Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’nin kemik yogunlugunu ölçüyor

Novartis Ilaç, kemik erimesi hastaligi için erken teshis yapilmasini saglamak amaciyla Türkiye genelinde ücretsiz kemik yogunlugu ölçümü yapiyor.

Novartis Ilaç, halk arasinda kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz’un yeni tedavi yöntemleri için yürüttügü bilimsel çalismalarin yani sira hastaligin erken teshisini saglamak amaciyla da Türkiye Osteoporoz Dernegi isbirligi ile Türkiye çapinda ücretsiz kemik yogunlugu ölçümleri yapiyor.

Osteoporoz hastaliginin teshisi için gerekli olan kemik yogunlugu ölçümünü özel bir araçla Türkiye çapinda gerçeklestiren Novartis Ilaç, böylece risk altinda bulunan kisilerin belirlenerek önlemlerin alinmasini ve bir an önce tedaviye baslanmasini sagliyor.

Türk toplumunun kemik haritasini çikarmak amaciyla 2000 yilinda baslatilan “Epidemiyolojik Çalisma” kapsaminda yapilan ücretsiz kemik yogunlugu ölçümleri, 2002 yilinin sonuna kadar 21 ilde daha gerçeklestirilecek. Taramalar Izmir, Denizli, Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Kayseri, Trabzon, Ordu, Samsun, Amasya, Konya, Eskisehir, Çanakkale, Balikesir, Bandirma, Bursa, Yalova, Izmit, Adapazari ve Istanbul’da yapilacak.

SINSI BIR HASTALIK

Kemigin dogal yapisinin zayiflamasiyla ortaya çikan osteoporozda, kemik ufak travmalarla bile kolay kirilabilir hale geliyor. Sinsi bir hastalik olan osteoporoz çogunlukla belirti vermeden ilerleyerek sirt agrisi, boy kisalmasi, kamburluk ve omur, el bilegi ve kalça kiriklari gibi çesitli kiriklara neden oluyor ve hastanin yasam kalitesini önemli ölçüde düsürüyor. Özellikle kadinlarin yasamini çok ciddi biçimde etkileyen Osteoporoz, tüm vücut sistemini etkiliyor, yasam kalitesini düsürüyor ve erken ölümlere neden oluyor.

ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Sadece kadinlarda degil erkeklerde de sik rastlanan bir hastalik olan Osteoporozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu söyleyen Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel, “Ancak bunun için risk grubunda olanlarin saptanmasi ve erken önlem alinmasi gerekir. Yapilan incelemelerde gençlerde de düsük kemik yogunluguna rastlanmasi Osteoporoz risk grubunun daha da genisledigini gösteriyor. Genetik yatkinligin da önemli oldugu bu hastalikta risk faktörlerinin saptanmasi ve düzeltilebilir olanlarin ortadan kaldirilmasi büyük önem tasiyor. Ailesinde kiriklari olanlar, yeterince kalsiyum almayanlar, sigara içenler, asiri alkol ve kahve tüketenler, erken menopoza girenler, fiziksel aktivitesi az olanlar, günes isinlarindan yeterince faydalanamayanlar, kemik sagligini olumsuz etkileyen kortizon gibi ilaçlardan uzun süre kullananlar, iltihapli romatizmal hastaligi veya astim hastaligi olanlar önemli risk grubunu olusturuyor. ” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
  Aranan Kan: AB RH -
ankara özel etimed hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05535258594

ankara özel etimed hastanesin de yatmakta olan hastz için acil kan aranıyor

Tarih: 8/5/2018 11:51:17 PM
destegül taş
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası