Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iftar sonrasinda tatliya dikkat

Yaklasik 12 saat aç kalinan Ramazan ayinda iftar yemeginin üzerine ara vermeden hemen tatli yenmesi damar tikanikligi basta olmak üzere çok sayida hastaliga davetiye çikariyor.

Ramazan ayini saglikli bitirebilmek için iftarda hafif yiyeceklerin tüketilmesi ve tatlinin yemekten en az 3 saat sonra yenmesi gerekiyor

Konya Numune Hastanesi Bashekim Yardimcisi Ali Okur, oruç tutanlarin büyük bölümünün iftar sofrasinda agir yiyecekler tükettigini söyledi. Oruç sirasinda kan sekerinin önemli derecede düstügünü ve bu çerçevede açlik hissinin üst seviyelere tirmandigini belirten Okur, bu hissin yüksek kalorili gidalarla saglik sorunlarina yol açtigini kaydetti. Iftarda asiri miktarda vücuduna yüksek kalori yükleyen kisinin bir de üzerine kaloriyi en az ikiye katlayacak tatli yedigini ifade eden Okur, yüksek dozdaki kalori nedeniyle tokluk kan sekerinin önemli oranda arttigini ifade etti.

Okur, iftar sofrasinda hatali beslenmenin kan akisini azaltarak, kanin pihtilasmasina neden olduguna dikkati çekerek, söyle devam etti: “Yükselen kan sekeri damar tikanikligina neden olur. Bu da, tehlikeli kalp rahatsizliklari basta olmak üzere, felç ve olumsuz vücut fonksiyonlari gibi hastaliklara davetiye çikarir. Ayrica, tikanma, beyine yakin bölgelerde ise, beynin oksijen alamamasi, unutkanlik ve uyusukluk gibi degisik rahatsizliklari beraberinde getirir.”

SAGLIKLI RAMAZAN IÇIN DIKKATLI OLUNMALI

Özellikle oruç tutan kisilerin Ramazan ayini saglikli bir sekilde geçirmesi için çok sayida ayrintiya dikkat etmesi gerektigini belirten Okur, sofraya oturuldugunda bütün yiyeceklerin birden tüketilmesi yerine ara verilerek yenmesinin daha iyi olacagini söyledi.

Bu çerçevede iftar zamani basta hamurlu yiyecekler olmak üzere sindirildiginde hemen kaloriye dönüsen yüksek karbonhidrat içerikli gidalarin yenmemesinin üzerinde duran Okur, “Oruç bir tabak çorba ile açilip 5-10 dakika beklenirse daha fazla yiyecegin alinmasi önlenebilir. Bu da dolayisiyla vücuda yüksek kalori yüklemesinin önüne geçecektir” dedi.

Okur, iftar saatine kadar aç kalindigi için vücudun sürekli sekere ihtiyaç duyacagini ifade ederek, “Bu istek bir sekilde bastirilmalidir. Yemegin üzerine tatlinin yenmesi dogabilecek tehlikeli hastaliklar düsünülerek ertelenmeledir. Iftarda yenen yemeklerin sindirilmesinden sonra, yani en az 3 saat sonra tatlinin tüketilmesi saglik açisindan oldukça önemlidir” diye konustu.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası