Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Eklem kireçlenmesi

Yasliliga bagli olarak artiyor ve yasam kalitesini bozuyor.

25-34 yas arasinda binde 1 olan eklem kireçlenmesi görülme orani 65 yas sonrasinda yüzde 80’e çikiyor. Eklem kireçlenmesinde yasliligin yani sira, travmalar, rasitizm, sismanlik, eklemlerdeki kirik ve çikiklar etkili faktörler olarak kabul ediliyor. Eklemlerdeki agri ve sislikle ortaya çikan eklem kireçlenmesi ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleriyle kontrol altina alinabiliyor.

Kireçlenme ya da tibbi adiyla osteartrit en sik görülen eklem hastaligi olarak kabul ediliyor. Dogal yaslanma sürecinde eklem kikirdaginin etkilenmesiyle gelisen kireçlenme, agri ve eklemlerde hareket güçlügüne neden olusturuyor.40 yasindan sonra daha sik görülen kireçlenme, boyun, sirt, bel omurgasi, diz, kalça ve parmak eklemlerini etkiliyor.

Acibadem Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Sabri Narman, yaslanmaya bagli olarak eklem kireçlenmesinin görülme sikliginin arttigini söylüyor.

25-34 yas arasinda binde 1 olan eklem kireçlenmesi görülme orani 65 yas sonrasinda yüzde 80’e çikiyor. Eklem kireçlenmesinin en önemli belirtisi olan agrinin hareketle arttigini, istirahatla azaldigini söyleyen Prof. Dr. Narman, özellikle sabahlari kisa süren tutukluklar görülebilecegini belirtiyor.

IKI AYRI TIPI VAR

Romatizmal hastaliklardan biri olan eklem kireçlenmesi kendi içinde de iki ayri baslik altinda degerlendiriliyor: Primer eklem kireçlenmesi ve sekonder eklem kireçlenmesi. Prof. Dr. Sabri Narman’in verdigi bilgiye göre birinci tip eklem kireçlenmelerinin kesin nedeni belli degil. Ancak arastirmalar kadinlarda erkeklere oranla 2.6 kat daha sik gözlendigini ortaya koyuyor. “Bütün bunlar göz önüne alindiginda genetik, yas, cinsiyet ve çevre faktörlerinin eklem kireçlenmesine zemin hazirladigi söylenebilir. Sekonder eklem kireçlenmesinde ise sebep genel olarak bellidir. Bunlar; omurga egriligi gibi anatomik bozukluklar, rasitizm gibi metabolik kemik hastaliklaridir. Ayrica bel fitigi, travmalardan sonra eklemlerdeki kirik ve çikiklar da eklem kireçlenmesine zemin olusturabilir.”

YASAM KALITESINE ETKISI

Saglik alanindaki gelismeler sürerken bir yandan da yasam kalitesi gibi kavramlar ön plana çikiyor. Eklem kireçlenmesi ise yasam kalitesini etkileyen en önemli hastaliklardan biri olarak kabul ediliyor. Hastaligin neden oldugu agri, günlük aktivitelerin yerine getirilmesini zorlastiriyor. Günlük aktivitelerin yapilmasinin gittikçe zorlasmasi ve yasam sartlarini bu kisir döngü içerisinde sürdürülmesinin sakatliga neden olabilecegini belirten Prof. Dr. Sabri Narman, “Tedavi edilmemis veya zamaninda önlemi alinmamis eklem kireçlenmesinin yasam kalitesini negatif yönde etkileyecegi kaçinilmazdir” diyor.

ILAÇLARIN ETKISI

Eklem kireçlenmesinde ilaç tedavisi varolan sikayetlerin giderilmesine yönelik olarak uygulaniyor. Hastaligin tamamen ortadan kalkmasi ne yazik ki, su anki tedavi yöntemleriyle mümkün degil. Prof. Dr. Sabri Narman, ilaçlarin hastalik üzerindeki etkisiyle ilgili sunlari söylüyor:

“Ilaçlar hastaligin tamamen ortadan kalkmasini saglayamaz. Ilaçlar, eklemdeki agrilarin, sisliklerin, iltihabi reaksiyonlarin ve eklem tutukluklarinin azaltilmasi veya giderilmesini saglayarak günlük aktivitelerin optimal düzeye çikartilmasina yardimci etmenlerdir. Yeni gelistilen ilaçlar iki türlüdür: Birincisi midede ve bagirsaklarda minumum yan etkiye sahip ve sisligi gideren celekoksib ve refekoksib etken maddeli ilaçlardir. Bu ilaçlarin tedavi açisindan üstünlükleri mide-bagirsak sistemlerini üzerindeki yan etkilerinin az olmasindan öteye gitmez. Ikinci grup ise horoz ibigi ve dana kikirdak özünden elde edilen ve eklem kikirdaginin yapisindaki maddelere benzer maddeleri içeren ilaçlardir. Bunlar dogrudan aralikli olarak bozulan eklem içine verilerek fayda saglanmaya çalisilmaktadir. Yapilan arastirmalar bu grup ilaçlarin tedavi degerlerinin ne olabilecegi hakkinda kesin bilgi vermemektedir. Tek faydali tarafi daralmis eklem araligina verilen bu maddelerin kismen eklem araligini genisletmesi ve ekleme binen yüklerin azaltilmasina yardimci olmalaridir.”

FIZIK TEDAVI VE REHABILITASYON

Eklem kireçlenmesi tedavisinde ilaçlardan sonra en fazla yarar saglanilan yöntemler ise fizik tedavi ve egzersiz. Fizik tedaviyi hem zararsiz, hem de faydali bir yöntem olarak tanimlayan Prof. Dr. Sabri Narman, sunlari söylüyor:

“Buradaki amaç lokal veya genel isi ile eklem kanlanmasini artirmak, dokularin beslenmesini saglamak, tutukluklari gidermek ve eklem hareketini kontrol eden kaslarin kuvvetlendirilmesine olanak saglamaktir. Ayrica vücuda zarar vermeden agri faktörünü azaltmaya veya ortadan kaldirmaya imkan verir. tedavisinde egzersizin önemi büyüktür. Iyi hareketin yapilabilmesi için kas kuvvetine, kabiliyete ve eklem stabilitesine ihtiyaç vardir. Bu durum sahislarin kas kuvvetlerinin ve eklem hareketlerinin degerleri saptanarak, potansiyellerine göre uygun ve yeterli egzersiz programi uygulamakla mümkün olabilmektedir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası