Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalitsal kan hastaliklarina kontrol

Saglik Bakanligi, Türkiye’de sik görülen kalitsal kan hastaliklarinin kontrol ve mücadelesiyle ilgili usul ve esaslari belirledi.

Program kapsaminda, birinci basamakta bulunan, bakanliga bagli saglik ocaklari, ana çocuk sagligi ve aile planlamasi merkezleri ile tarama merkezleri, toplum taranmasi, toplum egitimi, riskli ailelerin taranmasi ve rehberlik hizmeti verecek.

“Kalitsal Kan Hastaliklarindan Hemoglobinopati Kontrol Programi ile Tani ve Tedavi Merkezleri Yönetmeligi”, Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girdi. Yönetmelikle, Türkiye’de sik görülen kalitsal kan hastaliklarindan, hemoglobinopati denilen, talasemi ve orak hücre anemisi basta olmak üzere anormal hemoglobin hastaliklarinin koruyucu saglik hizmetleri kapsaminda önlenmesi ve mücadele edilmesine yönelik tedbirler ve bu hastaliklarin tani ve tedavilerine yönelik faaliyetlerin usul ve esaslari belirlendi. Kamu kurum ve kuruluslari ile gerçek ve özel hukuk tüzel kisilerinin kalitsal kan hastaliklarindan hemoglobinopatilere yönelik egitim, tarama, genetik danisma, dogum öncesi ve sonrasi tani ile hastaliklarin tedavilerine iliskin her türlü faaliyetini, bu konularda faaliyet gösteren tani ve tedavi merkezleri ile kayit, bildirim, sevk ve izin islemlerini kapsiyor.

BIRINCI BASAMAK HIZMETLER

Program kapsaminda, birinci basamakta bulunan, bakanliga bagli saglik ocaklari, ana çocuk sagligi ve aile planlamasi merkezleri ile tarama merkezleri, toplum taranmasi, toplum egitimi, riskli ailelerin taranmasi ve rehberlik hizmeti verecek. Bu birimler, hasta ve tasiyicilarin üçüncü derece dahil yakin akrabalarinin Hemoglobinopati Tani Merkezleri’nde laboratuvar analizlerini yaptirarak tasiyicilari tespit edecek. Merkezler ayrica, evlilik öncesi tarama testlerinin rutin uygulanmaya baslamasindan önce evlenmis, çocuk sahibi olmak isteyen 15-49 yas grubu kadinlari izlem sirasinda egiterek tasiyicilik testi yaptirmalarini saglayacak, bunlardan tasiyici tespit edilenlerin eslerinin de test yaptirmalarini saglayacak. Bakanliga bagli Hemoglobinopati Tani Merkezleri ise hastaliklar konusunda egitim, tasiyici taramasi, evlilik öncesi çiftlere tarama ve genetik rehberlik hizmeti verecek ve “Hemoglobin Elektroforezi veya kolon analizi yöntemlerinin uygulanabildigi merkezler olacak. Tespit edilen vakalar 3 ayda bir müdürlükler tarafindan Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü’ne gönderilecek.

TANI VE TEDAVI

Program kapsaminda, ikinci basamak kuruluslar olarak adlandirilan ve bünyesinde hemoglobinopatiler konusunda egitim, genetik rehberlik hizmetlerine yönelik bir ünite, kan merkezi veya istasyonu, en az 5 yatakli tedavi ünitesi ile arastirma laboratuvari bulunan Hemoglobinopati Tani ve Tedavi Merkezi, tani merkezlerinden farkli olarak, hastalara yönelik tani ve tedavi yöntemlerini gerçeklestirebilecek. Üçüncü basamak kuruluslar olarak belirlenen ve hemoglobinopatiler konusunda moleküler düzeyde laboratuvar hizmetleri veya prenatal tani ünitesi veya kemik iligi nakil ünitesi içeren kuruluslar ise hastaligin ileri tetkik ve tedavilerini yapacak. Yönetmelige göre ayrica, kurumlar arasi sevk zinciri de belirlenirken, hastaliklar konusunda egitim, tanitim, toplum tarama programlari, genetik danisma, arastirma laboratuvarlari, tedavi için gerekli kan ürünleri, kemik iligi nakli ve dogum öncesi hemoglobinopati tanisi gibi faaliyetler ile merkezlerin açilmasi ve denetlenmesi gibi konularda bilimsel tavsiye kararlari almak üzere Bakanlik tarafindan Hemoglobinopati Bilim Kurulu olusturulacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası