Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizi riskini üç haftada azaltin

ABD’de yapilan bir arastirma, saglikli beslenme ve egzersizin üç hafta içinde kalp krizi riskini önemli ölçüde azalttigini ortaya çikardi

California Los Angeles Üniversitesi’nde fizyoloji bilim dalinda görevli profesör R. James Barnard baskanliginda yapilan arastirmada, saglikli beslenme ve egzersizin kolesterol ve kan basincini düsürerek kalp krizi riskini azalttigi saptandi.

Sonuçlari Circulation dergisinde yayimlanan arastirmada, 11 obez (asiri sisman) üç hafta boyunca az yagli et ve lif orani yüksek meyve ve sebze ile beslendi. Denekler bu süre içinde çok az kilo verdiler, ancak kan basinçlari ve kolesterolleri önemli ölçüde düstü, ayrica düzenli olarak yaptiklari yürüyüslerinde dikkate deger çabukluk ve canlanma tespit edildi.

Prof. Barnard, yaptiklari çalismanin diyet ve egzersizin kisa süre içinde oksidasyon stresini azalttigini, kan basincini düsürdügünü ve diger kronik rahatsizliklarin riskini azalttigini ortaya çikaran ilk çalisma oldugunu söyledi. Üç haftalik süre içinde tümü erkek olan deneklerin mönüsü yüzde 70-75 oraninda meyve, sebze ve tahil, yüzde 15-20 oraninda protein içeren gida ile yüzde 10’dan az etten olustu. Arastirmaya katilanlar mönüdekilerden istedikleri kadar yediler ve günde 45 ila 60 dakika yürüdüler.

Prof. Barnard’in ekibi, arastirmanin basinda ve sonunda deneklerin kanlarini inceleyerek kalp kriziyle ilgili olan ensülin, glikoz ve kolesterol oranlarini ölçtü. Ekip, kan basincini, kan basincini düsüren ve kanda yüksek miktarda oldugu takdirde atardamarlarin tikanmasini engelleyen nitrik oksit miktarini, ayrica “serbest radikaller” olarak adlandirilan ve kalp krizinin sebebi ve damarlara zarar veren parçaciklarin bulunma oranlarini incelediler.

Üç haftalik dönemden sonra arastirmaya baslanildiginda yüksek kan basinci olan deneklerden 7’sinin kan basinci normale döndü. Toplamda ise deneklerin kolesterolü ortalama olarak yüzde 19, kan basinci yüzde 14 ve serbest radikal orani ise yüzde 28 düstü. Obezlerin ensülin seviyeleri yüzde 46, glikoz seviyeleri ise yüzde 7 azaldi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası