Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kadavradan menüsküs transferi’ Türkiye’de de basliyor

Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu Koordinatörü Dr. Deniz Algün, “eger kisi 40 yasin altinda ise, menüsküsünün önemli bir kismi ameliyatla alinmasina ragmen kireçlenme ya da sürekli agrisi varsa, bu gerçek bir alternatif” dedi.

ABD ve Iskandinav ülkelerinde 10 yildir uygulanan “kadavradan menüsküs transferi”ne, Türkiye’de de baslanacak. Bu ay hizmete giren Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu, ilk nakli önümüzdeki Ocak ayinda yapmayi planliyor.

Dünyanin en önemli ortopedi merkezlerinden New York Hospital for Special Surgery’de menüsküs transferi konusunda egitim alan Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu Koordinatörü Dr. Deniz Algün, dizin ana unsurlarindan menüsküsün, buradaki kemikler arasinda uyum ile agirligin tüm bölgelere esit biçimde yayilmasini, ayrica dizin sabitligini sagladigini söyledi.

Asiri yüklenme, kronik tekrarlayici sik darbe gibi nedenlerle menüsküste yirtilmalar meydana geldigini anlatan Dr. Algün, kendilerine basvuranlarin 4’te 1’ini sporcularin olusturdugunu bildirdi.

Dr. Algün, menüsküs yirtiklarinin genellikle ameliyat edilmesi gerektigini ifade ederek, bunun için degisik yöntemler kullanildigini dile getirdi.

Ancak bazen çok parçali ve büyük yirtiklarda menüsküsün tamamini almak zorunda kaldiklarini vurgulayan Dr. Algün, söyle konustu: “Bu ameliyatlardan sonra kisilerde, bu kadar önemli bir destek dokusu ortadan kalktigi için hayat kalitesi düsüyor. Eger kisi 40 yasin altinda ise, hayatinin geri kalan bölümünü bu durum ciddi biçimde olumsuz etkiliyor. Çünkü bu kikirdaklarin dogrudan temasi sonucu çok erken yasta kireçlenme meydana geliyor. Ayrica agrilar ortaya çikiyor. Bütün vücut agirligini tasiyan ve agriyan bir dizle hayati sürdürmek çok zor bir sey...”

MENÜSKÜSLER ABD’DEN

Dr. Algün, dizin bu fonksiyonunu bir sekilde yerine koymak gerektigini, bunun için de bir “yedek parçaya” ihtiyaç bulundugunu söyledi.

Dünyada 10 yildir bu rahatsizligin tedavisinde, sentetik maddeler olmadigi için kadavradan elde edilen menüsküslerin hastaya nakledildigini belirten Dr. Algün, özellikle ABD ve Iskandinav ülkelerinde kullanilan bu yöntemi önümüzdeki Ocak ayindan itibaren Türkiye’de uygulamaya baslayacaklarini anlatti.

Dr. Algün, sunlari kaydetti: “Ancak her isteyene bu yapilamaz. Çünkü bu is ciddi ve pahali. Taze dondurulmus menüsküsü, hazir olarak ABD Kaliforniya’dan bir laboratuvardan getirecegiz. Nakil sonrasi kisi eski hareket ve spor aktivitelerine yüzde 70-80 oraninda kavusuyor. Yilda 20 hastaya nakil yapmayi planliyoruz. Eger kisi 40 yasin altinda ise, menüsküsünün önemli bir kismi ameliyatla alinmasina ragmen kireçlenme ya da sürekli agrisi varsa, bu gerçek bir alternatif.”

Bunun bir organ nakli olmadigini ve damarsiz oldugu için menüsküste uyum sorununun yasanmadigini ifade eden Dr. Algün, 50 yasin üzerindekilere ise kesinlikle transfer yapmayacaklarini bildirdi.

Dr. Deniz Algün, “Ideal 40 yas alti. Yani sportif aktivitesini özellikle önemseyen ve baska tedavi sekillerine cevap vermeyen ya da veremeyecek olanlar. 40-50 yas arasindakilerin de, genel fiziksel durumu, sportif aktivite derecesi ve vücudundaki performans beklentisine bakacagiz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası