Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz erkeklerin de sorunu

Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel, “yaslilik ve kadin hastaligi olarak bilinen osteoporozda erkekler ve gençler de risk altinda” dedi.

Osteoporoz Dernegi ve Novartis Ilaç Firmasi’nin isbirligi ile “Türk toplumunun kemik haritasini” çikarmak amaciyla yapilan çalismalar kapsaminda, Mersin’de ücretsiz kemik yogunlugu ölçümüne baslandi.

Adnan Menderes Bulvari Baris Parki’nda yapilan çalismada, her yas grubundaki erkek ve kadinlar, olusturulan stantta kemik yogunlugu ölçümlerini alabiliyorlar. Tarama çalismasina katilanlar, halk arasinda “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporoza karsi erken teshis ve tedavi imkani bulabilecekler.

Ayak altina kaygan bir sivi madde sürülerek özel bir cihaz araciligiyla yapilan kemik ölçümü sirasinda, halka, Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel’in imzasini tasiyan yazili açiklamalar da dagitilarak, hastalik konusunda bilgilenmeleri saglaniyor.

UYARILAR VE ÖNLEMLER

Prof. Dr. Öncel, yazili açiklamasinda, osteoporozun, sanildigi gibi sadece yaslilarin ve kadinlarin sorunu olmadigini, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu belirterek, su uyarilarda bulunuyor: “Yapilan incelemelerde gençlerde de düsük kemik yogunluguna rastlanmasi osteoporoz risk grubunun daha da genisledigini gösteriyor. Genetik yatkinligin da önemli oldugu bu hastalikta risk faktörlerinin saptanmasi ve düzeltilebilir olanlarin ortadan kaldirilmasi büyük önem tasiyor. Ailesinde kirik öyküsü olanlar, kalsiyum noksanligi, sigara içimi, asiri alkol ve kahve tüketimi, kadinlarda erken menopoz, hareketsizlik, günes isinlarindan yeterince faydalanmama, kortizon gibi ilaçlardan uzun süre kullanma, iltihapli romatizmal hastaliklar veya astim önemli risk faktörlerini olusturuyor. Kemigin dogal yapisinin zayiflamasiyla ortaya çikan osteoporozda, kemik ufak travmalarla bile kolay kirilabilir hale geliyor. Baslangiçta hiçbir belirti vermeyen hastaligin ilerleyen dönemlerinde sirt agrisi, boy kisalmasi, kamburluk, el bilegi ve kalçada kirikliga neden olan hastalik, yasam kalitesini düsürüyor, erken ölümlere neden oluyor.”

TÜRK TOPLUMUNUN KEMIK HARITASI

Novartis Ürünleri Bölge Tanitim Satis Müdürü Mehmet Seçinti, ücretsiz osteoporoz taramasi hizmetinin Mersin’de 1 Kasim Cuma gününe kadar devam edecegini bildirdi. Seçinti, Türkiye genelinde gerçeklestirdikleri bu çalisma sonrasinda “Türk toplumunun kemik haritasinin” çikarilacagini belirtti.

Seçinti, 2002 yilinin sonuna kadar ücretsiz kemik yogunlugu tespit çalismalarini 21 ilde tamamlamis olacaklarini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası