Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’da hazimsizlik sikayetleri artti

Gastroenteroloji uzmani Dr. Ibrahim Erayman, “iftar sonrasinda yasanabilecek hazimsizlik sikayetleri hafife alinmadan mutlaka doktora gidilmelidir” dedi.

Ramazan ayinin ilk gününden bu yana hazimsizlik ve kalp çarpintisi sikayetleriyle hastanelere yapilan basvuralarin sayisinda artis yasandigi bildirildi.

Konya Numune Hastanesi Bashekim Yardimcisi Dr. Ibrahim Erayman, hazimsizlik, kalp çarpintisi ve mide agrisi sikayetiyle hastaneye gelen hasta sayisinin Ramazan’dan bu yana yüzde 20 arttigini söyledi. Erayman, sikayetlerin aksam ya da sabahin erken saatlerinde yogunlastigini, bunun da iftar ve sahurda vatandaslarin Ramazan ayinda beslenmelerine önem vermediklerini ortaya koydugunu dile getirdi.

Acil ve Gastroenteroloji bölümlerinde özellikle aksam saatlerinde görev yapmasi için fazladan personele nöbet yazildigini belirten Erayman, hazimsizlik ve mide agrisi sikayetlerindeki anormal artis nedeniyle yasanabilecek sikintilar için gerekli önlemlerin alindigini kaydetti.

AGIR YEMEKLERI AYNI ANDA YEMEYIN

Numune Hastanesi’nde görevli Gasroentoroloji Uzmani Dr. Ali Ihsan Dogru ise Ramazan ile birlikte hazimsizlik, kalp çarpintisi ve mide agrisi sikayetlerinin gözle görülür sekilde arttigini belirterek, özellikle iftar ve sahurda yasanan saglik sorunlarinin agir yemeklerin bir anda yenmesinden ve soguk gidalarin tüketilmesinden kaynaklandigini söyledi.

Oruç tutan bir kisinin midesinin yaklasik 12 saat boyunca çalismadigini ve tembellestigini kaydeden Dogru, sunlari söyledi: “Özellikle iftarda açlik hissinin daha da artmasi nadeniyle çok sayida kisi adeta surunu kaybederek yemek yer ve doymak bilmez. Belli bir kapasitesi olan ve gün boyu çalismadigi için tembellesen midenin aniden doldurulmasi ciddi sikintilara yol açabilir. Oruç tutan kisilerin iftarda ve sahurda mümkün oldugunca az yemek yemesi ya da araliklarla yemege devam etmesi gerekir. Benzer sikayetlerin en önemli nedeni iftarda soguk gidalar tüketmek ve sahurdan sonra dolu mide ile yatmaktir. Bunlara özellikle yüksek tansiyon, seker ve kalp gibi kronik hastaligi olanlar daha çok dikkat etmelidir.”

SIKAYETLERI HAFIFE ALMAYIN

Ramazan ayinda hazimsizlik sikayetlerinin hafife alinmamasi gerektigini belirten Dogru, “Hastalarimizin çogu benzer hazimsizlik sikayetinin geçmemesi üzerine bir kaç gün sonra hastaneye geliyor. Iftar sonrasinda yasanabilecek hazimsizlik sikayetleri hafife alinmadan mutlaka doktora gidilmelidir” diye konustu. Oruçlu bir kisinin midesinin gün boyunca asit salgiladigini vurgulayan Dogru, ayrica ülser ya da ülser baslangici olan hastalarin kesinlikle oruç tutmamasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası