Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Oruç tutmakla kilo verilmez

Ramazan konusunda ilk yanlis obezite (sismanlik) sorunu olan kisilerin bu dönemi bir pehriz firsati olarak görmesi.

Gün boyu aç kalmak metabolizma hizini yavaslatarak alinan besinlerin yag haline gelmesini kolaylastirir. Bu durum kilo artisina sebep olur.

Oruçun pehriz degil ibadet oldugunu, oruç tutmakla kilo verilmeyecegini belirten VKV Amerikan Hastanesi Diyetisyenlerinden Tugçe Aytulu, “Ramazan’da kisiler hareketsiz kalmaya meyillidirler. Kendilerini yormamak için yürüyüs, kosma gibi aktiviteleri bilinçaltindan yapmak istemezler. Bu durum sismanlamaya sebep olur” diyor.

Seker hastalari

Ramazan’da insülin ignesi kullanan, hamile olan, kan sekeri normalin altina düsen (hipoglisemi), 65 yasinin üzerinde olan, düzenli ilaç kullanamayan ve diyetini uygulamayan seker hastalari oruç tutamaz. Ramazan öncesi seker hastalari tam bir muayeneden geçmelidirler. Kan sekeri 140 altinda olan ve insülin kullanmayan ikinci tip seker hastalari oruç tutabilirler.

Su ve uyku

Bu tavsiyelere uyulmamasi kisilerde kan sekeri düsüklügü, dehidrasyon dedigimiz vucüdun susuz kalmasi ve su-tuz dengesinin bozulmasi hadiselerine yol açacak, bunlarda halsizlik, iste verimsizlik, depresyon, konsantrasyon güçlügü, uyuklama, mide agrisi, hazimsizlik, tansiyon düsmesi gibi belirtilere yol açacaktir. Ramazan’da saglik yönünden yapilan bir diger hata da uyku uyumamaktir. Bu vücudun dinlenememesine yol açarak ertesi gün basagrisi ve tansiyon düsüklügüne yol açabilir. Ramazan’da sahura kadar uyanik kalmamali, günde 8 saat uyku uyumalidirlar.

Stres

Ramazanin getirdigi en olumlu yön kisiyi disipline sokmasi, iç barisi saglamasi, öfke ve düsmanliklari azaltmasidir. Bu durumdan en çok sinirsel olarak sekeri veya tansiyonu yükselenler faydalanirlar. Hekimlerin önerdigi “Stres yapmayiniz” tavsiyesi bu kutsal ayin etkisiyle gerçeklesir. Bu yüzden Ramazan asabi sekeri olanlar için olumlu geçecek bir aydir.

Sahur

Bazi kisiler özellikle kis aylarinda sahura kalkmadan oruç tutmaktadirlar. Bu seker hastalari için sakincalidir. Seker hastalari mutlaka sahura kalkmalidirlar. Ramazanda kandaki seker düzeyi ilk günlerde düser ancak ikinci haftadan sonra kan sekeri 40 ile 80 puan arasinda yükselir. Ramazanda iftarda tüketilen yiyeceklerin hem kalorisi fazladir hemde miktari fazla çesitten dolayi artmistir. Bu durum kilo artisina sebep olur. Iftarda tika basa yemek pankreasa seker yüklemesi yapmak gibidir. Pankreas yorulur ve kan sekeri artar.

‘Obezite, Diyabet ve Ramazan Ayi’

RAMAZANDA IDEAL BESLENME

VKV Amerikan Hastanesi ndokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Bölümü Sefi Doç. Dr. Selçuk Can, Ramazan’da ideal beslenme ile ilgili bilgiler verdi:

Ramazan ayinda saglikli insanlar bile uzun süren açligin ardindan asiri bir biçimde yemek yedigi için ciddi saglik sorunlariyla karsilasiyor ,yanlis beslenme aliskanliklari yüzünden birçok kisi hem kilo aliyor hem de ülser, kabizlik gibi problemler, Ramazan ayinda artiyor. Iftarda özellikle iftariye adi altinda yenen sarküteri agirlikli ürünler, hamur isi yiyecekler, pide ve tatlilar, yüksek kalorili olmalari nedeniyle oruç tutanlarda kilo artisina neden oluyor. Kilo artisina bagli olarak kan yaglarinda ve tansiyonda artis olabiliyor. Oysa, Iftarda yavas ve az miktarda yiyip, bir kaç saat sonra ögün takviye olabilir. Hem saglik hem de ekonomik davranma açisindan iftariyelerin çesidini ve miktarini azaltmak gerekir.

Az ve sik beslenin

Ramazan ayinda yemek saatlerinin degismesine ragmen dengeli ve yeterli beslenmek mümkün. Oruç tutan kisiler Ramazan ayinda en az 12 saat veya daha fazla açlik ile karsi karsiya kaliyorlar. Bu açlik süresi içinde kan sekeri düsüyor. Iftarda birden fazla miktarda yemek yenildiginde kan sekeri yükseliyor. Eger kisiler sahura da kalkmiyor ise kan sekerinin düsüsü günün erken saatlerinde basliyor ve daha düsük degerlere ulasiyor. Bu nedenle az ve sik beslenme ilkesi iftar sonrasinda da uygulanmali ve kisiler mutlaka hafif bir sahur yemegi yiyerek oruç tutmalidir.

Hareket edin

Ramazan’da beslenme aliskanliklarinda degisiklikler görülür. Kisilerin tüm besin tüketimlerini sadece iftarda karsilamaya çalisirlar, ancak bu durum kilo artisina sebep olur. Özellikle iftar sonrasi kisi hareketsiz kalmamali, 2 saat sonra yürüyüs yapmalidir. Ramazan ayinda da normal zamanlarda oldugu gibi azar azar ve sik beslenilmelidir. Gece tüketilen besinler uykuda metabolizma hizi düstügü için daha kolay yaga çevirilirler. Bu yüzden Ramazan’da sahura mutlaka kalkilmali, ögün sayisi arttirilmali, ögünlerde tüketilen besinlerin miktari ve kalorisi normal zamandakine benzer olmalidir. Bunun yaninda günlük 2,5 litre su ve sivi tüketilmelidir. Geceleyin ve sahurda bol su içilmeli, kahve ve gazozlu içecekler tüketilmemelidir. Kizartmalar, hamurlu yiyecekler ve tatlilardan uzak durulmasi önem kazanmaktadir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası