Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte batil inançlar!

Hamilelik ve doguma iliskin batil inançlar hala günlük yasantimizi etkiliyor. Batil inançlara göre, hamile kadinin karni 'sivri' olursa ya da 'tatlilara' as ererse çocuk erkek, karni 'yuvarlak' ise veya 'eksili ve acili' yiyeceklere as eriyorsa çocuk kiz oluyor.

www.bebek.com adli sitenin derledigi bilgilere göre, halk arasinda "Hamilenin karni yuvarlak olursa çocuk kiz, sivri olursa çocuk erkek olur" inanci yaygin. Bu inançlar hamilelikle ilgili en yaygin batil inançlar arasinda yer aliyor. Birçok kisi, kadinin hamileligi sirasinda baktigi, yedigi, içtigi ve yaptiklari ile dogacak bebek arasinda bag kuruyor. Bebegin anne karninda ilk kipirdadigi an kadin kime bakarsa bebegin ona benzeyecegi, özellikle aserme döneminde eksili, acili yiyeceklerin kiz, tatli yiyeceklerin de erkek bebege isaret ettigi, en yaygin batil inançlar arasinda yer aliyor.

KOLAY DOGUM MUSKASI

Ayrica dogumun kolay olmasini saglamak için muska ve tilsimlardan medet umuluyor. Dogum sirasinda 'kilit açma', 'örgülü saçlari çözme', 'dilenciye sabun verme' gibi adetler de sürüyor. Bu tür inançlarin örneklerine eski uygarliklarda da rastlaniyor. Eski Misir'da 'hamile kadin bedenli, su aygiri basli dogum tanrisi' Thoeris'in heykelciginin doguran kadinlara ugur getirdigine inanilirken, Asur ve Babil'de 'Filistin'in rüzgar cini, rüzgar cinlerinin krali Hanbi'nin oglu korkunç yüzlü, dört kanatli, kus ayakli, hayvan pençeli ve akrep kuyruklu Pazuzzu' heykelcigi, hamilelerin koruyucusu olarak görülüyor.

Japon kadinlari ise dogum sirasinda, Japonca 'kolay dogum' anlamina gelen 'Koyasugai' adli deniz kabugunu avuçlarinda tutuyor. Eski Roma'dan beri gelen bir diger inanis da hamileye kocasinin yün kusaginin sarilmasi. Bu inanis, Anadolu'da halen devam ediyor. Ayrica, içinde okunmus kagitlarin oldugu üçgen seklinde katlanmis muskalara da rastlaniyor.

LOGUSALIK VE GÖBEK BAGI ILE ILGILI INANISLAR

Halk arasinda 'Logusanin mezari 40 gün açik kalir' sözüne inanilirken, 'nazar' ya da 'göz degmesi'nden korunmak için anne ve bebege nazarlik takiliyor, ev tütsülenip logusaya kursun dökülüyor. Bu dönemde özenle üstünde durulan konulardan biri ise 40 gün süreyle anne ve çocugun evden disari çikarilmamasi. Bunun yani sira ayni günlerde dogum yapmis 2 annenin karsilasmamasina da özen gösteriliyor.

Karsilasirlarsa 'kirklarinin karisacagina' ve logusalarin kötü etkilenecegine inaniliyor.

Ayrica logusa döneminde anne ve çocuk için en büyük tehlikenin 'albasti' olduguna inanilirken, bunu önlemek için en yaygin uygulama kadinin üzerinde kirmizi renk bulundurmak, logusa serbetinin ve logusa sekerinin kirmizi renkli olmasi ya da annenin basina kirmizi renkli kurdele takilmasi. Bu arada, halk arasinda, dogan bebegin göbek bagina iliskin de inanislar bulunuyor. Çocuk 'evcil' olsun diye göbek bagi dolap ya da sandik içine saklanirken, 'akilli' olmasi için okul bahçesine, 'dindar' ve 'imanli' olmasi için de cami bahçesine gömülüyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası