Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Biyonik kulak ilk sesi duydu

Türkiye'de ilk kez Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi'nde yapilan ameliyatla, beyin sapina implant yerlestirilen 23 yasindaki Serpil O., yillar sonra ilk kez dün yeniden duymaya basladi.

Beyin cerrahisi, kulak-burun-bogaz, odyoloji ve anesteziden genis bir ekibin alti hafta önce gerçeklestirdigi ameliyat ile biyonik kulak takilan genç kiz, duyma islemi öncesi ‘‘çok heyecanliyim’’ diye yazdi. Ilk sesi duyusunu basiyla ve seslenerek bildiren genç kiz, sesleri ayirt etmeye baslayinca da duygularini ‘‘mutluyum’’ diye açikladi.

Sabah erken saatlerde baslayan çalismalar ilk semeresini öglen saat 12.00'de verdi. Genç kiz, ilk olarak ‘‘sssss’’ sesine tepki göstererek duydugunu söyledi.

Beyne çok yakin durumda olusan tümör nedeniyle duyma yetisini yitiren genç kiz, fotografinin çekilmesini Beyin sapina takilan implant ile duyma saglayan biyonik kulagin fiyati tüm dünyada 22 bin dolar.

BIYONIK KULAK NEDIR?

TIP dilinde ‘‘isitsel beyinsapi implanti’’ olarak tanimlanan biyonik kulak, isitme sinirinde olusan tümör ve her iki iç kulak yolundan geçen kiriklar sonucu ortaya çikan ve her iki tarafta isitme sinirinin tamamen zedelenmesine neden olan durumlarda kullaniliyor. Biyonik kulak, su iki kisimdan olusuyor:

IÇ PARÇA Cerrahi müdahale kafanin içine konuluyor. Bu parçanin, 22 disk elektrodu ile çok kanalli elektrod ve alici/uyaricidan olusan kismi, beyin sapindaki isitme yollarinin çekirdekleri üzerine yerlestiriliyor. Alici görevini yürüten miknatisli, diger büyük kismi ise kulak arkasindaki kemigin içine konuluyor. Diger anten ise toprak hatti görevini yapmak üzere yine içerde birakiliyor.

DIS PARÇA Sesin islendigi konusma islemcisi, mikrofon ve iletici bobinden olusuyor. Mikrofon görevini yürütecek parça kulaga takiliyor. Ses isleyici bölüm, üstte tasinacak sekilde disarda tutuluyor. Yine miknatisli olan iletici bobin ise, kafa içinde kalan alici bobinin üzerine gelecek sekilde distan kulak arkasi kemigi üzerine konuluyor. Iç ve dis bobinler, miknatis araciligiyla birbirini tutuyor.

PROF. DR. EROL BELGIN

Simdi sirada egitim var

Biyonik kulagin duyma egitimini yürütecek Yard. Doç. Bilgehan Böke, Dr. Figen Basar, Dr. Esra Yücel ve Dr. Gonca Sennaroglu'ndan olusan ekibin basinda bulunan odyolog Prof. Dr. Erol Belgin, ‘Hastanin isitme merkezleri distan gelen seslere göre programlanacak. Ardindan egitime baslanacak. Tam ve kaliteli isitme için biraz daha yolumuz kaldi’’ diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası