Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Neden egzersiz

Egzersiz yapmak size zor mu geliyor? Çocuklariniz fiziksel etkinlikler yerine televizyon ve bilgisayari mi tercih ediyor?

Özellikle son yillarda düzenli spor ve egzersizin önemi hizla artiyor. Uzmanlar, düzenli yapilan spor ve egzersizin, basta kalp sagligi olmak üzere pek çok konuda vücuda yarar sagladigi görüsünde birlesiyorlar. Batili gelismis ülkelerde insanlarin düzenli olarak spor ve egzersiz yaptigina deginen uzmanlar, ülkemizde de bu bilincin hizla artmasinin sevindirici bir gelisme oldugunu belirterek 'Saglam kafa saglam vücutta bulunur' sözünü hatirlatiyorlar.

Uygun bir diyetle birlikte fiziksel etkinlik ve egzersiz, yalnizca zayiflayip zinde kalmanizda degil, ayni zamanda genel sagliginizin düzelmesinde ve hastaliklarin önlenmesinde anahtar rolü oynar. Amaciniz kilo vermek, kilonuzu korumak ya da yalnizca saglikli kalmaksa, haftada en az üç kez, günde en az 20 dakika egzersiz yapmaniz sagliginizi düzeltecektir.

Arastirmacilar, çevrede yapilan hizli bir yürüyüs, yere düsen yapraklari toplamak ve asansör yerine merdivenlerden yürüyerek çikmak gibi yasam tarziyla ilgili etkinliklerin, daha agir egzersizleri yapamayan ya da sevmeyenlerin sagligi için benzer yararlar sagladigini bildiriyorlar. Unutmayin ki, düzeyi ne olursa olsun biraz egzersiz yapabilmek, hiç yapmamaktan iyidir. Sizin için hangi egzersizin uygun oldugunu doktorunuza danisin. Aksi takdirde yanlis egzersiz yaparak sagliginizi tehlikeye atmaniz isten bile olmaz... Uzmanlar, düzenli spor ve egzersizin yararlarini söyle siraliyorlar:

NELERE YARARLI?

Kolesterol düzeylerini, kan akisini ve kalp islevini düzelterek, kalp hastaligini önlemeye yardimci olur.

Yüksek kan basinci olan kisilerde vücuttaki yag miktarini azaltarak, kan basincini düsürmeye yardimci olur.

Vücuttaki yag miktarini azaltarak eriskinlik döneminde ortaya çikan diyabetin önlenmesine ve kontrol altina alinmasina yardimci olur.

Uygun beslenme programiyla birlikte egzersiz, birçok hastalik için risk etmeni olan obesitenin önlenmesine ve kilonun kontrol edilmesine yardimci olur.

Kemik olusumunu destekleyerek, kemik kaybini ve osteoporozu önler

Sirt kasinin gücünü, omurganin esnekligini ve dayanikliligini artirarak sirt/bel agrisini önler.

Benlik degerini ve enerjiyi artirir, duygudurumunu düzeltir ve stresi azaltir. Fiziksel açidan etkin degilseniz, hafif egzersizle baslayin. Süresini ve hizini asamali olarak artirin. Hoslandiginiz bir egzersiz seçip, uygun bir zamanda yapin. Sikilmamak için birkaç çesit egzersiz seçin. Egzersizi düzenli araliklarla yapin. Maksimum yarar saglamak için en az haftada 3 kez 20 dakika süreyle egzersiz yapmaniz gerekiyor. Ailenizi ve çocuklarinizi düzenli egzersize alistirin. Etkin annebabalarin çocuklarinin etkin olma ve eriskin dönemde de etkinligini sürdürme olasiligi yüksektir.

AMAN DIKKAT!

Egzersiz dogru biçimde yapildiginda, hemen herkes için güvenlidir. Asagidaki durumlarda, sizin için hangi tip ve düzeyde egzersizin güvenli oldugu konusunda doktorunuza danisin:

Hamileyseniz.

Özellikle yüksek kan basinci ya da kalp hastaligi nedeniyle herhangi bir ilaç kullaniyorsaniz.

Artrit gibi egzersizle siddetlenebilen bir tibbi durum söz konusuysa... Iste bu durumlarda egzersizden kaçinin...


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası