Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ürolojik kanserler

Dünyada üzerinde en fazla arastirma yapilan hastalik türü olan kanserler içinde ürolojik kanserlerin tedavisiyle ilgili önemli gelismeler gözleniyor.

Ürolojik kanserlerde yeni gelistirilen ilaçlarla hastaligin ilerlemesi durduruluyor ve yasam süresi uzatilabiliyor.

Ürolojik kanserler, böbrek, idrar yollari ve genital organlarin kanserleri olarak üçe ayriliyor. Ürolojik kanserlerde kalitimin en önemli faktörlerin basinda geldigi biliniyor. Ailesinde böbreklerde, idrar yollarinda ya da genital organlarda kanser olan kisiler risk grubunda yer almakta.

Vücutta kanser olusumunu önleyen ve buna zemin hazirlayan olaylarin isleyisini “gaz ve fren pedali” gibi düsünmek mümkün. Bu anlamda kanseri önleyen genlere “fren pedali”diyebiliriz. Ailesinde kanser olan kisilerde kalitimsal olarak kanseri önleyecek genlerin yapisinda bozukluk gözlenir, ve “fren pedali” görevini yapamaz. “Fren” bosa alindiginda da arabanin yokus asagi gitmesi gibi hücreler çogalir.

HAZIRLAYICI FAKTÖRLER

Ürolojik kanserlerde kalitimin yanisira hazirlayici faktörler de etkili. Sigara, diger kanserlerde oldugu gibi ürolojik kanserleri tetikleyen ikincil faktörler arasinda yer aliyor. Kimi arastirmacilar alkol ve kahveyi de hazirlayici faktörler arasinda degerlendiriyor. Yiyecek ve içecekler arasinda kansere yol açanlar oldugu gibi kanserden koruyucu özelligi olanlar da var.

Bunlardan biri de kirmizi sarap. Sarap içindeki bazi maddeler prostat kanserine karsi koruyucu rol oynuyor. Besinlerin koruyucu etkileriyle ilgili Avrupa ve Amerika’da yapilan arastirmalardan edinilen bulgular sonucunda, domateste bulunan genistetin içeren haplarin olumlu etkileri oldugundan söz ediliyor. Harvard Medical Journal’da çikan bir yayinda bu haplarin radikal cerrahi uygulanmadan önce hastaya verildiginde ameliyat sonrasinda yayilma olmadigini gösteren yazilar yayinlandi.

Diger yandan E vitamini ve selenyum kombinasyonunun da etkili oldugu belirtiliyor. Kirmizi etten kaçinilmasi, zeytinyagi ve soya yaginin tercih edilmesinin de koruyucu etkiye sahip oldugu bildirilmekte.

ÜROLOJIK KANSERLERIN ÇESITLERI

Ürolojik kanserler Idrar yollari, genital organlar ve böbrek tümörleri olarak üç gruba ayrilabilir. Cerrahi tedaviye ek ya da tamamlayici olarak ürolojik kanserlerin tedavisinde uygulanan kemoterapi (ilaç tedavisi) olanaklari ise çok çesitli. Kemoterapide kullanilan ilaçlar tümörün bulundugu organa göre degismekte.

Böbrek kanserleri erkeklerde daha fazla görülüyor. Hastaligin ortaya çikisi 50 yas grubunda yogunlasiyor. Hastalarin yarisinda hiçbir sikayetin olmamasi erken teshisi güçlestiriyor. Idrar yollarinda kanama, karin agrisi, ele kitle gelmesi gibi sikayetler ise sorunun büyüdügünü gösteriyor. Bu durumda kanserin böbrekten diger idrar kanallarina atlamis olma olasiligi vardir. Böbrek tümöründe, böbregin disini bir yorgan gibi örten tümör dokulariyla beraber çikarilir ve belli araliklarla hasta izlemeye alinir.

Mesane tümöründe ise, idrar torbasi iç katmani ve altindaki dokularda tümörler olusuyor. Bu kanserlerde de tümör ameliyatla aliniyor ve o bölge yakiliyor. Sonda vasitasiyla mesane içerisine ilaç veriliyor. Bu yöntemde hastalar ayaktan takip ve tedavi edilebilmekte. Eger hastalik tekrarlarsa mesanenin (erkekte prostatla birlikte, kadinlarda rahim ve vajenin arka kismi ile birlikte) alindigi bir açik ameliyat gerekli olabilmekte. Böbreklerden asagi inen idrar yollari da bu ameliyat sirasinda bir bagirsak parçasindan yeniden olusturulan “yeni mesane”ye baglaniyor. Mesane çikarilinca lenf bezlerinde yayilma varsa, dis mesanenin kaslarini asmis ve tasmissa koruyucu olarak sistemik kemoterapi yapilmasi gerekli. Bu tip kemoterapilerde degisik ilaç kombinasyonlarindan olusan tedavi protokolleri uygulanabilmekte.

Prostat kanserinde ise radikal bir ameliyatla prostat bezi ile birlikte lenf nodlari ve meni kanallari da açik ameliyatla çikarilarak kanserli dokular vücuttan uzaklastirilir. Mesane boynu da idrar yoluna birlestirilir. Yayilmis prostat kanseri durumunda, ya da açik ameliyatin çesitli sebeplerle yapilmasinin uygun olmadigi hastalara ise hormonal tedavi uygulanir.

Testis tümörlerinin tedavisi: Testis tömürlerinde öncelikle kanserli testisin çikarilip kanserin tipi ve evresi tespit edilmekte. Testis kanserlerinde tümör tipine ve evresine göre karar verilerek ameliyat sonrasinda kemoterapi veya radyoterapi (isin tedavisi) uygulanmasi gerekli olabilmekte. Karin içinde tümörlü lenf bezeleri varsa kemoterapi verilerek tümör küçültülür, ancak gerekli hallerde karin içerisinde yer alan lenf bezeleri de ameliyat ile temizlenebilmekte. Testis tümöründe tam iyilesme olasiligi, özellikle erken tani kondugunda, %90’in üzerinde.

Teshis ve tedavide üreteroskopi Tas hastaliginin tedavisi yanisira üreter tümörlerinin tani ve tedavisinde de üreteroskopi yöntemi kullanilmakta. Tibbi teknolojinin ilerlemesine paralel olarak üreteroskopik aletlerin kullanim alanlarinda da önemli gelismeler oldu.

Üreteroskop, idrar yolunun en uç kismi olan üretranin dis agzindan (iseme deligi) içeri ilerletilerek böbreklerden gelen idrari mesaneye baglayan “üreter” adi verilen ince kanallara ulasiliyor. Böylelikle üreter içerisindeki taslar, damar anormallikleri, taslar, tümörler, darliklar isikli optik sistem sayesinde direkt olarak gözlemlenebiliyor. Tani olanaklarinin yaninda gerek tas tedavisi gerekse üreter tümörlerinin kesilerek alinmasi, biyopsisi, koterizasyonu yapilabilmekte. Ürolojik onkolojinin alanina giren cerrahi ve kemoterapi yöntemleri Acibadem Hastanesi üroloji ekibi tarafindan basariyla uygulaniyor. Üreteroskopi, üreter kanserlerinin tani ve tedavisinde de kullanilan en önemli yöntemler arasinda yer aliyor. Böylece eskiden açikameliyati gerektiren bir operasyon, modern teknoloji yardimi ile daha kisa sürede, açik ameliyatlardaki gibi bir kesi izi olmadan, ve hastanede daha kisa yatis süresi ile tedavi sonuçlandirilabilmekte.

ÜROLOJIK KANSERLERDEN KORUNMAK IÇIN ÖNERILENLER

50 yasini geçen erkeklerde yilda bir kez PSA testi yaptirilmasi

Akdeniz diyetinin kanserden koruyucu etkisinden yararlanilmasi

Doktora danisilarak diyete E vitamini ve selenyum takviyesi

Bol bol domates tüketilmesi

Diyette zeytinyagi ve soya yagina agirlik verilmesi

Kirmizi etten uzak durulmasi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası