Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AIDS’ten daha bulasici hastalik: Hepatit

Türkiye’de Hepatit, batida yüzde 3-4, doguda da yüzde 10-12 arasinda degisen oranlarda görülüyor.

Ege Üniversitesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali ögretim üyesi Prof. Dr. Rasit Vural Yagci, karaciger kanseri veya nakline neden olan hastaliklardan özellikle Hepatit B’nin, AIDS’ten 100 kat daha bulasici oldugunu bildirdi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dali’nin, Schering-Plough tibbi ürünler firmasinin sponsorlugunda düzenledigi “5. Ulusal Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Kongresi”, The Marmara Oteli’nde basladi. Kongrede konusan Prof. Dr. Yagci, direkt karacigeri tutan virüslerden özellikle B ve C’nin çok önemli oldugunu belirterek, bunlarin da genellikle kan, kan ürünleri ile temas ettigi cihazlarin kullanilmasiyla geçtigini anlatti. Bunlar içinde Hepatit B’nin bulasiciligina isaret eden Prof. Dr. Yagci, “Özellikle Hepatit B, AIDS’ten 100 kat daha fazla bulasici” dedi.

ÇOCUK VE ADÖLESANLAR DA ASILANMALI

Virüsü tasiyan anne adaylarinin çocuklarini bekleyen tehlikeye de dikkati çeken Prof. Dr. Yagci, virüsün çogalmasinin fazla oldugu kisilerin bebeklerinde de yüzde 90 oraninda bu hastaligin görüldügünü vurguladi. Prof. Dr. Yagci, Türkiye’de 1998 yilindan bu yana yenidoganlarin Hepatit B’ye karsi asilandigini hatirlatarak, ancak çocuk ve adölesanlarin da bundan yararlanmasi gerektigini, hastaligin önüne ancak böyle geçilebilecegini kaydetti.

Hamilelerin mutlaka taramadan geçirilmesinin önemine deginen Prof. Dr. Yagci, Türkiye’de hastaligin batida yüzde 3-4, doguda da yüzde 10-12 arasinda degisen oranlarda görüldügünü sözlerine ekledi. IÜ Cerrahpasa Tip Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dali Baskani Fügen Çullu ise çocuk yastakilerin tedavilerinin eriskinlere göre daha ekonomik oldugunu anlatarak, “Ilkögretim çagindaki bütün çocuklara tarama yapilmali. Koruyuculugu oldugu için asi yayginlastirilmali” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası