Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftar sonrasinda tatliya dikkat

Yaklasik 12 saat aç kalinan Ramazan ayinda iftar yemeginin üzerine ara vermeden hemen tatli yenmesi damar tikanikligi basta olmak üzere çok sayida hastaliga davetiye çikariyor.

Ramazan ayini saglikli bitirebilmek için iftarda hafif yiyeceklerin tüketilmesi ve tatlinin yemekten en az 3 saat sonra yenmesi gerekiyor

Konya Numune Hastanesi Bashekim Yardimcisi Ali Okur, oruç tutanlarin büyük bölümünün iftar sofrasinda agir yiyecekler tükettigini söyledi. Oruç sirasinda kan sekerinin önemli derecede düstügünü ve bu çerçevede açlik hissinin üst seviyelere tirmandigini belirten Okur, bu hissin yüksek kalorili gidalarla saglik sorunlarina yol açtigini kaydetti. Iftarda asiri miktarda vücuduna yüksek kalori yükleyen kisinin bir de üzerine kaloriyi en az ikiye katlayacak tatli yedigini ifade eden Okur, yüksek dozdaki kalori nedeniyle tokluk kan sekerinin önemli oranda arttigini ifade etti.

Okur, iftar sofrasinda hatali beslenmenin kan akisini azaltarak, kanin pihtilasmasina neden olduguna dikkati çekerek, söyle devam etti: “Yükselen kan sekeri damar tikanikligina neden olur. Bu da, tehlikeli kalp rahatsizliklari basta olmak üzere, felç ve olumsuz vücut fonksiyonlari gibi hastaliklara davetiye çikarir. Ayrica, tikanma, beyine yakin bölgelerde ise, beynin oksijen alamamasi, unutkanlik ve uyusukluk gibi degisik rahatsizliklari beraberinde getirir.”

SAGLIKLI RAMAZAN IÇIN DIKKATLI OLUNMALI

Özellikle oruç tutan kisilerin Ramazan ayini saglikli bir sekilde geçirmesi için çok sayida ayrintiya dikkat etmesi gerektigini belirten Okur, sofraya oturuldugunda bütün yiyeceklerin birden tüketilmesi yerine ara verilerek yenmesinin daha iyi olacagini söyledi.

Bu çerçevede iftar zamani basta hamurlu yiyecekler olmak üzere sindirildiginde hemen kaloriye dönüsen yüksek karbonhidrat içerikli gidalarin yenmemesinin üzerinde duran Okur, “Oruç bir tabak çorba ile açilip 5-10 dakika beklenirse daha fazla yiyecegin alinmasi önlenebilir. Bu da dolayisiyla vücuda yüksek kalori yüklemesinin önüne geçecektir” dedi.

Okur, iftar saatine kadar aç kalindigi için vücudun sürekli sekere ihtiyaç duyacagini ifade ederek, “Bu istek bir sekilde bastirilmalidir. Yemegin üzerine tatlinin yenmesi dogabilecek tehlikeli hastaliklar düsünülerek ertelenmeledir. Iftarda yenen yemeklerin sindirilmesinden sonra, yani en az 3 saat sonra tatlinin tüketilmesi saglik açisindan oldukça önemlidir” diye konustu.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası