Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hamilelikte batil inançlar!

Hamilelik ve doguma iliskin batil inançlar hala günlük yasantimizi etkiliyor. Batil inançlara göre, hamile kadinin karni 'sivri' olursa ya da 'tatlilara' as ererse çocuk erkek, karni 'yuvarlak' ise veya 'eksili ve acili' yiyeceklere as eriyorsa çocuk kiz oluyor.

www.bebek.com adli sitenin derledigi bilgilere göre, halk arasinda "Hamilenin karni yuvarlak olursa çocuk kiz, sivri olursa çocuk erkek olur" inanci yaygin. Bu inançlar hamilelikle ilgili en yaygin batil inançlar arasinda yer aliyor. Birçok kisi, kadinin hamileligi sirasinda baktigi, yedigi, içtigi ve yaptiklari ile dogacak bebek arasinda bag kuruyor. Bebegin anne karninda ilk kipirdadigi an kadin kime bakarsa bebegin ona benzeyecegi, özellikle aserme döneminde eksili, acili yiyeceklerin kiz, tatli yiyeceklerin de erkek bebege isaret ettigi, en yaygin batil inançlar arasinda yer aliyor.

KOLAY DOGUM MUSKASI

Ayrica dogumun kolay olmasini saglamak için muska ve tilsimlardan medet umuluyor. Dogum sirasinda 'kilit açma', 'örgülü saçlari çözme', 'dilenciye sabun verme' gibi adetler de sürüyor. Bu tür inançlarin örneklerine eski uygarliklarda da rastlaniyor. Eski Misir'da 'hamile kadin bedenli, su aygiri basli dogum tanrisi' Thoeris'in heykelciginin doguran kadinlara ugur getirdigine inanilirken, Asur ve Babil'de 'Filistin'in rüzgar cini, rüzgar cinlerinin krali Hanbi'nin oglu korkunç yüzlü, dört kanatli, kus ayakli, hayvan pençeli ve akrep kuyruklu Pazuzzu' heykelcigi, hamilelerin koruyucusu olarak görülüyor.

Japon kadinlari ise dogum sirasinda, Japonca 'kolay dogum' anlamina gelen 'Koyasugai' adli deniz kabugunu avuçlarinda tutuyor. Eski Roma'dan beri gelen bir diger inanis da hamileye kocasinin yün kusaginin sarilmasi. Bu inanis, Anadolu'da halen devam ediyor. Ayrica, içinde okunmus kagitlarin oldugu üçgen seklinde katlanmis muskalara da rastlaniyor.

LOGUSALIK VE GÖBEK BAGI ILE ILGILI INANISLAR

Halk arasinda 'Logusanin mezari 40 gün açik kalir' sözüne inanilirken, 'nazar' ya da 'göz degmesi'nden korunmak için anne ve bebege nazarlik takiliyor, ev tütsülenip logusaya kursun dökülüyor. Bu dönemde özenle üstünde durulan konulardan biri ise 40 gün süreyle anne ve çocugun evden disari çikarilmamasi. Bunun yani sira ayni günlerde dogum yapmis 2 annenin karsilasmamasina da özen gösteriliyor.

Karsilasirlarsa 'kirklarinin karisacagina' ve logusalarin kötü etkilenecegine inaniliyor.

Ayrica logusa döneminde anne ve çocuk için en büyük tehlikenin 'albasti' olduguna inanilirken, bunu önlemek için en yaygin uygulama kadinin üzerinde kirmizi renk bulundurmak, logusa serbetinin ve logusa sekerinin kirmizi renkli olmasi ya da annenin basina kirmizi renkli kurdele takilmasi. Bu arada, halk arasinda, dogan bebegin göbek bagina iliskin de inanislar bulunuyor. Çocuk 'evcil' olsun diye göbek bagi dolap ya da sandik içine saklanirken, 'akilli' olmasi için okul bahçesine, 'dindar' ve 'imanli' olmasi için de cami bahçesine gömülüyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası