Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kis depresyonu yaygin bir hastalik

Iklimlere bagli olarak gelisen ve sonbahar-kis döneminde görülen depresyonun, yaygin ve gerçek bir hastalik oldugu belirtiliyor.

Mevsimin dönmesiyle pek çok kisinin melankolik bir ruh haline egilim gösterdigi vurgulanirken, psikolojik oldugu kadar fizyolojik dengenin de alt üst oldugu bildiriliyor.

Havalarin serinlemeye baslamasi ve günesin yavas yavas elini etegini çekmesiyle depresyon, anksiyete ve panik gibi rahatsizliklarda artis gözlemlendigini ifade eden uzmanlar, bu duruma tipta kisaca SAD (Mevsimsel Duygulanim Bozuklugu) adi verildigini kaydediyor.

Uzmanlara göre, sonbaharda baslayan ve ilkbahara kadar devam eden bu depresyon karanlik, soguk hava, alçak basinç ve açik hava aktivitelerinin azalmasiyla dogru orantili gelisiyor. Disaridan gelen motivasyonlarin etkisini yitirmesiyle, kisi kabuguna çekilme egilimi gösteriyor. Bu durum, bazi hayvanlarin kis uykusuna yatmasiyla paralellik tasiyor. Depresyona egilimin arttigi bu mevsimde çalismak, ise veya okula gitmek oldukça yorucu olabiliyor, hatta zaman zaman katlanilmaz bir hal aliyor. Bu isteksizligin dogurdugu stres ve kendini zorlamanin etkisi ise depresyona yol açiyor.

Mevsimin dönmesiyle pek çok kisinin melankolik bir ruh haline egilim gösterdigini söyleyen uzmanlar, psikolojik oldugu kadar fizyolojik dengenin de alt üst oldugunu vurguluyor. Uzmanlar, mevsime bagli depresyonun en tipik semptomlarini söyle siraliyor:

'Yorgunluk, karamsarlik, istahta degisiklik, bas agrisi, uykusuzluk veya tam aksine asiri uyku, isteksizlik ve içe dönüklük.' Uzmanlara göre, SAD, yalnizca mevsimlere bagli olarak ortaya çikmiyor. Iyi aydinlatilmamis ofisler, görme bozukluklari ve mevsim normallerinin disinda seyreden günler de, ruh sagligi üzerinde kötü etki birakiyor. Kuzey ülkelerinde yasayan insanlarin da soguk ve karanlik kis mevsiminden en fazla zarar görenler oldugunu hatirlatan uzmanlar, Iskandinav ülkelerinde intihar olaylarinin sik görülmesini kismen de olsa buna bagliyor.

Uzmanlar, bu rahatsiz edici durumdan kurtulmak için yapilmasi gerekenlerin basinda isik tedavisinin geldigini belirtiyor. Güçlü bir isik kaynagina uzun süre maruz kalmakla saglanan bu terapinin yani sira psikolojik danismanliga basvurmayi öneren uzmanlar, uygulanacak tedavi yöntemlerinin, hastaligin siddetine ve gündelik hayati ne kadar etkiledigine bagli olarak degisebilecegini bildiriyor. Uzmanlar, yine de karamsarliktan kurtulamayanlara 'su ufak hatirlatmayi' yapiyor: "Her kisin ardindan bir bahar gelir ve ilkbahar, mevsime bagli depresyonun kabuguna çekildigi dönemdir."

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası