Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ingiltere’de saglik skandallari bitmiyor

Dünya Saglik Örgütü (WHO), Ingiltere’deki hastanelerde, is bilmezlik, ihmal ve hastane enfeksiyonlarindan dolayi her 10 hastadan 1’inin ciddi saglik problemi yasadigini bildirdi.

WHO raporunda, hastaneye yatirilan hastalarin yüzde 10’unun saglik durumunun, bilgisizlik, hijyen eksikligi, ilaçlarin yan etkileri, aletlerin eksik olmasi veya yanlis kullanimi gibi sebepler yüzünden daha da kötülestigi belirtildi.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) raporunda, bu olumsuzluklar nedeniyle ölüm ve sakat kalma oraninin da arttigi kaydedildi. Ingiliz hükümeti ise henüz WHO raporu ile ilgili yorum yapmadi.

INGILTERE’DE SAGLIK PERSONELI PROBLEMI

Saglik sistemiyle ilgili yogun elestiri alan ve saglik personeli sikintisi çeken Ingiltere’de, hemsirelerin bir bölümünün, düsük ücretler nedeniyle meslegi birakabilecegi bildirildi. Yapilan anketlerin sonucuna göre, hemsire, ebe ve saglik memurlarinin yüzde 80’i, düsük ücret aldigina inaniyor, yüzde 62’si ise yaptiklari meslegi bir baskasina tavsiye etmiyor.

Hemsirelerin üye oldugu Unison sendikasinin baskani Pete Lowe, hemsirelerin ücretlerinde iyilestirme yapilmamasi halinde, çok sayida hemsirenin meslekten ayrilabilecegi uyarisinda bulundu. Su an görev yapan hemsirelerin yüzde 40’inin 10 yil içinde emekliye ayrilacagini ifade eden Lowe, “Tek bir hemsireyi bile kaybetmeyi göze alamayiz” diye konustu.

Lowe ayrica, hemsire açiginin yurtdisindan gelenlerle kapatilamayacagini, dünya genelinde personel sikintisi çekildigini ve yabanci hemsirelerin dil problemi bulundugunu söyledi.

29 HASTADA AYNI ALETLER KULLANILDI

Ingiltere’nin Middlesbrough kentindeki General Hastanesi’nde, hayvanlardaki deli dana (BSE) hastaliginin insanlarda görülen sekli olan Creutzfeld-Jacob hastaligini tasiyan bir kisinin beyin ameliyatinda kullanilan aletlerle 29 hastanin daha ameliyat edildigi açiklandi.

19 Temmuz’da beyin ameliyati geçiren hastanin Creutzfeld-Jacob hastasi oldugunun 8 Agustos’ta tespit edildigi kaydedildi. Yetkililer, ancak bu süre içinde 29 hastanin daha ayni aletlerle ameliyat edildigini ve bu kisilere hastaligin bulasmis olma ihtimalinin bulundugunu bildirdiler.

Uzmanlar, Creutzfeld-Jacob hastasinda kullanilan aletlerin normalde tamamen kullanimdan kaldirildigini ifade ettiler. Saglik Bakanligi da, olayda hastanenin ihmalinin bulundugunu bildirdi ve olayi “vahim bir hata” olarak degerlendirdi.

Bu arada, 29 hasta ile tek tek temasa geçildigi ve hastalarin Creutzfeld-Jacob riski konusunda bilgilendirildigi belirtiliyor. General Hastanesi ise beyin ameliyatlarina devam edildigini, ameliyat aletlerinin tümüyle yenilendigini duyurdu.

Ingiltere’de 1996 yilindan bu yana yaklasik 100 kisi Creutzfeld-Jacob hastaligindan öldü. Kuluçka dönemi onlarca yila kadar uzayabilen hastalikla ilgili Saglik Bakanligi geçen yillarda bazi önlemler almis, örnegin bademcik ameliyatlarinda tek kullanimlik aletleri hizmete sokmustu. Bakanligin daha sonra bu uygulamayi kaldirdigini hatirlatan tip çevreleri, böylece riskin yeniden arttigini savunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası