Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kadavradan menüsküs transferi’ Türkiye’de de basliyor

Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu Koordinatörü Dr. Deniz Algün, “eger kisi 40 yasin altinda ise, menüsküsünün önemli bir kismi ameliyatla alinmasina ragmen kireçlenme ya da sürekli agrisi varsa, bu gerçek bir alternatif” dedi.

ABD ve Iskandinav ülkelerinde 10 yildir uygulanan “kadavradan menüsküs transferi”ne, Türkiye’de de baslanacak. Bu ay hizmete giren Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu, ilk nakli önümüzdeki Ocak ayinda yapmayi planliyor.

Dünyanin en önemli ortopedi merkezlerinden New York Hospital for Special Surgery’de menüsküs transferi konusunda egitim alan Istanbul Cerrahi Hastanesi Istanbul Ortopedi Grubu Koordinatörü Dr. Deniz Algün, dizin ana unsurlarindan menüsküsün, buradaki kemikler arasinda uyum ile agirligin tüm bölgelere esit biçimde yayilmasini, ayrica dizin sabitligini sagladigini söyledi.

Asiri yüklenme, kronik tekrarlayici sik darbe gibi nedenlerle menüsküste yirtilmalar meydana geldigini anlatan Dr. Algün, kendilerine basvuranlarin 4’te 1’ini sporcularin olusturdugunu bildirdi.

Dr. Algün, menüsküs yirtiklarinin genellikle ameliyat edilmesi gerektigini ifade ederek, bunun için degisik yöntemler kullanildigini dile getirdi.

Ancak bazen çok parçali ve büyük yirtiklarda menüsküsün tamamini almak zorunda kaldiklarini vurgulayan Dr. Algün, söyle konustu: “Bu ameliyatlardan sonra kisilerde, bu kadar önemli bir destek dokusu ortadan kalktigi için hayat kalitesi düsüyor. Eger kisi 40 yasin altinda ise, hayatinin geri kalan bölümünü bu durum ciddi biçimde olumsuz etkiliyor. Çünkü bu kikirdaklarin dogrudan temasi sonucu çok erken yasta kireçlenme meydana geliyor. Ayrica agrilar ortaya çikiyor. Bütün vücut agirligini tasiyan ve agriyan bir dizle hayati sürdürmek çok zor bir sey...”

MENÜSKÜSLER ABD’DEN

Dr. Algün, dizin bu fonksiyonunu bir sekilde yerine koymak gerektigini, bunun için de bir “yedek parçaya” ihtiyaç bulundugunu söyledi.

Dünyada 10 yildir bu rahatsizligin tedavisinde, sentetik maddeler olmadigi için kadavradan elde edilen menüsküslerin hastaya nakledildigini belirten Dr. Algün, özellikle ABD ve Iskandinav ülkelerinde kullanilan bu yöntemi önümüzdeki Ocak ayindan itibaren Türkiye’de uygulamaya baslayacaklarini anlatti.

Dr. Algün, sunlari kaydetti: “Ancak her isteyene bu yapilamaz. Çünkü bu is ciddi ve pahali. Taze dondurulmus menüsküsü, hazir olarak ABD Kaliforniya’dan bir laboratuvardan getirecegiz. Nakil sonrasi kisi eski hareket ve spor aktivitelerine yüzde 70-80 oraninda kavusuyor. Yilda 20 hastaya nakil yapmayi planliyoruz. Eger kisi 40 yasin altinda ise, menüsküsünün önemli bir kismi ameliyatla alinmasina ragmen kireçlenme ya da sürekli agrisi varsa, bu gerçek bir alternatif.”

Bunun bir organ nakli olmadigini ve damarsiz oldugu için menüsküste uyum sorununun yasanmadigini ifade eden Dr. Algün, 50 yasin üzerindekilere ise kesinlikle transfer yapmayacaklarini bildirdi.

Dr. Deniz Algün, “Ideal 40 yas alti. Yani sportif aktivitesini özellikle önemseyen ve baska tedavi sekillerine cevap vermeyen ya da veremeyecek olanlar. 40-50 yas arasindakilerin de, genel fiziksel durumu, sportif aktivite derecesi ve vücudundaki performans beklentisine bakacagiz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası