Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalitsal kan hastaliklarina kontrol

Saglik Bakanligi, Türkiye’de sik görülen kalitsal kan hastaliklarinin kontrol ve mücadelesiyle ilgili usul ve esaslari belirledi.

Program kapsaminda, birinci basamakta bulunan, bakanliga bagli saglik ocaklari, ana çocuk sagligi ve aile planlamasi merkezleri ile tarama merkezleri, toplum taranmasi, toplum egitimi, riskli ailelerin taranmasi ve rehberlik hizmeti verecek.

“Kalitsal Kan Hastaliklarindan Hemoglobinopati Kontrol Programi ile Tani ve Tedavi Merkezleri Yönetmeligi”, Resmi Gazete’de yayimlanarak yürürlüge girdi. Yönetmelikle, Türkiye’de sik görülen kalitsal kan hastaliklarindan, hemoglobinopati denilen, talasemi ve orak hücre anemisi basta olmak üzere anormal hemoglobin hastaliklarinin koruyucu saglik hizmetleri kapsaminda önlenmesi ve mücadele edilmesine yönelik tedbirler ve bu hastaliklarin tani ve tedavilerine yönelik faaliyetlerin usul ve esaslari belirlendi. Kamu kurum ve kuruluslari ile gerçek ve özel hukuk tüzel kisilerinin kalitsal kan hastaliklarindan hemoglobinopatilere yönelik egitim, tarama, genetik danisma, dogum öncesi ve sonrasi tani ile hastaliklarin tedavilerine iliskin her türlü faaliyetini, bu konularda faaliyet gösteren tani ve tedavi merkezleri ile kayit, bildirim, sevk ve izin islemlerini kapsiyor.

BIRINCI BASAMAK HIZMETLER

Program kapsaminda, birinci basamakta bulunan, bakanliga bagli saglik ocaklari, ana çocuk sagligi ve aile planlamasi merkezleri ile tarama merkezleri, toplum taranmasi, toplum egitimi, riskli ailelerin taranmasi ve rehberlik hizmeti verecek. Bu birimler, hasta ve tasiyicilarin üçüncü derece dahil yakin akrabalarinin Hemoglobinopati Tani Merkezleri’nde laboratuvar analizlerini yaptirarak tasiyicilari tespit edecek. Merkezler ayrica, evlilik öncesi tarama testlerinin rutin uygulanmaya baslamasindan önce evlenmis, çocuk sahibi olmak isteyen 15-49 yas grubu kadinlari izlem sirasinda egiterek tasiyicilik testi yaptirmalarini saglayacak, bunlardan tasiyici tespit edilenlerin eslerinin de test yaptirmalarini saglayacak. Bakanliga bagli Hemoglobinopati Tani Merkezleri ise hastaliklar konusunda egitim, tasiyici taramasi, evlilik öncesi çiftlere tarama ve genetik rehberlik hizmeti verecek ve “Hemoglobin Elektroforezi veya kolon analizi yöntemlerinin uygulanabildigi merkezler olacak. Tespit edilen vakalar 3 ayda bir müdürlükler tarafindan Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlamasi Genel Müdürlügü’ne gönderilecek.

TANI VE TEDAVI

Program kapsaminda, ikinci basamak kuruluslar olarak adlandirilan ve bünyesinde hemoglobinopatiler konusunda egitim, genetik rehberlik hizmetlerine yönelik bir ünite, kan merkezi veya istasyonu, en az 5 yatakli tedavi ünitesi ile arastirma laboratuvari bulunan Hemoglobinopati Tani ve Tedavi Merkezi, tani merkezlerinden farkli olarak, hastalara yönelik tani ve tedavi yöntemlerini gerçeklestirebilecek. Üçüncü basamak kuruluslar olarak belirlenen ve hemoglobinopatiler konusunda moleküler düzeyde laboratuvar hizmetleri veya prenatal tani ünitesi veya kemik iligi nakil ünitesi içeren kuruluslar ise hastaligin ileri tetkik ve tedavilerini yapacak. Yönetmelige göre ayrica, kurumlar arasi sevk zinciri de belirlenirken, hastaliklar konusunda egitim, tanitim, toplum tarama programlari, genetik danisma, arastirma laboratuvarlari, tedavi için gerekli kan ürünleri, kemik iligi nakli ve dogum öncesi hemoglobinopati tanisi gibi faaliyetler ile merkezlerin açilmasi ve denetlenmesi gibi konularda bilimsel tavsiye kararlari almak üzere Bakanlik tarafindan Hemoglobinopati Bilim Kurulu olusturulacak.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası