Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kansere asi umudu!

Sabah Gazetesinden alinan habere göre: Verem asisi gibi kanser asisi geliyor. Insanlar üzerindeki en ciddi deneme yakinda basliyor. Italya'nin Torino kentinde kansere karsi en önemli adim atiliyor

Denemelere basladilar!

Dünyadaki ilk kanser asisini farelerde basariyla deneyen Italyan bilim adamlari simdi ayni asiyi 20 kanser hastasinda deneyecek. Arastirma üç yilda sonuç verecek. Asi basarili olursa, devam edilecek.

Verem asisi gibi kanser asisi geliyor. Insanlar üzerindeki en ciddi deneme yakinda basliyor. Italya'nin Torino kentinde kansere karsi en önemli adim atiliyor. Dünyadaki ilk kanser asisini farelerde basariyla deneyen Italyan bilim adamlari simdi ayni asiyi 20 kanser hastasinda deneyecek. Arastirma üç yilda sonuç verecek. Asi basarili olursa, ilk asamada meme, rahim ve prostat kanserine karsi uygulanacak.

1- Italya'da asi bariyeri

Italyan bilim adamlari, kanser hastaliklarinin yüzde 30'unun nedeni olan ErbB-2 genlerindeki hatayi düzeltecek yeni asiyi, ilkbaharda insana uygulayacak.

Bir grup Italyan bilim adami kansere karsi ürettikleri asiyi fareler üzerinde denediler. "Deneysel Tip'ta Uluslararasi Arastirma Vakfi" bünyesinde biraraya gelen Italyan bilim adamlari, kanser hastaliklarinin yüzde 30'nun nedeni olan ErbB-2 genlerindeki hatayi düzelterek kanserin önüne geçen yeni asiyi ilkbaharda yirmi insan üzerinde de uygulayacak.

Torino'daki Molinette Hastanesi ve Torino Üniversitesi tarafindan kurulan uluslararasi vakif bünyesinde yapilan arastirmalar sonucunda bulunan asinin, Milano'da büyük bir ilaç firmasi tarafindan üretilecegi belirtildi.

TEDAVI DEGIL BARIYER

Arastirmacilar, asinin amacinin tedavi degil, baslangiç asamasinda olan kanserin önüne geçmek oldugunu belirtti. Genetik olarak kanser hastaligina yakalanma olasiligi yüksek olan farelere uygulanan asi, bu hastaliga karsi inanilmaz bir bariyer yaratti. Bilim adamlari ayni seyin insan organizmasinda da meydana gelebilecegini öne sürüyor. Arastirmalari yapan vakfin Bilimsel Komite Baskani Immunulog Profesör Guido Forni, yeni bulunan asinin kullanim mekanizmasini söyle açikladi: "Kanserden hastalanan 100 kisiden 30'unda genetik bir bozukluk oldugu görüldü. Bizim teknigimiz hatali DNA'nin üretemedigi proteini hücrelerin yeniden üretmesini saglayacak mekanizmayi vücuda yerlestirmekten ibaret. Asi hücreye verildikten sonra küçük bir elektrik akimi ile zardan geçmesi ve faaliyete geçmek üzere çekirdege yerlesmesi saglaniyor."

Eger asi basarili olursa, teshisi kolay olan meme, rahim ve prostat kanserlerine de uygulanacak. Asinin insanlar üzerinde basarili olup olmadigi yolundaki karar 5 yil sonunda verilecek, ancak bilim adamlari, 3 yil sonra arastirmanin sonucunun belli olabilecegini belirtti.

ÜNIVERSITELER ISBIRLIGI YAPTI

Torinolu bilim adamlarinin, Bologna, Chieti, Camerino üniversitelerinin de isbirligi ile buldugu asinin insanlar üzerinde de basarili olmasindan sonra, kanser riski tasiyan herkese uygulanabilecek. Bazi Amerikali ve Isviçreli arastirmacilar Torino'ya geldi.

ASI FARELERDE BASARILI OLDU

Genetik olarak kanser hastaligina yakalanma olasiligi yüksek olan farelere uygulanan asi, bu hastaliga karsi inanilmaz bir bariyer yaratti.

2- Kanser asisi geliyor

Amerika'da Kimmel Kanser Merkezi'nde bulunan asi ile farelerde gen eksikligi giderilerek kanser önlendi. Bir yil sonra ayni yöntem insanlara uygulanacak. Doktorlar çok umutlu...

Insanligin basbelasi kansere karsi yapilan arastirmalar yeni bir umut kapisini araladi. Amerika'da yapilan bir arastirmanin açiklanan sonucuna göre, 'kanser asisi' artik ulasilmasi zor bir hayal olmaktan çikti. Bilim adamlari, özellikle gen tedavilerinde uygulanacak, vücutta bulunmayan genin vücuda yerlestirilmesinin bir çesit asi olarak da kabul edilebilecegini belirtti. Yapilan açiklamaya göre, farelerde kanseri yok eden asinin insan vücudunda nasil uygulanacagini bir yil içinde tesbit edilecek.

Thomas Jefferson Tip Fakültesi'ne bagli Kimmel Kanser Merkezi'nde, Prof. Kay Huebner ve arkadaslari kisa bir süre önce, insan vücudundaki eksik genin (missing genin) meme, rahim agzi ve akciger kanserlerine neden oldugunu ortaya çikardi. Ekip, bundan sonraki en önemli isin, eksik olan bu genin vücuda yerlestirilmesi oldugunu açikladi. Yapilan açiklamada, basarili laboratuar çalismalarinin kanitlanmasindan sonra insanlar üzerinde de çalismalara baslandigi ve en geç bir yil içinde genis çapli tedaviye baslanacagi belirtildi.

GEN TESTIYLE TESBIT EDILIYOR

Prof. Kay Huebner, kanser hastaliginda erken teshisin çok önemli oldugunu belirterek, sunlari söyledi: "Biz, üniversitemizde, yaygin olarak gen tahlillerini yapmaya basladik. Bu tahliller çerçevesinde, riskli kisileri tespit ediyoruz. Gen çalismalarinin ilerlemesiyle artik kan sayimi yapar gibi genlere bakilarak, eksik olan genlerin yerine konularak, hastaligin tedavisi yoluna gidilecektir. Bu gerçekten önemli bir adimdir. Çünkü, ailesinde kanser hastaligi riski olanlarin daha hastalik ortaya çikmadan teshisi yapilabilecektir. Ve kisinin hastaliga yakalanmasi önlenebilecek. Böylece, kanserin önü kesilecektir."

Profesör Huebner, gen eksikligini gidererek farelerde kanseri yok ettiklerini belirterek, ayni yöntemi insan vücudunda nasil uygulayacaklari üzerinde çalistiklarini söyledi. Prof. Huebner, gelinen noktayi söyle anlatti: "Genler, kisilerde anne ve babadaki özelliklerin çocuga geçmesini saglayan hücre çekirdeginde bulunan maddelerdir. Genlerin her biri, insan vücudunda bir özelligi olusturur. Daha dogrusu olusmasini düzenler. Genler, insan hücresinin çekirdeginde bulunur. Insan biyolojisi ve hastaliklari genlerin etkisi altindadir. Her geçen gün, hastaliklarin kökeninde genlerin rolünü daha iyi görmekteyiz."

EN FAZLA BIR YIL

Doktor Huebner sözlerini söyle sürdürdü: "Bizim yaptigimiz çalismada da, bazi cins kanser hastaliginda, gen eksikligi gördük. Laboratuar çalismasinda yok olan bu geni farelere verdigimizde kanserin kayboldugunu kanitladik. Bu asamadan sonra, bizim gibi diger arastirmacilarin en büyük sorunu olan, bu genin insanlara nasil verilecegi sorusu ortaya çikti. Bu genin, asi gibi virüsle mi, yoksa ilaçlarla mi verilecegi sorusuna cevap araniyor. Yapilan son çalismalar, virüsler yoluyla asi gibi vücuda enjekte edilmesi konusu agirlik kazaniyor. Ancak, bazi hastalarda bu asiya karsi bazi tepkiler olusturmasi da göz önüne alinmasi gereken noktalar. Ancak, en fazla bir yil içinde bu konudaki çalismalarimizi dünyaya açiklayacagiz."

GEN TAHLILIYLE ERKEN TESHIS KOLAY

Kimmel Arastirma Merkezi Mikrobiyoloji ve Immünoloji Bölümü Baskani Prof. Kay Huebner, hastaligin tedavisi için eksik olan bu geni, asi gibi, insan vücuduna en geç bir yil içinde yerlestirilebilecegini açikladi.

KANSER RISKI AZALTILABILIR

Kansere karsi bizim de yapacaklarimiz var. Uzmanlar, domates, mürdüm erigi ve avokadoyu bir numarali koruyucu ilan etti. Arastirmacilarin dize getirmek için ugrastigi kanserden korunmak için bizim de alacagimiz bir dizi önlemler var.

Uzmanlara göre, domates, mürdüm erigi, yesil yaprakli sebzeler ve avokado, bir numarali kansere karsi koruyucudur. Özellikle, bu meyvelerin içinde Lutein maddesi bulunmaktadir. Yapilan arastirmalar Lutein'in kanser riskini azalttigini ortaya çikarmistir. Iste kanser riskine karsi neleri yapmaniz ya da yapmamaniz gerekenler:

* Amerikan Kanser Arastirma Enstitüsü'nün son raporunda, domates ve erigin içinde bol miktarda bulunan Lutein'in özellikle prostat kanserlerini önleyici oldugu açiklanmistir.

* Meyve ve sebzeyi bol miktarda yemelisiniz. Bunu gerçek bir aliskanlik haline getirmelisiniz. Böylece, kalin bagirsak kanserlerinden de korunacaksiniz. Ayrica, bu tür beslenme sizi ince tutacagindan kalp hastaliklarindan da korunmus olacaksiniz.

* Kirmizi et hiçbir zaman masumiyetini kanitlamadi. Kuskusuz, kirmizi et, vücuda gerekli olan kaliteli protein açisindan çok zengin. Ancak, etin içinde bulunan heterocyclic maddesinin bazi kanser türlerine yol açabilecegini gösteren arastirmalar bulunmaktadir. Eger, etten asla vazgeçmem diyorsaniz, etin yagsiz olmasina dikkat edin. Etin, daha önceden zeytinyagi ve bazi otlarla dinlendirdikten sonra pisirin. Zeytinyagli dinlendirilmis ette, heterocyclic asidin etkisi azalir. Sonuç olarak, kirmizi eti az yeyin.

* Sekerler, adi kadar masum degil. Kanser hastaliginda sekerlerin, tatlandiricilarin dogrudan bir ilgisi bulunmuyor. Ancak, fazla seker ve sekerli gidalarin alinmasi sismanliga yol açiyor. Sisman kisilerde de, kalp ve kanser riski artiyor.

* Mümkün oldugu kadar stresten uzak kalin. Stresin kanser ve kalp hastaligindan dogrudan iliskisi oldugu artik kanitlanmis durumdadir.

Kaynak:Sabah

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası