Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyon, gizli katil

Türkiye’de 15-17 milyon, Adana’da ise yaklasik 500 bin hipertansiyon hastasi bulundugu bildirildi.

Dünyada ve Türkiye’de görülme sikligi artan hipertansiyon “gizli katil” olarak tanimlandi.

Çukurova Üniversitesi (Ç.Ü) Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Yahya Sagliker, Ulusal Böbrek Vakfi ve Hipertansiyon Dernegi’nin Adana’da düzenledigi bilimsel halk konferanslarinin ilkinde, Türkiye’de 15-17 milyon, Adana’da ise yaklasik 500 bin hipertansiyon hastasi bulundugunu bildirdi.

Hipertansiyonun, tedavi edilmediginde felç, beyin kanamasi, kalp krizi, kalp yetmezligi, enfarktüs, böbrek yetmezligi, üre hastaligi, görme bozukluklari, körlük, bacak damarlarinin tikanmasi gibi hastaliklara da zemin hazirladigina dikkati çeken Sagliker, söyle konustu: “Hastalik, önce hafif bir ense-tepe-bas agrisi, gögüste sikisma, çarpinti, bas dönmesi, bazen de burun kanamasiyla belirti veriyor ve arkasindan sinsice gelisme gösteriyor. Bu hastalikta beslenme aliskanliklari, stres ve günlük aktiviteler önemli rol oynuyor.”

Sagliker, spor ve günlük düzenli yürüyüsler yapilmasini, sigara ve alkolün birakilmasini önererek, “vücuttaki gizli katil” olarak tanimladigi hipertansiyonun, kronik ve ömür boyu süren bir hastalik oldugunu vurguladi.

GENÇLER VE ÇOCUKLAR DA TEHLIKEDE

Adana Il Saglik Müdür Vekili Dr. Saadettin Özsürekçigil ise hipertansiyonun görülme sikliginin yüzde 20 gibi büyük bir boyutta olmasi nedeniyle alinacak koruyucu önlemlerin büyük önem tasidigina isaret etti.

Özsürekçigil, hipertansiyonun her yasta görülmekle birlikte 35-40 yaslarindan sonra yogunlastigini, yas ilerledikçe de riskin büyüdügünü belirterek sunlari kaydetti: “Hipertansiyon, gençlerde hatta çocuklarda bile görülebiliyor. Bu nedenle her yasta düzenli araliklarla basit bir tansiyon ölçümüyle hastaligin erken dönemde teshis ve tedavisi mümkündür. Hipertansiyon, ciddiye alinmadiginda hiç beklenmedik bir anda ölüme neden olabilir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası