Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftar sonrasinda tatliya dikkat

Yaklasik 12 saat aç kalinan Ramazan ayinda iftar yemeginin üzerine ara vermeden hemen tatli yenmesi damar tikanikligi basta olmak üzere çok sayida hastaliga davetiye çikariyor.

Ramazan ayini saglikli bitirebilmek için iftarda hafif yiyeceklerin tüketilmesi ve tatlinin yemekten en az 3 saat sonra yenmesi gerekiyor

Konya Numune Hastanesi Bashekim Yardimcisi Ali Okur, oruç tutanlarin büyük bölümünün iftar sofrasinda agir yiyecekler tükettigini söyledi. Oruç sirasinda kan sekerinin önemli derecede düstügünü ve bu çerçevede açlik hissinin üst seviyelere tirmandigini belirten Okur, bu hissin yüksek kalorili gidalarla saglik sorunlarina yol açtigini kaydetti. Iftarda asiri miktarda vücuduna yüksek kalori yükleyen kisinin bir de üzerine kaloriyi en az ikiye katlayacak tatli yedigini ifade eden Okur, yüksek dozdaki kalori nedeniyle tokluk kan sekerinin önemli oranda arttigini ifade etti.

Okur, iftar sofrasinda hatali beslenmenin kan akisini azaltarak, kanin pihtilasmasina neden olduguna dikkati çekerek, söyle devam etti: “Yükselen kan sekeri damar tikanikligina neden olur. Bu da, tehlikeli kalp rahatsizliklari basta olmak üzere, felç ve olumsuz vücut fonksiyonlari gibi hastaliklara davetiye çikarir. Ayrica, tikanma, beyine yakin bölgelerde ise, beynin oksijen alamamasi, unutkanlik ve uyusukluk gibi degisik rahatsizliklari beraberinde getirir.”

SAGLIKLI RAMAZAN IÇIN DIKKATLI OLUNMALI

Özellikle oruç tutan kisilerin Ramazan ayini saglikli bir sekilde geçirmesi için çok sayida ayrintiya dikkat etmesi gerektigini belirten Okur, sofraya oturuldugunda bütün yiyeceklerin birden tüketilmesi yerine ara verilerek yenmesinin daha iyi olacagini söyledi.

Bu çerçevede iftar zamani basta hamurlu yiyecekler olmak üzere sindirildiginde hemen kaloriye dönüsen yüksek karbonhidrat içerikli gidalarin yenmemesinin üzerinde duran Okur, “Oruç bir tabak çorba ile açilip 5-10 dakika beklenirse daha fazla yiyecegin alinmasi önlenebilir. Bu da dolayisiyla vücuda yüksek kalori yüklemesinin önüne geçecektir” dedi.

Okur, iftar saatine kadar aç kalindigi için vücudun sürekli sekere ihtiyaç duyacagini ifade ederek, “Bu istek bir sekilde bastirilmalidir. Yemegin üzerine tatlinin yenmesi dogabilecek tehlikeli hastaliklar düsünülerek ertelenmeledir. Iftarda yenen yemeklerin sindirilmesinden sonra, yani en az 3 saat sonra tatlinin tüketilmesi saglik açisindan oldukça önemlidir” diye konustu.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası