Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ürolojik kanserler

Dünyada üzerinde en fazla arastirma yapilan hastalik türü olan kanserler içinde ürolojik kanserlerin tedavisiyle ilgili önemli gelismeler gözleniyor.

Ürolojik kanserlerde yeni gelistirilen ilaçlarla hastaligin ilerlemesi durduruluyor ve yasam süresi uzatilabiliyor.

Ürolojik kanserler, böbrek, idrar yollari ve genital organlarin kanserleri olarak üçe ayriliyor. Ürolojik kanserlerde kalitimin en önemli faktörlerin basinda geldigi biliniyor. Ailesinde böbreklerde, idrar yollarinda ya da genital organlarda kanser olan kisiler risk grubunda yer almakta.

Vücutta kanser olusumunu önleyen ve buna zemin hazirlayan olaylarin isleyisini “gaz ve fren pedali” gibi düsünmek mümkün. Bu anlamda kanseri önleyen genlere “fren pedali”diyebiliriz. Ailesinde kanser olan kisilerde kalitimsal olarak kanseri önleyecek genlerin yapisinda bozukluk gözlenir, ve “fren pedali” görevini yapamaz. “Fren” bosa alindiginda da arabanin yokus asagi gitmesi gibi hücreler çogalir.

HAZIRLAYICI FAKTÖRLER

Ürolojik kanserlerde kalitimin yanisira hazirlayici faktörler de etkili. Sigara, diger kanserlerde oldugu gibi ürolojik kanserleri tetikleyen ikincil faktörler arasinda yer aliyor. Kimi arastirmacilar alkol ve kahveyi de hazirlayici faktörler arasinda degerlendiriyor. Yiyecek ve içecekler arasinda kansere yol açanlar oldugu gibi kanserden koruyucu özelligi olanlar da var.

Bunlardan biri de kirmizi sarap. Sarap içindeki bazi maddeler prostat kanserine karsi koruyucu rol oynuyor. Besinlerin koruyucu etkileriyle ilgili Avrupa ve Amerika’da yapilan arastirmalardan edinilen bulgular sonucunda, domateste bulunan genistetin içeren haplarin olumlu etkileri oldugundan söz ediliyor. Harvard Medical Journal’da çikan bir yayinda bu haplarin radikal cerrahi uygulanmadan önce hastaya verildiginde ameliyat sonrasinda yayilma olmadigini gösteren yazilar yayinlandi.

Diger yandan E vitamini ve selenyum kombinasyonunun da etkili oldugu belirtiliyor. Kirmizi etten kaçinilmasi, zeytinyagi ve soya yaginin tercih edilmesinin de koruyucu etkiye sahip oldugu bildirilmekte.

ÜROLOJIK KANSERLERIN ÇESITLERI

Ürolojik kanserler Idrar yollari, genital organlar ve böbrek tümörleri olarak üç gruba ayrilabilir. Cerrahi tedaviye ek ya da tamamlayici olarak ürolojik kanserlerin tedavisinde uygulanan kemoterapi (ilaç tedavisi) olanaklari ise çok çesitli. Kemoterapide kullanilan ilaçlar tümörün bulundugu organa göre degismekte.

Böbrek kanserleri erkeklerde daha fazla görülüyor. Hastaligin ortaya çikisi 50 yas grubunda yogunlasiyor. Hastalarin yarisinda hiçbir sikayetin olmamasi erken teshisi güçlestiriyor. Idrar yollarinda kanama, karin agrisi, ele kitle gelmesi gibi sikayetler ise sorunun büyüdügünü gösteriyor. Bu durumda kanserin böbrekten diger idrar kanallarina atlamis olma olasiligi vardir. Böbrek tümöründe, böbregin disini bir yorgan gibi örten tümör dokulariyla beraber çikarilir ve belli araliklarla hasta izlemeye alinir.

Mesane tümöründe ise, idrar torbasi iç katmani ve altindaki dokularda tümörler olusuyor. Bu kanserlerde de tümör ameliyatla aliniyor ve o bölge yakiliyor. Sonda vasitasiyla mesane içerisine ilaç veriliyor. Bu yöntemde hastalar ayaktan takip ve tedavi edilebilmekte. Eger hastalik tekrarlarsa mesanenin (erkekte prostatla birlikte, kadinlarda rahim ve vajenin arka kismi ile birlikte) alindigi bir açik ameliyat gerekli olabilmekte. Böbreklerden asagi inen idrar yollari da bu ameliyat sirasinda bir bagirsak parçasindan yeniden olusturulan “yeni mesane”ye baglaniyor. Mesane çikarilinca lenf bezlerinde yayilma varsa, dis mesanenin kaslarini asmis ve tasmissa koruyucu olarak sistemik kemoterapi yapilmasi gerekli. Bu tip kemoterapilerde degisik ilaç kombinasyonlarindan olusan tedavi protokolleri uygulanabilmekte.

Prostat kanserinde ise radikal bir ameliyatla prostat bezi ile birlikte lenf nodlari ve meni kanallari da açik ameliyatla çikarilarak kanserli dokular vücuttan uzaklastirilir. Mesane boynu da idrar yoluna birlestirilir. Yayilmis prostat kanseri durumunda, ya da açik ameliyatin çesitli sebeplerle yapilmasinin uygun olmadigi hastalara ise hormonal tedavi uygulanir.

Testis tümörlerinin tedavisi: Testis tömürlerinde öncelikle kanserli testisin çikarilip kanserin tipi ve evresi tespit edilmekte. Testis kanserlerinde tümör tipine ve evresine göre karar verilerek ameliyat sonrasinda kemoterapi veya radyoterapi (isin tedavisi) uygulanmasi gerekli olabilmekte. Karin içinde tümörlü lenf bezeleri varsa kemoterapi verilerek tümör küçültülür, ancak gerekli hallerde karin içerisinde yer alan lenf bezeleri de ameliyat ile temizlenebilmekte. Testis tümöründe tam iyilesme olasiligi, özellikle erken tani kondugunda, %90’in üzerinde.

Teshis ve tedavide üreteroskopi Tas hastaliginin tedavisi yanisira üreter tümörlerinin tani ve tedavisinde de üreteroskopi yöntemi kullanilmakta. Tibbi teknolojinin ilerlemesine paralel olarak üreteroskopik aletlerin kullanim alanlarinda da önemli gelismeler oldu.

Üreteroskop, idrar yolunun en uç kismi olan üretranin dis agzindan (iseme deligi) içeri ilerletilerek böbreklerden gelen idrari mesaneye baglayan “üreter” adi verilen ince kanallara ulasiliyor. Böylelikle üreter içerisindeki taslar, damar anormallikleri, taslar, tümörler, darliklar isikli optik sistem sayesinde direkt olarak gözlemlenebiliyor. Tani olanaklarinin yaninda gerek tas tedavisi gerekse üreter tümörlerinin kesilerek alinmasi, biyopsisi, koterizasyonu yapilabilmekte. Ürolojik onkolojinin alanina giren cerrahi ve kemoterapi yöntemleri Acibadem Hastanesi üroloji ekibi tarafindan basariyla uygulaniyor. Üreteroskopi, üreter kanserlerinin tani ve tedavisinde de kullanilan en önemli yöntemler arasinda yer aliyor. Böylece eskiden açikameliyati gerektiren bir operasyon, modern teknoloji yardimi ile daha kisa sürede, açik ameliyatlardaki gibi bir kesi izi olmadan, ve hastanede daha kisa yatis süresi ile tedavi sonuçlandirilabilmekte.

ÜROLOJIK KANSERLERDEN KORUNMAK IÇIN ÖNERILENLER

50 yasini geçen erkeklerde yilda bir kez PSA testi yaptirilmasi

Akdeniz diyetinin kanserden koruyucu etkisinden yararlanilmasi

Doktora danisilarak diyete E vitamini ve selenyum takviyesi

Bol bol domates tüketilmesi

Diyette zeytinyagi ve soya yagina agirlik verilmesi

Kirmizi etten uzak durulmasi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası