Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ciddi egzersiz kemik yogunlugunu arttiriyor

John Hopkins Enstitüsü’nde yapilan arastirmalarda, günlük fiziksel aktiviteler ile orta derecede egzersizin, kemik yogunlugu üzerinde etkisi bulunmadigi saptandi.

55-75 yas gurubundan, yüksek tansiyona sahip 38 erkek ve 46 kadin denek üzerinde yapilan yeni arastirmalarda, egzersiz yapmayan deneklerin yüksek tansiyon disinda saglik sorunu bulunmadigi belirlendi. Deneklere orta derecede bisiklet egzersizi ve bir seri kilo düsürücü egzersiz uygulandi, çesitli testler yapildi. Bu egzersizlerin kemik yogunlugu üzerinde olumlu etkisi olmadigini gözleyen uzmanlar, ayni arastirmada, karinda biriken yaglarin kemik yogunlugu üzerinde olumlu etkisi bulundugunu saptadi.

Orta derecedeki egzersiz ve günlük aktivitelerle gelistirilen kaslarin ise ancak bazi bölgelerde kemik yogunlugunu artirabildigi belirlendi.

Bilim adamlari, yaslilarda karin bölgesindeki yaglarin kemik yogunlugunu artirabildigini, ancak ayni zamanda kalp hastaliklari, yüksek tansiyon ve seker hastaligina yol açabildigini belirtiyor.

EGZERSIZI TAM ANLAMIYLA YAPIN

Yaslilikla ilgili kemik yogunlugu kaybinin sadece günlük aktiviteler ve hafif egzersizlerle artirilamayacagini belirten uzmanlar, tam anlamiyla yapilabilen egzersizin kemik yogunlugu üzerinde etkili olabilecegini düsünüyor.

Arastirmacilar, yasliliktan kaynaklanan kemik kaybinin önlenebilmesi için yeni çalismalara gerek duyuldugunu belirtiyor. Normal kilolarin korunmasi ve kemik yogunlugunun ayni zamanda artirilabilmesi için yeni yöntem gelistirilmesi gerektigi kaydediliyor.

John Hopkins Enstitüsü’ndeki arastirmalarin sadece orta derecede fiziksel aktiviteler açisindan, bel kemigi üzerinde yapildigi bildirildi.

Arastirma raporu, Journal of Internal Medicine adli dergide yayimlandi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası