Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlari

Çocuklarin yüzde 1-2’sinde görülen idrar yolu enfeksiyonu ciddiye alinmasi gereken en önemli saglik sorunlari arasinda yer aliyor.

Erken tani ve tedavi yapilamazsa, böbrek yetmezligiyle bile sonuçlanabiliyor. Üroloji uzmani Prof. Dr. Ferruh Simsek çocukluk çagindaki idrar yolu enfeksiyonlarinin çok iyi arastirilmasi konusunda aileleri uyariyor.

Idrar yolu enfeksiyonlari çocuklarin sagligi açisindan en fazla dikkat edilmesi gereken sorunlarin basinda geliyor. Özellikle yüksek ates söz konusu oldugunda idrar yolu enfeksiyonlarinin da muhakkak akla getirilmesi ve bu yönde de inceleme yapilmasi gerekiyor. Atesin yani sira, ates, üsüme, bulanti, kusma, karin, sirt agrisi, huzursuzluk gibi belirtiler de idrar yolu enfeksiyonlarinda siklikla gözleniyor.

KALICI HASARA YOL AÇIYOR

Acibadem Hastanesi Kadiköy Üroloji Bölüm Baskani Prof. Dr. Ferruh Simsek, idrar yolu enfeksiyonlarinin çocugun üriner sisteminde yasami tehdit edici ve kalici hasara neden olabilecegini belirtiyor. Bu tip enfeksiyonlarda çocugun mümkün oldugu kadar çabuk tedavi edilmesinin gerekliliginin altini çizen Prof. Dr. Ferruh Simsek, söyle devam ediyor: “Çocuk ürolojisi bugün üroloji biliminin en önemli ana dallarindan biridir.

Tüm çocuklarin böbrek, idrar yollari, genital organlarinin gelisimi, anormallikleri ve bu sistemleri tutan her türlü hastaliklar çocuk ürolojisinin kapsamina girer. Çocuk ürologu çocugu daha anne karnindayken izlemeye baslar ve ergenlik yasinin sonuna kadar ortaya çikan her türlü sorunla ilgilenir. Çocuklardaki üriner sistem enfeksiyonlarini eriskinlerden ayri bir problem olarak degerlendirmek gerekir. Çocukta enfeksiyon tek basina bir hastalik olarak kabul edilmez. Mutlaka buna yol açan, altta yatan bir neden arastirilmalidir. Çogu kez üriner sistem yani böbrekler ve idrar yollarinda var olan bir anormallik veya bir rahatsizligin sonucu enfeksiyon olur. O halde sadece ilaç vererek enfeksiyonu ortadan kaldirmak yetmez. Eger altta yatan neden arastirilip tedavi edilmezse enfeksiyon tekrarlayacaktir.”

ENFEKSIYON TIPLERI

Çocuklardaki üriner enfeksiyonlar; sistit dedigimiz idrar kesesi iltihaplanmalari veya pyelonefrit dedigimiz böbrege ulasan enfeksiyonlar seklinde olabiliyor. Geregince tedavi edilmezse ileride böbreklerde hasara yol açan sorunlar gündeme gelebiliyor. Prof. Dr. Ferruh Simsek çocuklarda görülen tibbi adi vezikoüreteral reflü olan idrarin geri kaçis sorununun da çocukluk çaginda ciddi sorunlara neden oldugunu belirterek sunlari söylüyor:

“Idrar bir kez böbreklerden mesaneye girdi mi artik bir daha idrar borularina ve böbreklere geri kaçmaz. Bunu saglayan mekanizma idrar borularinin mesaneye giris yerlerindeki yapilarinin tasidigi özelliklerdir. Ayni su depolarindaki check valflar gibi. Ancak çocuklarin bazilarinda dogustan bu yapilarda anormallikler olur ve idrar geri kaçak yapar. Bunun en önemli bulgusu da tekrarlayan idrar yollari iltihaplanmalaridir. Bu enfeksiyonlar böbrege ulastiginda yüksek atesle seyreder ve böbreklerde hasarlara yol açabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlari olan çocuklarin yüzde 30-50’sinde, bu kaçak, çesitli derecelerde saptanabilir. Eger kaçak arastirilip giderilmezse sorun ortadan kalkmaz ve çocuk bir risk altinda büyür. Bugün ülkemizde böbrek nakli ve kronik dializ gerektiren hastaliklarin basinda, zamaninda tespit edilip tedavisi saglanmamis böbrek enfeksiyonlarina bagli olarak olusmus böbrek hasarlari gelmektedir. Batili ülkelerde zamaninda tedaviler ve taramalar yapildigi için bu tablolar siralamada ilk yerleri tutmazlar. Çocukken sorunu saptayip gidermek daha kolay ve tabii ki, dializ ve böbrek nakline göre çok daha ucuzdur.”

IDRAR KAÇIRMALARI

Hem çocugu hem de aileyi olumsuz etkileyen saglik sorunlarindan birini de idrar kaçirmalari olusturuyor. Bazen yalnizca gece isemeleri seklinde görülen idrar kaçirmalarinda genellikle üriner sistem anormalligi görülmüyor. Ama çocuk gündüzleri de idrar kaçiriyorsa, özellikle mesanenin çalismasi açisindan bir anormalligin akla getirilmesi gerekiyor.

Bu çocuklarin sik tuvalete gittiklerini, aniden sikistiklarini, tuvalete yetisene kadar damla damla islattiklarini belirten Prof. Dr. Ferruh Simsek, “Aile genellikle bu durumu oyuna dalma veya tembellik etme gibi yorumlayip çocuktur diye üzerinde durmaz. Oysa bu çocuklarin mesaneleri anormal ve kontrolsüz çalistigi için bu durum meydana gelmektedir. Mesanenin yüksek basinçlarla anormal çalismasi bazi durumlarda böbreklere de zarar verecek niteliktedir” uyarisinda bulunuyor.

GENITAL ANORMALLIKLER

Çocuk ürolojisinin en önemli ilgi alanlarindan birini de genital organlarda görülen dogumsal anomaliler olusturuyor. Peniste idrar deliginin normal yerinde açilmamasi (hipospadias, epispadias), testislerin torba içine inmemis olmasi, genital organlarda gelisme gerilikleri, peniste egrilik, gömülü penis, bunlardan bazilaridir.

Bu sorunlarin çocuk daha bilincini tam kazanmadan dogru sekilde saptanmasi ve giderilmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Ferruh Simsek, “Aksi halde hem genel sagligi bozulacak hem de psikolojik olarak çok olumsuz etkilenecektir. Bizim klinigimiz çocuk ürolojisi kapsamindaki tüm tani ve tedavilerinin basariyla yapilabildigi, bu konuda çagdas tüm uzman ve ekipman donanimina sahip bir referans merkezi niteligindedir. Üroloji bölümü kapsaminda bu hizmetler yogun olarak verilmektedir” diye ekliyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası