Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’da hazimsizlik sikayetleri artti

Gastroenteroloji uzmani Dr. Ibrahim Erayman, “iftar sonrasinda yasanabilecek hazimsizlik sikayetleri hafife alinmadan mutlaka doktora gidilmelidir” dedi.

Ramazan ayinin ilk gününden bu yana hazimsizlik ve kalp çarpintisi sikayetleriyle hastanelere yapilan basvuralarin sayisinda artis yasandigi bildirildi.

Konya Numune Hastanesi Bashekim Yardimcisi Dr. Ibrahim Erayman, hazimsizlik, kalp çarpintisi ve mide agrisi sikayetiyle hastaneye gelen hasta sayisinin Ramazan’dan bu yana yüzde 20 arttigini söyledi. Erayman, sikayetlerin aksam ya da sabahin erken saatlerinde yogunlastigini, bunun da iftar ve sahurda vatandaslarin Ramazan ayinda beslenmelerine önem vermediklerini ortaya koydugunu dile getirdi.

Acil ve Gastroenteroloji bölümlerinde özellikle aksam saatlerinde görev yapmasi için fazladan personele nöbet yazildigini belirten Erayman, hazimsizlik ve mide agrisi sikayetlerindeki anormal artis nedeniyle yasanabilecek sikintilar için gerekli önlemlerin alindigini kaydetti.

AGIR YEMEKLERI AYNI ANDA YEMEYIN

Numune Hastanesi’nde görevli Gasroentoroloji Uzmani Dr. Ali Ihsan Dogru ise Ramazan ile birlikte hazimsizlik, kalp çarpintisi ve mide agrisi sikayetlerinin gözle görülür sekilde arttigini belirterek, özellikle iftar ve sahurda yasanan saglik sorunlarinin agir yemeklerin bir anda yenmesinden ve soguk gidalarin tüketilmesinden kaynaklandigini söyledi.

Oruç tutan bir kisinin midesinin yaklasik 12 saat boyunca çalismadigini ve tembellestigini kaydeden Dogru, sunlari söyledi: “Özellikle iftarda açlik hissinin daha da artmasi nadeniyle çok sayida kisi adeta surunu kaybederek yemek yer ve doymak bilmez. Belli bir kapasitesi olan ve gün boyu çalismadigi için tembellesen midenin aniden doldurulmasi ciddi sikintilara yol açabilir. Oruç tutan kisilerin iftarda ve sahurda mümkün oldugunca az yemek yemesi ya da araliklarla yemege devam etmesi gerekir. Benzer sikayetlerin en önemli nedeni iftarda soguk gidalar tüketmek ve sahurdan sonra dolu mide ile yatmaktir. Bunlara özellikle yüksek tansiyon, seker ve kalp gibi kronik hastaligi olanlar daha çok dikkat etmelidir.”

SIKAYETLERI HAFIFE ALMAYIN

Ramazan ayinda hazimsizlik sikayetlerinin hafife alinmamasi gerektigini belirten Dogru, “Hastalarimizin çogu benzer hazimsizlik sikayetinin geçmemesi üzerine bir kaç gün sonra hastaneye geliyor. Iftar sonrasinda yasanabilecek hazimsizlik sikayetleri hafife alinmadan mutlaka doktora gidilmelidir” diye konustu. Oruçlu bir kisinin midesinin gün boyunca asit salgiladigini vurgulayan Dogru, ayrica ülser ya da ülser baslangici olan hastalarin kesinlikle oruç tutmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası