Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ingiltere’de saglik skandallari bitmiyor

Dünya Saglik Örgütü (WHO), Ingiltere’deki hastanelerde, is bilmezlik, ihmal ve hastane enfeksiyonlarindan dolayi her 10 hastadan 1’inin ciddi saglik problemi yasadigini bildirdi.

WHO raporunda, hastaneye yatirilan hastalarin yüzde 10’unun saglik durumunun, bilgisizlik, hijyen eksikligi, ilaçlarin yan etkileri, aletlerin eksik olmasi veya yanlis kullanimi gibi sebepler yüzünden daha da kötülestigi belirtildi.

Dünya Saglik Örgütü’nün (WHO) raporunda, bu olumsuzluklar nedeniyle ölüm ve sakat kalma oraninin da arttigi kaydedildi. Ingiliz hükümeti ise henüz WHO raporu ile ilgili yorum yapmadi.

INGILTERE’DE SAGLIK PERSONELI PROBLEMI

Saglik sistemiyle ilgili yogun elestiri alan ve saglik personeli sikintisi çeken Ingiltere’de, hemsirelerin bir bölümünün, düsük ücretler nedeniyle meslegi birakabilecegi bildirildi. Yapilan anketlerin sonucuna göre, hemsire, ebe ve saglik memurlarinin yüzde 80’i, düsük ücret aldigina inaniyor, yüzde 62’si ise yaptiklari meslegi bir baskasina tavsiye etmiyor.

Hemsirelerin üye oldugu Unison sendikasinin baskani Pete Lowe, hemsirelerin ücretlerinde iyilestirme yapilmamasi halinde, çok sayida hemsirenin meslekten ayrilabilecegi uyarisinda bulundu. Su an görev yapan hemsirelerin yüzde 40’inin 10 yil içinde emekliye ayrilacagini ifade eden Lowe, “Tek bir hemsireyi bile kaybetmeyi göze alamayiz” diye konustu.

Lowe ayrica, hemsire açiginin yurtdisindan gelenlerle kapatilamayacagini, dünya genelinde personel sikintisi çekildigini ve yabanci hemsirelerin dil problemi bulundugunu söyledi.

29 HASTADA AYNI ALETLER KULLANILDI

Ingiltere’nin Middlesbrough kentindeki General Hastanesi’nde, hayvanlardaki deli dana (BSE) hastaliginin insanlarda görülen sekli olan Creutzfeld-Jacob hastaligini tasiyan bir kisinin beyin ameliyatinda kullanilan aletlerle 29 hastanin daha ameliyat edildigi açiklandi.

19 Temmuz’da beyin ameliyati geçiren hastanin Creutzfeld-Jacob hastasi oldugunun 8 Agustos’ta tespit edildigi kaydedildi. Yetkililer, ancak bu süre içinde 29 hastanin daha ayni aletlerle ameliyat edildigini ve bu kisilere hastaligin bulasmis olma ihtimalinin bulundugunu bildirdiler.

Uzmanlar, Creutzfeld-Jacob hastasinda kullanilan aletlerin normalde tamamen kullanimdan kaldirildigini ifade ettiler. Saglik Bakanligi da, olayda hastanenin ihmalinin bulundugunu bildirdi ve olayi “vahim bir hata” olarak degerlendirdi.

Bu arada, 29 hasta ile tek tek temasa geçildigi ve hastalarin Creutzfeld-Jacob riski konusunda bilgilendirildigi belirtiliyor. General Hastanesi ise beyin ameliyatlarina devam edildigini, ameliyat aletlerinin tümüyle yenilendigini duyurdu.

Ingiltere’de 1996 yilindan bu yana yaklasik 100 kisi Creutzfeld-Jacob hastaligindan öldü. Kuluçka dönemi onlarca yila kadar uzayabilen hastalikla ilgili Saglik Bakanligi geçen yillarda bazi önlemler almis, örnegin bademcik ameliyatlarinda tek kullanimlik aletleri hizmete sokmustu. Bakanligin daha sonra bu uygulamayi kaldirdigini hatirlatan tip çevreleri, böylece riskin yeniden arttigini savunuyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası