Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis depresyonu yaygin bir hastalik

Iklimlere bagli olarak gelisen ve sonbahar-kis döneminde görülen depresyonun, yaygin ve gerçek bir hastalik oldugu belirtiliyor.

Mevsimin dönmesiyle pek çok kisinin melankolik bir ruh haline egilim gösterdigi vurgulanirken, psikolojik oldugu kadar fizyolojik dengenin de alt üst oldugu bildiriliyor.

Havalarin serinlemeye baslamasi ve günesin yavas yavas elini etegini çekmesiyle depresyon, anksiyete ve panik gibi rahatsizliklarda artis gözlemlendigini ifade eden uzmanlar, bu duruma tipta kisaca SAD (Mevsimsel Duygulanim Bozuklugu) adi verildigini kaydediyor.

Uzmanlara göre, sonbaharda baslayan ve ilkbahara kadar devam eden bu depresyon karanlik, soguk hava, alçak basinç ve açik hava aktivitelerinin azalmasiyla dogru orantili gelisiyor. Disaridan gelen motivasyonlarin etkisini yitirmesiyle, kisi kabuguna çekilme egilimi gösteriyor. Bu durum, bazi hayvanlarin kis uykusuna yatmasiyla paralellik tasiyor. Depresyona egilimin arttigi bu mevsimde çalismak, ise veya okula gitmek oldukça yorucu olabiliyor, hatta zaman zaman katlanilmaz bir hal aliyor. Bu isteksizligin dogurdugu stres ve kendini zorlamanin etkisi ise depresyona yol açiyor.

Mevsimin dönmesiyle pek çok kisinin melankolik bir ruh haline egilim gösterdigini söyleyen uzmanlar, psikolojik oldugu kadar fizyolojik dengenin de alt üst oldugunu vurguluyor. Uzmanlar, mevsime bagli depresyonun en tipik semptomlarini söyle siraliyor:

'Yorgunluk, karamsarlik, istahta degisiklik, bas agrisi, uykusuzluk veya tam aksine asiri uyku, isteksizlik ve içe dönüklük.' Uzmanlara göre, SAD, yalnizca mevsimlere bagli olarak ortaya çikmiyor. Iyi aydinlatilmamis ofisler, görme bozukluklari ve mevsim normallerinin disinda seyreden günler de, ruh sagligi üzerinde kötü etki birakiyor. Kuzey ülkelerinde yasayan insanlarin da soguk ve karanlik kis mevsiminden en fazla zarar görenler oldugunu hatirlatan uzmanlar, Iskandinav ülkelerinde intihar olaylarinin sik görülmesini kismen de olsa buna bagliyor.

Uzmanlar, bu rahatsiz edici durumdan kurtulmak için yapilmasi gerekenlerin basinda isik tedavisinin geldigini belirtiyor. Güçlü bir isik kaynagina uzun süre maruz kalmakla saglanan bu terapinin yani sira psikolojik danismanliga basvurmayi öneren uzmanlar, uygulanacak tedavi yöntemlerinin, hastaligin siddetine ve gündelik hayati ne kadar etkiledigine bagli olarak degisebilecegini bildiriyor. Uzmanlar, yine de karamsarliktan kurtulamayanlara 'su ufak hatirlatmayi' yapiyor: "Her kisin ardindan bir bahar gelir ve ilkbahar, mevsime bagli depresyonun kabuguna çekildigi dönemdir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası