Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Göbek kordonu kani Türkiye’de de saklanabiliyor

Bebegin göbek kordonunda bulunan kandan elde edilen ve bazi hastaliklarin tedavisinde kullanilan kök hücrelerin uygun kosullarda dondurularak Türkiye’de de saklanabildigi bildirildi.

Ankara Üniversitesi Ibni Sina Hastanesi Hematoloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Meral Beksaç, kök hücre saklanma yönteminin dünyada 1988’den beri, Türkiye’de ise 1994 yilindan beri uygulandigini kaydetti.

Ankara Üniversitesi Ögretim Üyesi Prof. Dr. Beksaç, kordon kani saklayan yabanci firmalarin Türkiye’ye girmesi nedeniyle konunun gündeme getirildigini belirterek, kordon kaninin saklanmasi için yurtdisina basvurmanin gereksiz oldugunu, Türkiye’de de uygun kosullarda saklanabildigini belirtti.

Kordon kani dondurulmasinin ne ise yaradigi konusunda insanlarin çok bilgi sahibi olmadan, bebeginin kordon kanini saklama çabasina girdigini ifade eden Prof. Dr. Beksaç sunlari kaydetti: “Kordon kani içerisinde, tüm kemik iligi hücreleri harap olmus bir kisinin ilik görevini yeniden normale döndürebilecek kapasitede kök hücre bulunmaktadir. Bu nedenle uygun kosullarda pihtilasmadan, hizla toplanan ve hücre zedelenmesine yol açmadan, uygun kosullarda dondurulan bu hücreler çesitli nedenlerle kemik iligi çalismayan veya hasta ilige sahip olan kisilere tekrar sagliklarina kavusma sansi vermektedir. Kordon kani dogum sirasinda toplandigi için toplama islemini kadin dogum hekimleri veya bu konuda deneyimli ebeler gerçeklestirmelidir.”

KORDON KANI HANGI HASTALIKLARA ÇARE

Kordon kani saklanmasi ile hangi hastaliklara çare bulunacagina dair basinda sürekli çeliskili haberler çiktigina da deginen Prof. Dr. Beksaç, kordon kani kemik iligi nakli gibi kanla ilgili lösemi, diger kanser türleri, Akdeniz anemisi, Aplastik anemi, ailevi kalitsal hastaliklar (Metabolik, Nörolojik hastaliklar), kan disi kanserler, bagisiklik sistemi hastaliklari gibi bir çok hastalik için kordon kani ile kök hücre naklinin sifa saglayabildigini vurguladi.

Prof. Dr. Beksaç, yapilan yayinlarla talebin sisirilmesinin dogru olmadigini da ifade ederek, kisinin kendisi için kordon kanini saklamasinin dogru bir yaklasim olmadigini, aile ya da baska insanlarin kullanimi için kordon kani saklanmasinin daha dogru bir yol oldugunu belirtti.

Prof. Dr. Meral Beksaç, 1994 yilindan beri Ankara Tip Fakültesi’nde “Kordon kani bankasi” olusturuldugunu ifade ederek, bugüne kadar en uzun sakladiklari kordon kaninin 8 yillik oldugunu söyledi. Bankalarinda yaklasik 90 kordon kani örnegi bulundugunu, bunlardan 4’ünü kök hücre nakli amaciyla kullandiklarini da anlatan Prof. Dr Beksaç, üç talesemi hastasinin bu yöntemle ayda bir kan naklinden kurtuldugunu ve normal bir yasantiya kavustugunu anlatti.

YURTDISINA GÖNDERIM SAKINCALI

Türkiye’de, Ankara disinda, Istanbul ve Adana’da bazi kordon kani toplama girisimleri oldugunu belirten Prof. Dr. Beksaç, kordon kaninin dondurularak yurtdisina gönderilmesinin dogurabilecegi sonuçlar hakkinda da su bilgileri verdi: “Hücreler çok uygun kosullarda toplandiktan sonra hemen dondurulmazsa hücre ölümü gerçeklesecek ve bu da yapilan islemi etkisiz kilacaktir. Toplamadan dondurmaya kadar geçen süre ne kadar kisa olursa kök hücre kalitesi ve miktari o kadar fazla olur. Toplanan ve saklanan eritilen hücreler ise tekrar dondurulamaz. Kök hücrenin içerigine dayali bütün testler dondurulma öncesi yapilmalidir. Bu tetkiklerin yapilmadigi dondurmalar ileride kordon kaninin kullanimini tehlikeye sokmaktadir. Yurtdisina gönderilen kan hangi kosullarda yolculuk yapmaktadir bilmiyoruz ve bu nedenle yurtdisina gönderilmesini de dogru bulmuyoruz.”

Prof. Dr. Beksaç, basit ticari çikarlar ugruna Türkiye’de zaten uygulanan ve Türkiye’nin gelismislik düzeyini tip çevrelerindeki itibarini zedeleyen, Türkiye’nin kaynagini disariya aktaran böyle bir girisime Saglik Bakanligi’nin da izin vermemesi gerektigini belirterek, “Türkiye’de geçtigimiz yilarda bir hasta için toplanan kanlarin ne oldugu bir sir halini almisti. Yurtdisina kordon kani gönderilmesi isleminde de ayni sorunlar yasanabilir” uyarisinda bulundu.

Kisilerin kordon kanini yurtdisindaki firmalara teslim ederken kosullarin ne oldugunun bilmedigini belirten Prof. Dr. Beksaç, bu özel firmalarin iflasi halinde kanlarin ne olacaginin net olmadigini iade etti. Prof. Dr Beksaç, “Bu firmalar yurtdisinda magazinsel kadin dergilerine dahi reklam vererek müsteri aramaktadir. Insanlarimiz kosullari çok iyi ögrenerek kanini teslim etmelidir” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası