Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol kadinlar için daha zararli

Kadinlarin günde bir kadeh içkiyi asmamalari tavsiye edilirken, alkol sonrasi agri kesicilerden uzak durulmasi önerisinde de bulunuluyor.

Vücudun en önemli organlarindan biri olan karacigerin, kadinlarda erkeklere oranla daha hassas oldugu ve alkolün kadinlarda karacigeri çok daha fazla zarara ugrattigi belirtildi.

St. Luke’s Episcopal Hastanesi-Texas / Karaciger Enstitüsü Sefi Dr. Joseph Galati tarafindan yapilan açiklamada, vücut ebadinin alkolün karaciger üzerinde yaptigi tahribat ile bir ilgisi olmadigini söylerken ‘Ayni kilo ve ebatta bir erkek ve bir kadin örnek alindiginda kadinin karacigeri erkeginkinden daha çok etkileniyor. Çünkü kadin vücudu alkolü daha az metabolize ediyor, böylece ayni oranda içki içen kadin ve erkekler arasinda kadinlarin karacigerleri daha fazla zarar görüyor’ dedi.

Dr. Galati ayrica kadinlarin erkekler arasinda vücut fonksiyonlarinin alkol söz konusu oldugunda daha degisik tepki verdigini söylerken ‘Fazla alkol alindiginda, alkol yagli dokulara yerlesiyor, kadin vücudunda bulunan yag orani erkeklere nazaran daha yüksek oldugu için alkol kadin vücudunda daha uzun zaman kaliyor ve bu da karacigere hasar oranini arttiriyor’ dedi.

Alkolü parçalayan “gastrik alkol dehydrogenase” adi verilen enzimlerin kadinlarda erkeklere oranla %60 daha az oldugunu söyleyen Galati, kadin metabolizmasinin alkolü daha yavas yaktigi ve daha uzun süre depoladigi için karaciger hasarina çok daha sik rastlandigini vurguluyor.

Galati, ayrica alkol tüketimi sirasinda ve sonrasinda asprin ve acetematophen içeren agri kesici kullaniminin karacigere büyük hasar verdigini belirtirken, alkol ile kombine edilen agri kesicilerin karacigerde asiri stres yarattigini ve toksik etkilenmelere yol açabilecegini belirtiyor. Alkol sonrasi bas agrisi için alinan acetematophenin en düsük dozlarda bile karaciger hasarina yol açtigini belirten Dr.Galati , alkol sonrasi agri kesicilerden uzak durulmasi önerisinde bulunuyor.

KARACIGER

Karacigerle ilgili bir takim genel bilgiler de veren Texas St. Luke’s Episcopal Hastanesi Karaciger Enstitüsü Sefi Dr. Joseph Galati, kadinlarin günde bir kadeh içkiyi asmamalarini tavsiye ediyor.

Karaciger, vücudumuzdaki en büyük organlardan biri olup yaklasik 1.5 kg agirliginda, karin bölgesinin sag üst tarafinda yer almakta. Karacigerin 200’ü askin fonksiyonu bulundugunu belirten Dr.Galati bunlardan bazilarini söyle siraliyor;

Yemeklerin kimyasal besinlere dönüstürülmesi ve vücudun beslenmesi,

Hazmedilmis ve vücudun salgiladigi toksik maddelerin kandan temizlenmesi,

Hazim için sart olan safra üretimi,

Bazi vitamin, seker ve minerallerin depolanmasi ve acil enerji ihtiyaci halinde kullanilmasi,

Kandaki ilaç ve kimyasal maddelerin kontrol altinda tutulmasi,

Bagisiklik sisteminin en üst seviyede tutulmasi,

Dr.Galati, karacigerin genel saglik üzerindeki önemini vurgularken kisilerin alkol ve agri kesicilerden tamamen uzak kalmalari degil ama her ikisini de kullanirken dikkat etmelerini ve alkol ile acetematopheni karistirmamalarini bir kez daha hatirlatiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası