Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’da hazimsizlik sikayetleri artti

Gastroenteroloji uzmani Dr. Ibrahim Erayman, “iftar sonrasinda yasanabilecek hazimsizlik sikayetleri hafife alinmadan mutlaka doktora gidilmelidir” dedi.

Ramazan ayinin ilk gününden bu yana hazimsizlik ve kalp çarpintisi sikayetleriyle hastanelere yapilan basvuralarin sayisinda artis yasandigi bildirildi.

Konya Numune Hastanesi Bashekim Yardimcisi Dr. Ibrahim Erayman, hazimsizlik, kalp çarpintisi ve mide agrisi sikayetiyle hastaneye gelen hasta sayisinin Ramazan’dan bu yana yüzde 20 arttigini söyledi. Erayman, sikayetlerin aksam ya da sabahin erken saatlerinde yogunlastigini, bunun da iftar ve sahurda vatandaslarin Ramazan ayinda beslenmelerine önem vermediklerini ortaya koydugunu dile getirdi.

Acil ve Gastroenteroloji bölümlerinde özellikle aksam saatlerinde görev yapmasi için fazladan personele nöbet yazildigini belirten Erayman, hazimsizlik ve mide agrisi sikayetlerindeki anormal artis nedeniyle yasanabilecek sikintilar için gerekli önlemlerin alindigini kaydetti.

AGIR YEMEKLERI AYNI ANDA YEMEYIN

Numune Hastanesi’nde görevli Gasroentoroloji Uzmani Dr. Ali Ihsan Dogru ise Ramazan ile birlikte hazimsizlik, kalp çarpintisi ve mide agrisi sikayetlerinin gözle görülür sekilde arttigini belirterek, özellikle iftar ve sahurda yasanan saglik sorunlarinin agir yemeklerin bir anda yenmesinden ve soguk gidalarin tüketilmesinden kaynaklandigini söyledi.

Oruç tutan bir kisinin midesinin yaklasik 12 saat boyunca çalismadigini ve tembellestigini kaydeden Dogru, sunlari söyledi: “Özellikle iftarda açlik hissinin daha da artmasi nadeniyle çok sayida kisi adeta surunu kaybederek yemek yer ve doymak bilmez. Belli bir kapasitesi olan ve gün boyu çalismadigi için tembellesen midenin aniden doldurulmasi ciddi sikintilara yol açabilir. Oruç tutan kisilerin iftarda ve sahurda mümkün oldugunca az yemek yemesi ya da araliklarla yemege devam etmesi gerekir. Benzer sikayetlerin en önemli nedeni iftarda soguk gidalar tüketmek ve sahurdan sonra dolu mide ile yatmaktir. Bunlara özellikle yüksek tansiyon, seker ve kalp gibi kronik hastaligi olanlar daha çok dikkat etmelidir.”

SIKAYETLERI HAFIFE ALMAYIN

Ramazan ayinda hazimsizlik sikayetlerinin hafife alinmamasi gerektigini belirten Dogru, “Hastalarimizin çogu benzer hazimsizlik sikayetinin geçmemesi üzerine bir kaç gün sonra hastaneye geliyor. Iftar sonrasinda yasanabilecek hazimsizlik sikayetleri hafife alinmadan mutlaka doktora gidilmelidir” diye konustu. Oruçlu bir kisinin midesinin gün boyunca asit salgiladigini vurgulayan Dogru, ayrica ülser ya da ülser baslangici olan hastalarin kesinlikle oruç tutmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası