Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Osteoporoz erkeklerin de sorunu

Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel, “yaslilik ve kadin hastaligi olarak bilinen osteoporozda erkekler ve gençler de risk altinda” dedi.

Osteoporoz Dernegi ve Novartis Ilaç Firmasi’nin isbirligi ile “Türk toplumunun kemik haritasini” çikarmak amaciyla yapilan çalismalar kapsaminda, Mersin’de ücretsiz kemik yogunlugu ölçümüne baslandi.

Adnan Menderes Bulvari Baris Parki’nda yapilan çalismada, her yas grubundaki erkek ve kadinlar, olusturulan stantta kemik yogunlugu ölçümlerini alabiliyorlar. Tarama çalismasina katilanlar, halk arasinda “kemik erimesi” olarak bilinen osteoporoza karsi erken teshis ve tedavi imkani bulabilecekler.

Ayak altina kaygan bir sivi madde sürülerek özel bir cihaz araciligiyla yapilan kemik ölçümü sirasinda, halka, Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel’in imzasini tasiyan yazili açiklamalar da dagitilarak, hastalik konusunda bilgilenmeleri saglaniyor.

UYARILAR VE ÖNLEMLER

Prof. Dr. Öncel, yazili açiklamasinda, osteoporozun, sanildigi gibi sadece yaslilarin ve kadinlarin sorunu olmadigini, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu belirterek, su uyarilarda bulunuyor: “Yapilan incelemelerde gençlerde de düsük kemik yogunluguna rastlanmasi osteoporoz risk grubunun daha da genisledigini gösteriyor. Genetik yatkinligin da önemli oldugu bu hastalikta risk faktörlerinin saptanmasi ve düzeltilebilir olanlarin ortadan kaldirilmasi büyük önem tasiyor. Ailesinde kirik öyküsü olanlar, kalsiyum noksanligi, sigara içimi, asiri alkol ve kahve tüketimi, kadinlarda erken menopoz, hareketsizlik, günes isinlarindan yeterince faydalanmama, kortizon gibi ilaçlardan uzun süre kullanma, iltihapli romatizmal hastaliklar veya astim önemli risk faktörlerini olusturuyor. Kemigin dogal yapisinin zayiflamasiyla ortaya çikan osteoporozda, kemik ufak travmalarla bile kolay kirilabilir hale geliyor. Baslangiçta hiçbir belirti vermeyen hastaligin ilerleyen dönemlerinde sirt agrisi, boy kisalmasi, kamburluk, el bilegi ve kalçada kirikliga neden olan hastalik, yasam kalitesini düsürüyor, erken ölümlere neden oluyor.”

TÜRK TOPLUMUNUN KEMIK HARITASI

Novartis Ürünleri Bölge Tanitim Satis Müdürü Mehmet Seçinti, ücretsiz osteoporoz taramasi hizmetinin Mersin’de 1 Kasim Cuma gününe kadar devam edecegini bildirdi. Seçinti, Türkiye genelinde gerçeklestirdikleri bu çalisma sonrasinda “Türk toplumunun kemik haritasinin” çikarilacagini belirtti.

Seçinti, 2002 yilinin sonuna kadar ücretsiz kemik yogunlugu tespit çalismalarini 21 ilde tamamlamis olacaklarini kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası