Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte batil inançlar!

Hamilelik ve doguma iliskin batil inançlar hala günlük yasantimizi etkiliyor. Batil inançlara göre, hamile kadinin karni 'sivri' olursa ya da 'tatlilara' as ererse çocuk erkek, karni 'yuvarlak' ise veya 'eksili ve acili' yiyeceklere as eriyorsa çocuk kiz oluyor.

www.bebek.com adli sitenin derledigi bilgilere göre, halk arasinda "Hamilenin karni yuvarlak olursa çocuk kiz, sivri olursa çocuk erkek olur" inanci yaygin. Bu inançlar hamilelikle ilgili en yaygin batil inançlar arasinda yer aliyor. Birçok kisi, kadinin hamileligi sirasinda baktigi, yedigi, içtigi ve yaptiklari ile dogacak bebek arasinda bag kuruyor. Bebegin anne karninda ilk kipirdadigi an kadin kime bakarsa bebegin ona benzeyecegi, özellikle aserme döneminde eksili, acili yiyeceklerin kiz, tatli yiyeceklerin de erkek bebege isaret ettigi, en yaygin batil inançlar arasinda yer aliyor.

KOLAY DOGUM MUSKASI

Ayrica dogumun kolay olmasini saglamak için muska ve tilsimlardan medet umuluyor. Dogum sirasinda 'kilit açma', 'örgülü saçlari çözme', 'dilenciye sabun verme' gibi adetler de sürüyor. Bu tür inançlarin örneklerine eski uygarliklarda da rastlaniyor. Eski Misir'da 'hamile kadin bedenli, su aygiri basli dogum tanrisi' Thoeris'in heykelciginin doguran kadinlara ugur getirdigine inanilirken, Asur ve Babil'de 'Filistin'in rüzgar cini, rüzgar cinlerinin krali Hanbi'nin oglu korkunç yüzlü, dört kanatli, kus ayakli, hayvan pençeli ve akrep kuyruklu Pazuzzu' heykelcigi, hamilelerin koruyucusu olarak görülüyor.

Japon kadinlari ise dogum sirasinda, Japonca 'kolay dogum' anlamina gelen 'Koyasugai' adli deniz kabugunu avuçlarinda tutuyor. Eski Roma'dan beri gelen bir diger inanis da hamileye kocasinin yün kusaginin sarilmasi. Bu inanis, Anadolu'da halen devam ediyor. Ayrica, içinde okunmus kagitlarin oldugu üçgen seklinde katlanmis muskalara da rastlaniyor.

LOGUSALIK VE GÖBEK BAGI ILE ILGILI INANISLAR

Halk arasinda 'Logusanin mezari 40 gün açik kalir' sözüne inanilirken, 'nazar' ya da 'göz degmesi'nden korunmak için anne ve bebege nazarlik takiliyor, ev tütsülenip logusaya kursun dökülüyor. Bu dönemde özenle üstünde durulan konulardan biri ise 40 gün süreyle anne ve çocugun evden disari çikarilmamasi. Bunun yani sira ayni günlerde dogum yapmis 2 annenin karsilasmamasina da özen gösteriliyor.

Karsilasirlarsa 'kirklarinin karisacagina' ve logusalarin kötü etkilenecegine inaniliyor.

Ayrica logusa döneminde anne ve çocuk için en büyük tehlikenin 'albasti' olduguna inanilirken, bunu önlemek için en yaygin uygulama kadinin üzerinde kirmizi renk bulundurmak, logusa serbetinin ve logusa sekerinin kirmizi renkli olmasi ya da annenin basina kirmizi renkli kurdele takilmasi. Bu arada, halk arasinda, dogan bebegin göbek bagina iliskin de inanislar bulunuyor. Çocuk 'evcil' olsun diye göbek bagi dolap ya da sandik içine saklanirken, 'akilli' olmasi için okul bahçesine, 'dindar' ve 'imanli' olmasi için de cami bahçesine gömülüyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası