi bünyesinde bulunan Kemik Ölçüm Merkezi’nin, bugüne kadar kemik erimesinden süphelenilen 30 bini askinhastaya hizmet verdigini belirterek, “En fazla 5 dakika süren ve cerrahi bir müdahale gerektirmeyen kemik ölçüm yöntemi ile osteoporozun kötü etkilerini en aza indirmeye çalisiyoruz” dedi.

30 MILYONA ÖLÇÜLÜYOR

Osteoporoz teshisi için bir kez kemik ölçmenin maliyetinin yaklasik 30 milyon lira civarinda olduguna dikkati çeken Kara, sunlarisöyledi: “Osteoporoz, birim hacmi düsen kemik kütlesinin yogunlugunun azalmasi sonucu kemigin mikro mimarisinin bozulmasi ve kirilma riskinin artmasi anlamina gelir. Bu test menopoz sonrasi yapilabildigigibi öncesinde de belirli durumlarda yapilabilir. Örnegin, rahim alinmasi gibi nedenlerle erken dönemde adet kesilmesi ile karsilasan kadinlar, osteoporozdan korunmak için mutlaka kemik ölçümü yaptirmalidir.”

Osteoporozun en büyük nedeninin kalsiyum eksikligi oldugununa dikkati çeken Kara, “(Kemiklerin sessiz hirsizi) diye nitelendirilen osteoporoza yakalanmamak için çocukluktan itibaren bolca süt ve süt ürünleri alinmasi, gün isigindan yeterli ölçüde yararlanilmasi ve sporyapilmasi gerekir” dedi. Kara, kemik erimesinin sadece kadinlarda degil çesitli hastaliklara bagli olarak erkeklerde ve çocuklarda da görülebileceginisözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası