Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis depresyonu yaygin bir hastalik

Iklimlere bagli olarak gelisen ve sonbahar-kis döneminde görülen depresyonun, yaygin ve gerçek bir hastalik oldugu belirtiliyor.

Mevsimin dönmesiyle pek çok kisinin melankolik bir ruh haline egilim gösterdigi vurgulanirken, psikolojik oldugu kadar fizyolojik dengenin de alt üst oldugu bildiriliyor.

Havalarin serinlemeye baslamasi ve günesin yavas yavas elini etegini çekmesiyle depresyon, anksiyete ve panik gibi rahatsizliklarda artis gözlemlendigini ifade eden uzmanlar, bu duruma tipta kisaca SAD (Mevsimsel Duygulanim Bozuklugu) adi verildigini kaydediyor.

Uzmanlara göre, sonbaharda baslayan ve ilkbahara kadar devam eden bu depresyon karanlik, soguk hava, alçak basinç ve açik hava aktivitelerinin azalmasiyla dogru orantili gelisiyor. Disaridan gelen motivasyonlarin etkisini yitirmesiyle, kisi kabuguna çekilme egilimi gösteriyor. Bu durum, bazi hayvanlarin kis uykusuna yatmasiyla paralellik tasiyor. Depresyona egilimin arttigi bu mevsimde çalismak, ise veya okula gitmek oldukça yorucu olabiliyor, hatta zaman zaman katlanilmaz bir hal aliyor. Bu isteksizligin dogurdugu stres ve kendini zorlamanin etkisi ise depresyona yol açiyor.

Mevsimin dönmesiyle pek çok kisinin melankolik bir ruh haline egilim gösterdigini söyleyen uzmanlar, psikolojik oldugu kadar fizyolojik dengenin de alt üst oldugunu vurguluyor. Uzmanlar, mevsime bagli depresyonun en tipik semptomlarini söyle siraliyor:

'Yorgunluk, karamsarlik, istahta degisiklik, bas agrisi, uykusuzluk veya tam aksine asiri uyku, isteksizlik ve içe dönüklük.' Uzmanlara göre, SAD, yalnizca mevsimlere bagli olarak ortaya çikmiyor. Iyi aydinlatilmamis ofisler, görme bozukluklari ve mevsim normallerinin disinda seyreden günler de, ruh sagligi üzerinde kötü etki birakiyor. Kuzey ülkelerinde yasayan insanlarin da soguk ve karanlik kis mevsiminden en fazla zarar görenler oldugunu hatirlatan uzmanlar, Iskandinav ülkelerinde intihar olaylarinin sik görülmesini kismen de olsa buna bagliyor.

Uzmanlar, bu rahatsiz edici durumdan kurtulmak için yapilmasi gerekenlerin basinda isik tedavisinin geldigini belirtiyor. Güçlü bir isik kaynagina uzun süre maruz kalmakla saglanan bu terapinin yani sira psikolojik danismanliga basvurmayi öneren uzmanlar, uygulanacak tedavi yöntemlerinin, hastaligin siddetine ve gündelik hayati ne kadar etkiledigine bagli olarak degisebilecegini bildiriyor. Uzmanlar, yine de karamsarliktan kurtulamayanlara 'su ufak hatirlatmayi' yapiyor: "Her kisin ardindan bir bahar gelir ve ilkbahar, mevsime bagli depresyonun kabuguna çekildigi dönemdir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası