Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Biyonik kulak ilk sesi duydu

Türkiye'de ilk kez Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi'nde yapilan ameliyatla, beyin sapina implant yerlestirilen 23 yasindaki Serpil O., yillar sonra ilk kez dün yeniden duymaya basladi.

Beyin cerrahisi, kulak-burun-bogaz, odyoloji ve anesteziden genis bir ekibin alti hafta önce gerçeklestirdigi ameliyat ile biyonik kulak takilan genç kiz, duyma islemi öncesi ‘‘çok heyecanliyim’’ diye yazdi. Ilk sesi duyusunu basiyla ve seslenerek bildiren genç kiz, sesleri ayirt etmeye baslayinca da duygularini ‘‘mutluyum’’ diye açikladi.

Sabah erken saatlerde baslayan çalismalar ilk semeresini öglen saat 12.00'de verdi. Genç kiz, ilk olarak ‘‘sssss’’ sesine tepki göstererek duydugunu söyledi.

Beyne çok yakin durumda olusan tümör nedeniyle duyma yetisini yitiren genç kiz, fotografinin çekilmesini Beyin sapina takilan implant ile duyma saglayan biyonik kulagin fiyati tüm dünyada 22 bin dolar.

BIYONIK KULAK NEDIR?

TIP dilinde ‘‘isitsel beyinsapi implanti’’ olarak tanimlanan biyonik kulak, isitme sinirinde olusan tümör ve her iki iç kulak yolundan geçen kiriklar sonucu ortaya çikan ve her iki tarafta isitme sinirinin tamamen zedelenmesine neden olan durumlarda kullaniliyor. Biyonik kulak, su iki kisimdan olusuyor:

IÇ PARÇA Cerrahi müdahale kafanin içine konuluyor. Bu parçanin, 22 disk elektrodu ile çok kanalli elektrod ve alici/uyaricidan olusan kismi, beyin sapindaki isitme yollarinin çekirdekleri üzerine yerlestiriliyor. Alici görevini yürüten miknatisli, diger büyük kismi ise kulak arkasindaki kemigin içine konuluyor. Diger anten ise toprak hatti görevini yapmak üzere yine içerde birakiliyor.

DIS PARÇA Sesin islendigi konusma islemcisi, mikrofon ve iletici bobinden olusuyor. Mikrofon görevini yürütecek parça kulaga takiliyor. Ses isleyici bölüm, üstte tasinacak sekilde disarda tutuluyor. Yine miknatisli olan iletici bobin ise, kafa içinde kalan alici bobinin üzerine gelecek sekilde distan kulak arkasi kemigi üzerine konuluyor. Iç ve dis bobinler, miknatis araciligiyla birbirini tutuyor.

PROF. DR. EROL BELGIN

Simdi sirada egitim var

Biyonik kulagin duyma egitimini yürütecek Yard. Doç. Bilgehan Böke, Dr. Figen Basar, Dr. Esra Yücel ve Dr. Gonca Sennaroglu'ndan olusan ekibin basinda bulunan odyolog Prof. Dr. Erol Belgin, ‘Hastanin isitme merkezleri distan gelen seslere göre programlanacak. Ardindan egitime baslanacak. Tam ve kaliteli isitme için biraz daha yolumuz kaldi’’ diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
  Aranan Kan: AB RH -
ankara özel etimed hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05535258594

ankara özel etimed hastanesin de yatmakta olan hastz için acil kan aranıyor

Tarih: 8/5/2018 11:51:17 PM
destegül taş
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası