Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Isyeriniz sagliginiza uygun mu ?

Is yerindeki ergonomik olmayan kosullar ve hatali oturma bas, boyun, sirt ve bel agritiyor.

Gerçekten de boyun agrisi, sirt agrisi, bel agrisi is dünyasinin degisik sektörlerinde çalisan birçok insanin en fazla sikayet ettigi saglik sorunlari arasinda basi çekiyor.

Arastirmalar kas iskelet sistemi rahatsizliklarinin çalisan insanlar arasinda fonksiyonel kisitliliklara yol açan en önemli etken oldugunu gösteriyor. Amerika'da yilda 12 milyon insanin bu nedenle doktora basvurdugu belirtiliyor.

Acibadem Saglik Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmani Prof. Dr. Sabri Narman, yumusak dokunun ve eklemlerin travmatik bozukluklarinda hizli bir tirmanis görüldügüne dikkat çekerek, 'En çok yumusak doku travmalarini görüyoruz.

Bu sorunlar da daha çok üst ekstremitelerde ve bel bölgesinde olmaktadir. Yumusak doku travmalari agri, hareket kisitlanmasi, doku sisligi ve travmanin siddetine göre ciltte renk degisikligiyle ortaya çikiyor' diyor.

Durus bozuklugu

Hatali oturma ve yazi yazma öncelikle durus bozukluguna zemin olusturuyor. Vücudun en az enerji sarf ederek maksimal düzeyde performans göstermesini saglayan durus biçimine normal veya iyi postür adi veriliyor. Prof. Dr. Sabri Narman, söyle konusuyor:

'Burada kas, tendon ve eklemlere düsen yük minimaldir. Durus bozukluklari bel, boyun, bas ve eklem agrilarinin ortaya çikmasina neden olur. Zamaninda önlem alinmazsa, bulgular kronikleserek kalici ve ilerleyici seyir gösterir. Sonuçta sosyo ekonomik yönden ciddi sorunlar ortaya çikar.'

Ergonominin önemi

Türkiye'de is yerlerindeki kosullarin yetersizligi, kaçak ve sigortasiz isçi çalistirilmasi ciddi saglik sorunlarini da beraberinde getirebiliyor. Is yasaminda yasanan bu tip saglik sorunlarinda ergonomik kosullarin ciddi bir rolü var. Prof. Narman, ergonomiyi, insanin davranissal ve biolojik özelliklerini inceleyerek uygun yasama ve çalisma ortami yaratmayi amaçlayan bir bilim dali olarak tarif ediyor.

Sakatlanma ve yaralanmalar

Is yasaminda ortaya çikan saglik sorunlarinin en önemlilerinden biri de sakatlanmalar ve yaralanmalar. Bu tip problemlerde meslek sahibinin bilgi, deneyim, dayanikliligi yaninda kullanilan araç ve gereçlerin tasarimlarinin hatali olmalari da etkili oluyor.

Ayrica isçilerin degisik islerde çalistirilmalari, çalisma ortaminin aydinlatma, havalandirma, isitma ve temizliginin yeterli olmamasi kötü beslenme, gereginden fazla çalistirilma gibi faktörler de yaralanma ve sakatlanmalara zemin olusturabiliyor.

SAKATLIKLARI ENGELLEMEK IÇIN

Prof. Dr. Sabri Narman, sakatliklarin önlenmesi için dikkat edilecek birçok faktör olduguna isaret ederek su uyarilarda bulunuyor: 'Tekerlekli tasiyicilarin, kaldiraç sistemlerinin bulundurulmasi, isçilerin ergonomik prensipler göz önüne alinarak egitilmesi, tasinacak veya kaldirilacak cisimlerin küçük parçalara ayrilarak ve belin dik tutularak kaldirilmasi gibi faktörlere özen gösterilmesi gerekiyor.

Gelismis ülkelerde isverenlere rehberlik yapan ergonomik kuruluslar isçi sagligina yönelik çalismalar yürütüyorlar. Travmatik bozukluklara neden olabilecek faktörleri ortadan kaldirmaya ve erken tani ile ortaya çikan sorunlarin fonksiyonel kisitliliga yol açmalarini önlemeye yönelik çalismalar sürdürülüyor.'

Neler yapilmali?

Is verimini artirmak, ve yasam düzeyini yükseltmek için is verenlere ve çalisanlara büyük sorumluluklar düsüyor. Alinmasi gereken önlemlerle ilgili olarak Prof. Dr. Sabri Narman su degerlendirmeyi yapiyor:

'Is yeri ortamindaki aydinlatma, isitma, havalandirma temizleme gibi kosullarin verimi artiracak biçimde düzenlenmesi gerekiyor. Ayrica iste kullanilan alet ve malzemelerin ergonomik prensiplere göre uygun olarak yapimi büyük önem tasiyor.

Örnegin elle tutulacak bölgelerin kavranabilir büyüklükte olmasi, masa ve sandalyelerin postür bozukluguna yol açmayacak sekilde tasarimi, bilgisayar ekranlarinin optimum seviyede olmasi, isçilerin eldiven, gözlük gibi koruyuculari kullanmasi, tekrarlayici vibrasyonlardan kaçinilmasi gibi.

Bütün bunlarin yaninda isçinin egitilmesi, birbiriyle olan dayanismasinin saglanmasi, cesaretlendirilmesi, grup egzersizleri ve sportif aktivitelere önem verilerek fiziksel dayanikliligin arttirilmasi hem kümülatif travmatik bozukluklarin minimale indirilmesinde hem de is veriminin artmasinda önemli rol oynayacaktir.


Kaynak:Günes

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası