Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gripte antibiyotik kullanmak yanlis

Grip gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullaniminin, vücutta antibiyotiklere karsi direnç gelistirdigi bildirildi.

Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Farmakoloji Anabilim Dali ögretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Ulugöl, Türk insaninda bilinçsiz ve asiri antibiyotik tüketimi nedeniyle, antibiyotiklere karsi direnç gelistigini söyledi.

Antibiyotiklerin bakteri türü enfeksiyonlarla etkin mücadelede kullanimina dikkati çeken Doç. Dr. Ulugöl, sunlari kaydetti:

''Grip rahatsizliginda antibiyotik kullanmak yanlistir. Grip gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanimi, vücutta antibiyotiklere karsi direnç gelistiriyor. Bu da bu tür ilaçlarin kullaniminin zorunlu oldugu durumda vücuda fayda saglamadaki etkiyi azaltabiliyor. Antibiyotikleri, bakteri, mantar ve bazi enfeksiyonlar ile birtakim kanser rahatsizliklarinin tedavisinde doktor tavsiyesiyle kullanmak gerekiyor. Özellikle ebeveynlerin çocuklarinda atesle seyreden gripte bilinçsizce antibiyotige sarilmalari, rahatsizligin iyilesme sürecini geciktirir. Tüm ilaçlarda oldugu gibi antibiyotiklerin de doktor kontrolünde kullanimini öneriyoruz.'' Vitamin kullaniminda da hatalar yasandigini bildiren Ulugöl, vitaminlere vücudu her seyden koruyan kurtarici gibi sarilarak, ''leblebi'' gibi yutmanin yanlis oldugunu söyledi. Ulugöl, ''Vitamin sizde varolan bagisiklik sistemini biraz güçlendirir. Mucize beklemeyiniz'' dedi.

Özellikle kis aylarinda kullanimi artan C vitaminin, asla gripten koruyucu bir etkisi olmadigina isaret eden Doç. Dr. Ahmet Ulugöl, ''Vitamin takviye niteligindedir. Ayrica psikolojik olarak insani rahatlattigi için de vitamin hapi yutanlar oluyor'' diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası