Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’nin kemik yogunlugunu ölçüyor

Novartis Ilaç, kemik erimesi hastaligi için erken teshis yapilmasini saglamak amaciyla Türkiye genelinde ücretsiz kemik yogunlugu ölçümü yapiyor.

Novartis Ilaç, halk arasinda kemik erimesi olarak bilinen Osteoporoz’un yeni tedavi yöntemleri için yürüttügü bilimsel çalismalarin yani sira hastaligin erken teshisini saglamak amaciyla da Türkiye Osteoporoz Dernegi isbirligi ile Türkiye çapinda ücretsiz kemik yogunlugu ölçümleri yapiyor.

Osteoporoz hastaliginin teshisi için gerekli olan kemik yogunlugu ölçümünü özel bir araçla Türkiye çapinda gerçeklestiren Novartis Ilaç, böylece risk altinda bulunan kisilerin belirlenerek önlemlerin alinmasini ve bir an önce tedaviye baslanmasini sagliyor.

Türk toplumunun kemik haritasini çikarmak amaciyla 2000 yilinda baslatilan “Epidemiyolojik Çalisma” kapsaminda yapilan ücretsiz kemik yogunlugu ölçümleri, 2002 yilinin sonuna kadar 21 ilde daha gerçeklestirilecek. Taramalar Izmir, Denizli, Isparta, Antalya, Mersin, Adana, Kayseri, Trabzon, Ordu, Samsun, Amasya, Konya, Eskisehir, Çanakkale, Balikesir, Bandirma, Bursa, Yalova, Izmit, Adapazari ve Istanbul’da yapilacak.

SINSI BIR HASTALIK

Kemigin dogal yapisinin zayiflamasiyla ortaya çikan osteoporozda, kemik ufak travmalarla bile kolay kirilabilir hale geliyor. Sinsi bir hastalik olan osteoporoz çogunlukla belirti vermeden ilerleyerek sirt agrisi, boy kisalmasi, kamburluk ve omur, el bilegi ve kalça kiriklari gibi çesitli kiriklara neden oluyor ve hastanin yasam kalitesini önemli ölçüde düsürüyor. Özellikle kadinlarin yasamini çok ciddi biçimde etkileyen Osteoporoz, tüm vücut sistemini etkiliyor, yasam kalitesini düsürüyor ve erken ölümlere neden oluyor.

ERKEKLERDE DE GÖRÜLÜYOR

Sadece kadinlarda degil erkeklerde de sik rastlanan bir hastalik olan Osteoporozun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu söyleyen Türkiye Osteoporoz Dernegi Baskani Prof. Dr. Sema Öncel, “Ancak bunun için risk grubunda olanlarin saptanmasi ve erken önlem alinmasi gerekir. Yapilan incelemelerde gençlerde de düsük kemik yogunluguna rastlanmasi Osteoporoz risk grubunun daha da genisledigini gösteriyor. Genetik yatkinligin da önemli oldugu bu hastalikta risk faktörlerinin saptanmasi ve düzeltilebilir olanlarin ortadan kaldirilmasi büyük önem tasiyor. Ailesinde kiriklari olanlar, yeterince kalsiyum almayanlar, sigara içenler, asiri alkol ve kahve tüketenler, erken menopoza girenler, fiziksel aktivitesi az olanlar, günes isinlarindan yeterince faydalanamayanlar, kemik sagligini olumsuz etkileyen kortizon gibi ilaçlardan uzun süre kullananlar, iltihapli romatizmal hastaligi veya astim hastaligi olanlar önemli risk grubunu olusturuyor. ” dedi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası