Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kadavradan menüsküs transferi’ Türkiye’de de basliyor

Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu Koordinatörü Dr. Deniz Algün, “eger kisi 40 yasin altinda ise, menüsküsünün önemli bir kismi ameliyatla alinmasina ragmen kireçlenme ya da sürekli agrisi varsa, bu gerçek bir alternatif” dedi.

ABD ve Iskandinav ülkelerinde 10 yildir uygulanan “kadavradan menüsküs transferi”ne, Türkiye’de de baslanacak. Bu ay hizmete giren Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu, ilk nakli önümüzdeki Ocak ayinda yapmayi planliyor.

Dünyanin en önemli ortopedi merkezlerinden New York Hospital for Special Surgery’de menüsküs transferi konusunda egitim alan Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu Koordinatörü Dr. Deniz Algün, dizin ana unsurlarindan menüsküsün, buradaki kemikler arasinda uyum ile agirligin tüm bölgelere esit biçimde yayilmasini, ayrica dizin sabitligini sagladigini söyledi.

Asiri yüklenme, kronik tekrarlayici sik darbe gibi nedenlerle menüsküste yirtilmalar meydana geldigini anlatan Dr. Algün, kendilerine basvuranlarin 4’te 1’ini sporcularin olusturdugunu bildirdi.

Dr. Algün, menüsküs yirtiklarinin genellikle ameliyat edilmesi gerektigini ifade ederek, bunun için degisik yöntemler kullanildigini dile getirdi.

Ancak bazen çok parçali ve büyük yirtiklarda menüsküsün tamamini almak zorunda kaldiklarini vurgulayan Dr. Algün, söyle konustu: “Bu ameliyatlardan sonra kisilerde, bu kadar önemli bir destek dokusu ortadan kalktigi için hayat kalitesi düsüyor. Eger kisi 40 yasin altinda ise, hayatinin geri kalan bölümünü bu durum ciddi biçimde olumsuz etkiliyor. Çünkü bu kikirdaklarin dogrudan temasi sonucu çok erken yasta kireçlenme meydana geliyor. Ayrica agrilar ortaya çikiyor. Bütün vücut agirligini tasiyan ve agriyan bir dizle hayati sürdürmek çok zor bir sey...”

MENÜSKÜSLER ABD’DEN

Dr. Algün, dizin bu fonksiyonunu bir sekilde yerine koymak gerektigini, bunun için de bir “yedek parçaya” ihtiyaç bulundugunu söyledi.

Dünyada 10 yildir bu rahatsizligin tedavisinde, sentetik maddeler olmadigi için kadavradan elde edilen menüsküslerin hastaya nakledildigini belirten Dr. Algün, özellikle ABD ve Iskandinav ülkelerinde kullanilan bu yöntemi önümüzdeki Ocak ayindan itibaren Türkiye’de uygulamaya baslayacaklarini anlatti.

Dr. Algün, sunlari kaydetti: “Ancak her isteyene bu yapilamaz. Çünkü bu is ciddi ve pahali. Taze dondurulmus menüsküsü, hazir olarak ABD Kaliforniya’dan bir laboratuvardan getirecegiz. Nakil sonrasi kisi eski hareket ve spor aktivitelerine yüzde 70-80 oraninda kavusuyor. Yilda 20 hastaya nakil yapmayi planliyoruz. Eger kisi 40 yasin altinda ise, menüsküsünün önemli bir kismi ameliyatla alinmasina ragmen kireçlenme ya da sürekli agrisi varsa, bu gerçek bir alternatif.”

Bunun bir organ nakli olmadigini ve damarsiz oldugu için menüsküste uyum sorununun yasanmadigini ifade eden Dr. Algün, 50 yasin üzerindekilere ise kesinlikle transfer yapmayacaklarini bildirdi.

Dr. Deniz Algün, “Ideal 40 yas alti. Yani sportif aktivitesini özellikle önemseyen ve baska tedavi sekillerine cevap vermeyen ya da veremeyecek olanlar. 40-50 yas arasindakilerin de, genel fiziksel durumu, sportif aktivite derecesi ve vücudundaki performans beklentisine bakacagiz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası