Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Önce anne sütü

Prof. Dr. Çullu, bebeklerin beslenmesinde anne sütünün önemini vurgulayarak, “Tüm yenidoganlar için anne sütü büyüme, gelisme, enfeksiyonlardan koruma açisindan en degerli besindir” dedi.

Ancak anne sütü olmadigi zaman mama önerildigi belirtilerek, bunlardan özellikle prebiotikli olanlarin, bebegin kalin bagirsak mikroflorasini güçlendirerek, bagisikligi artirdigi ve bazi enfeksiyonlara karsi korudugu ifade edildi.

Anne sütünün bebegin kalin bagirsak florasinda bulunan yararli bakterileri artirdigina isaret eden Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Pediatrik-Hepatoloji-Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Fügen Çullu, “Bu bakteriler arasinda bir denge söz konusu. Yararli bakteriler daha yüksek oldugu zaman sagligin lehine oluyor. Çünkü bunlarin birçok enfeksiyonla mücadele yetenekleri var” diye konustu.

Mama ile beslenenlerle, anne sütü alanlar arasindaki farkin bu bakterilerden kaynaklandigini anlatan Prof. Dr. Çullu, söyle konustu: “Mamanin içine prebiotik denilen maddeler konularak, anne sütüyle beslenenlerde oldugu gibi bir bagirsak florasi elde edilmeye çalisiliyor. Sagligi simüle eden bir ajan olarak tanimlanan prebiotikler, bu yararli bakterilerin gelismesi, çogalmasi için destek veriyor. Ve mide bagirsak sisteminin üst bölgelerinden emilmeden, buradaki salgilardan etkilenmeden kalin bagirsaga ulasiyor. Kalin bagirsak mikroflorasini güçlendirerek, bagisikligi artiriyor ve bazi enfeksiyonlardan koruyor. Ayrica, K vitamini gibi son derece önemli vitaminlerin olusmasini sagliyor. Dolayisiyla anne sütü olmadigi zaman bu tür mamalari öneriyoruz.”

“UN VE NISASTALI MAMALARI ÖNERMIYORUZ”

Genel olarak 6 aya kadar çocuklarin anne sütüyle beslenmesini önerdiklerini belirten Prof. Dr. Fügen Çullu, 1 yasina kadar da mümkünse inek sütünü tercih etmediklerini ifade etti.

Ancak ekonomik nedenlerle bazi ailelerin kendilerinin hiç tasvip etmedikleri ve içinde un veya nisasta bulunan besinler kullandigini dile getiren Prof. Dr. Çullu, bunlarin birtakim alerji ile demir eksikligine neden oldugunu kaydetti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası