Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YANLIS BESLENMEYE DIKKAT

Ramazan ayinda yanlis beslenme aliskanliklari yüzünden saglikli insanlarin bile ciddi problemler yasadigi belirtiliyor. Uzmanlar, diyabet, kalp, yüksek tansiyon, ülser ve kronik böbrek hastalarinin oruç tutmalarinin saglik açisindan uygun olmadigini belirtiyorlar. Düzenli ilaç kullanmasi gereken, yeni ameliyat geçirenlere, çocuk emziren ve hamile olan kadinlara da oruç tutmalari önerilmiyor.


Ramazan ayinda yasanan saglik sorunlari uzun süren açligin ardindan asiri yemek yemeyle baglantili. Normalde hafif olan bir hastalikla ilgili sikayet Ramazan ayindaki dengesiz beslenmeye bagli olarak ciddi sorunlara zemin hazirlayabiliyor. Bulanti, kusma, midede eksime, agiza aci su gelmesi, gögüs kemigi arkasinda yanma hissi, karin agrilari, diskilama bozukluklari gibi sikayetleri olanlarin bir gastroenteroloji uzmanina basvurmalari gerekiyor. Bu sikintilari çekenler, uygun tetkiklerden sonra mutlaka tedavilerini sürdürmelidirler.

REFLÜ DE ARTIS!

Ramazan ayinda artan saglik sorunlarindan biri de Reflü adi verilen mide asitinin yemek borusuna geriye kaçmasi. Bu tür bir rahatsizlik çekenlerin az yemesi ve yemekten sonra yatmamalari gerekiyor.


Reflüsü olan hastalarin sigara, asiri çikolata, kahve tüketimi ve asiri yagli yiyeceklerden sakinmalari gerektigi vurgulaniyor. Limon ve portakal suyu gibi yemek borusunu tahris edebilecek içeceklerin de sakincali oldugu belirtiliyor.

Kabizlik sorunu olanlarin oruç disi zamanlarda kepekli yiyecekler yemeleri, bol sivi almalari, sebze meyve agirlikli beslenmeleri ve tuvalet zamanlarini degistirmemeleri gerekiyor.

Ramazan’da beslenmeye dikkat


IFTARIYELIKLERIN MIKTARINI AZALTIN

Iftarda, özellikle iftariye adi altinda yenen sarküteri agirlikli ürünler, hamur isi yiyecekler, pide ve tatlilar yüksek kalorili olmalari nedeniyle oruç tutanlarda kilo artisina neden oluyor. Kilo artisina bagli olarak kan yaglarinda ve tansiyonda artis olduguna dikkat çekiliyor. Iftarda yavas ve az miktarda yeyip, bir kaç saat sonra ara ögün gibi takviye olabilir. Hem saglik hem de ekonomik gözle bakilirsa iftariyelerin çesidini ve miktarini kesmek gerekir. Fazla yediklerinizi yakmak için tok karnina yürüyüs yapmanin kosmanin, hali sahada top oynamanin spor salonlarinda asiri efor harcamanin sakincali oldugunu da unutmayin. Iftardan sonra ve sahurdan sonra açigi kapatma amaciyla fazla ve sik araliklarla içilen sigara ise kandaki oksijen oranini düsürür, dolu olan midenin hizlandirdigi sindirim islemi sirasinda da oksijen harcandigi için, sigaranin zarari bir kat daha artar.

SEKER HASTALARI VE ORUÇ!

Genellikle diyabet hastalarina oruç önerilmiyor. Ancak çok dengeli seyreden, insülin kullanmayan seker hastalariyla, günde tek doz tansiyon ilaci yeterli olan ve de ayrica “oruç tutmazsam ruhsal sagligim bozuluyor” diyen hastalarin doktorlarina danisarak oruç tutabilecekleri belirtiliyor. Ancak, rahatsizligi olanlarin seker ve tansiyonlarini kontrol ettirmeleri ve diyetlerini bozmamalari gerekiyor. Grip, zatürre, yüksek ates, ishal yani mevsimlere göre ani baslayan rahatsizligi olanlarindan hiç olmazsa hastalik günlerinde tutmamalari uygundur.

Oruç ayi bir bakima insan sagligi yönünden vücudun belli bir disipline girmesi anlamina geliyor. Önceden asiri alkol alip, bir ay süre ile almayan kisiler, önemli bir rahatlik yasiyorlar. Yine asiri sigara içip bir ay süreyle azaltanlar vücutlarinda hissettikleri zindelikten sonra bu aliskanliklarindan vazgeçebiliyor.”

Iftar sonrasinda tatliya dikkat

IDEAL BESLENMENIN ABC’SI

Ramazan ayinda yemek saatlerinin degismesine ragmen dengeli ve yeterli beslenmek mümkün. Oruç tutan kisilerin de her besin gurubundan (et,süt, tahil , sebze, meyve, yag ve seker) gereksinimleri kadar tüketmeleri gerektigi hatirlatiliyor.

Oruç tutan kisiler Ramazan ayinda en az 12 saat veya daha fazla açlik ile karsi karsiya kaliyorlar. Bu açlik süresi içinde kan sekeri düsüyor. Iftarda birden fazla miktarda yemek yenildiginde kan sekeri yükseliyor. Eger kisiler sahura da kalkmiyor ise kan sekerinin düsüsü günün erken saatlerinde basliyor ve daha düsük degerlere ulasiyor. Bu nedenle az ve sik beslenme ilkesi iftar sonrasinda da uygulanmali ve kisiler mutlaka hafif bir sahur yemegi yiyerek oruç tutmalidir. Iftarda çorba, hafif bir et yemegi, yogurt, salata ve 1-2 dilim ekmek yenilebilir. Saat 19.00 gibi 1-2 porsiyon meyve, 21.00 gibi 1 porsiyon sebze yemegi ve yogurt veya süt, 23.00 gibi 1 porsiyon meyve, sahurda da peynir ekmek ve zeytin domates salataliktan olusan bir kahvalti tercih edilmelidir. Tabii hamur tatlilari yerine sütlü ve meyve tatlilari tercih edilmeli, kizartilmis kavrulmus besinler ve yagli gidalar tüketilmemelidir. Yemekler iyi çignenmeli, bol su içilmeli ve posali besinler bol tüketilmelidir.

KILO KONTROLÜ

Oruç tutan kisilerde uzun süreli açliga bagli olarak kisilerin bazal metabolizma hizi azaliyor. Buna bagli olarak da kilo alimi daha rahat hale geliyor. Kilo kontrolünü saglamak için bol bol egzersiz yapilmasi, az ve sik beslenilmesi öneriliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası