Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’da beslenmeye dikkat

Sahurda ve iftarda hazmi kolay ve kolesterolü düsük yemeklerin tercih edilmesi öneriliyor.

Beslenme ve Diyetetik uzmanlarina göre; iftarda bol bol sebze, meyve tüketilmeli, kizartma, kavurma gibi yemekler yerine haslama, firinda veya izgarada pismis yemekler tercih edilmeli. Yagli tatlilar yerine ise hosaf, komposto veya sütlü tatlilar seçilmeli.

Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi Ibni Sina Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Serpil Tüzüner, Ramazan ayinda normal beslenme düzeninin degistigini, günlük ögünlerin 2’ye indigini vurgulayarak, bu dönemde yiyeceklere daha da dikkat edilmesini istedi.

Ramazan’da mutlaka sahura kalkilmasi gerektigini söyleyen Tüzüner, herhangi bir saglik problemi yasamamak için sahurda ve iftarda hafif, hazmi kolay ve kolesterolü düsük yemeklerin tercih edilmesi gerektigini kaydetti. Bütün gün bos kalan mideye iftarda birden yüklenilmemesi gerektigini ifade eden Tüzüner, hafif yemeklerden baslayarak yavas yavas mideyi alistirarak diger yemeklere geçilmesini önerdi.

SEBZE MEYVE TÜKETILMELI

Iftarda ve sahurda, mutlaka bol sebze, meyve tüketilmesini, kizartma, kavurma gibi yemekler yerine haslama, firinda veya izgarada pismis yemeklerin tercih edilmesini öneren Tüzüner, yemek pisirirken kati yaglardan kaçinilmasini da istedi.

Ramazanla birlikte tatli tüketme isteginin de artacagini vurgulayan Tüzüner, bu durumda yagli tatlilar yerine hosaf, komposto veya sütlü tatlilarin seçilmesi gerektigini belirtti. Tüzüner, seker, tansiyon gibi hastaliklari bulunanlarin mutlaka doktor kontrolünde oruç tutmalarini önerdi.

SINDIRIM SORUNLARI

Bütün gün aç kalindigi için, iftarda vücudun ihtiyacindan çok daha fazla yemek yendigine isaret eden Tüzüner, çok yemek yendiginde sindirimin zorlasacagini, bunun da midede agirlik, eksime, yanma, bulanti, uyuklama gibi sorunlara yol açacagina dikkati çekti.

Tüzüner, bagirsaklarda ise siskinlik, kabizlik ve gaz gibi problemler olusabilecegini de sözlerine ekledi.www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
  Aranan Kan: AB RH -
ankara özel etimed hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05535258594

ankara özel etimed hastanesin de yatmakta olan hastz için acil kan aranıyor

Tarih: 8/5/2018 11:51:17 PM
destegül taş
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası