Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Isyeriniz sagliginiza uygun mu ?

Is yerindeki ergonomik olmayan kosullar ve hatali oturma bas, boyun, sirt ve bel agritiyor.

Gerçekten de boyun agrisi, sirt agrisi, bel agrisi is dünyasinin degisik sektörlerinde çalisan birçok insanin en fazla sikayet ettigi saglik sorunlari arasinda basi çekiyor.

Arastirmalar kas iskelet sistemi rahatsizliklarinin çalisan insanlar arasinda fonksiyonel kisitliliklara yol açan en önemli etken oldugunu gösteriyor. Amerika'da yilda 12 milyon insanin bu nedenle doktora basvurdugu belirtiliyor.

Acibadem Saglik Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmani Prof. Dr. Sabri Narman, yumusak dokunun ve eklemlerin travmatik bozukluklarinda hizli bir tirmanis görüldügüne dikkat çekerek, 'En çok yumusak doku travmalarini görüyoruz.

Bu sorunlar da daha çok üst ekstremitelerde ve bel bölgesinde olmaktadir. Yumusak doku travmalari agri, hareket kisitlanmasi, doku sisligi ve travmanin siddetine göre ciltte renk degisikligiyle ortaya çikiyor' diyor.

Durus bozuklugu

Hatali oturma ve yazi yazma öncelikle durus bozukluguna zemin olusturuyor. Vücudun en az enerji sarf ederek maksimal düzeyde performans göstermesini saglayan durus biçimine normal veya iyi postür adi veriliyor. Prof. Dr. Sabri Narman, söyle konusuyor:

'Burada kas, tendon ve eklemlere düsen yük minimaldir. Durus bozukluklari bel, boyun, bas ve eklem agrilarinin ortaya çikmasina neden olur. Zamaninda önlem alinmazsa, bulgular kronikleserek kalici ve ilerleyici seyir gösterir. Sonuçta sosyo ekonomik yönden ciddi sorunlar ortaya çikar.'

Ergonominin önemi

Türkiye'de is yerlerindeki kosullarin yetersizligi, kaçak ve sigortasiz isçi çalistirilmasi ciddi saglik sorunlarini da beraberinde getirebiliyor. Is yasaminda yasanan bu tip saglik sorunlarinda ergonomik kosullarin ciddi bir rolü var. Prof. Narman, ergonomiyi, insanin davranissal ve biolojik özelliklerini inceleyerek uygun yasama ve çalisma ortami yaratmayi amaçlayan bir bilim dali olarak tarif ediyor.

Sakatlanma ve yaralanmalar

Is yasaminda ortaya çikan saglik sorunlarinin en önemlilerinden biri de sakatlanmalar ve yaralanmalar. Bu tip problemlerde meslek sahibinin bilgi, deneyim, dayanikliligi yaninda kullanilan araç ve gereçlerin tasarimlarinin hatali olmalari da etkili oluyor.

Ayrica isçilerin degisik islerde çalistirilmalari, çalisma ortaminin aydinlatma, havalandirma, isitma ve temizliginin yeterli olmamasi kötü beslenme, gereginden fazla çalistirilma gibi faktörler de yaralanma ve sakatlanmalara zemin olusturabiliyor.

SAKATLIKLARI ENGELLEMEK IÇIN

Prof. Dr. Sabri Narman, sakatliklarin önlenmesi için dikkat edilecek birçok faktör olduguna isaret ederek su uyarilarda bulunuyor: 'Tekerlekli tasiyicilarin, kaldiraç sistemlerinin bulundurulmasi, isçilerin ergonomik prensipler göz önüne alinarak egitilmesi, tasinacak veya kaldirilacak cisimlerin küçük parçalara ayrilarak ve belin dik tutularak kaldirilmasi gibi faktörlere özen gösterilmesi gerekiyor.

Gelismis ülkelerde isverenlere rehberlik yapan ergonomik kuruluslar isçi sagligina yönelik çalismalar yürütüyorlar. Travmatik bozukluklara neden olabilecek faktörleri ortadan kaldirmaya ve erken tani ile ortaya çikan sorunlarin fonksiyonel kisitliliga yol açmalarini önlemeye yönelik çalismalar sürdürülüyor.'

Neler yapilmali?

Is verimini artirmak, ve yasam düzeyini yükseltmek için is verenlere ve çalisanlara büyük sorumluluklar düsüyor. Alinmasi gereken önlemlerle ilgili olarak Prof. Dr. Sabri Narman su degerlendirmeyi yapiyor:

'Is yeri ortamindaki aydinlatma, isitma, havalandirma temizleme gibi kosullarin verimi artiracak biçimde düzenlenmesi gerekiyor. Ayrica iste kullanilan alet ve malzemelerin ergonomik prensiplere göre uygun olarak yapimi büyük önem tasiyor.

Örnegin elle tutulacak bölgelerin kavranabilir büyüklükte olmasi, masa ve sandalyelerin postür bozukluguna yol açmayacak sekilde tasarimi, bilgisayar ekranlarinin optimum seviyede olmasi, isçilerin eldiven, gözlük gibi koruyuculari kullanmasi, tekrarlayici vibrasyonlardan kaçinilmasi gibi.

Bütün bunlarin yaninda isçinin egitilmesi, birbiriyle olan dayanismasinin saglanmasi, cesaretlendirilmesi, grup egzersizleri ve sportif aktivitelere önem verilerek fiziksel dayanikliligin arttirilmasi hem kümülatif travmatik bozukluklarin minimale indirilmesinde hem de is veriminin artmasinda önemli rol oynayacaktir.


Kaynak:Günes

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası