Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Alkol kadinlar için daha zararli

Kadinlarin günde bir kadeh içkiyi asmamalari tavsiye edilirken, alkol sonrasi agri kesicilerden uzak durulmasi önerisinde de bulunuluyor.

Vücudun en önemli organlarindan biri olan karacigerin, kadinlarda erkeklere oranla daha hassas oldugu ve alkolün kadinlarda karacigeri çok daha fazla zarara ugrattigi belirtildi.

St. Luke’s Episcopal Hastanesi-Texas / Karaciger Enstitüsü Sefi Dr. Joseph Galati tarafindan yapilan açiklamada, vücut ebadinin alkolün karaciger üzerinde yaptigi tahribat ile bir ilgisi olmadigini söylerken ‘Ayni kilo ve ebatta bir erkek ve bir kadin örnek alindiginda kadinin karacigeri erkeginkinden daha çok etkileniyor. Çünkü kadin vücudu alkolü daha az metabolize ediyor, böylece ayni oranda içki içen kadin ve erkekler arasinda kadinlarin karacigerleri daha fazla zarar görüyor’ dedi.

Dr. Galati ayrica kadinlarin erkekler arasinda vücut fonksiyonlarinin alkol söz konusu oldugunda daha degisik tepki verdigini söylerken ‘Fazla alkol alindiginda, alkol yagli dokulara yerlesiyor, kadin vücudunda bulunan yag orani erkeklere nazaran daha yüksek oldugu için alkol kadin vücudunda daha uzun zaman kaliyor ve bu da karacigere hasar oranini arttiriyor’ dedi.

Alkolü parçalayan “gastrik alkol dehydrogenase” adi verilen enzimlerin kadinlarda erkeklere oranla %60 daha az oldugunu söyleyen Galati, kadin metabolizmasinin alkolü daha yavas yaktigi ve daha uzun süre depoladigi için karaciger hasarina çok daha sik rastlandigini vurguluyor.

Galati, ayrica alkol tüketimi sirasinda ve sonrasinda asprin ve acetematophen içeren agri kesici kullaniminin karacigere büyük hasar verdigini belirtirken, alkol ile kombine edilen agri kesicilerin karacigerde asiri stres yarattigini ve toksik etkilenmelere yol açabilecegini belirtiyor. Alkol sonrasi bas agrisi için alinan acetematophenin en düsük dozlarda bile karaciger hasarina yol açtigini belirten Dr.Galati , alkol sonrasi agri kesicilerden uzak durulmasi önerisinde bulunuyor.

KARACIGER

Karacigerle ilgili bir takim genel bilgiler de veren Texas St. Luke’s Episcopal Hastanesi Karaciger Enstitüsü Sefi Dr. Joseph Galati, kadinlarin günde bir kadeh içkiyi asmamalarini tavsiye ediyor.

Karaciger, vücudumuzdaki en büyük organlardan biri olup yaklasik 1.5 kg agirliginda, karin bölgesinin sag üst tarafinda yer almakta. Karacigerin 200’ü askin fonksiyonu bulundugunu belirten Dr.Galati bunlardan bazilarini söyle siraliyor;

Yemeklerin kimyasal besinlere dönüstürülmesi ve vücudun beslenmesi,

Hazmedilmis ve vücudun salgiladigi toksik maddelerin kandan temizlenmesi,

Hazim için sart olan safra üretimi,

Bazi vitamin, seker ve minerallerin depolanmasi ve acil enerji ihtiyaci halinde kullanilmasi,

Kandaki ilaç ve kimyasal maddelerin kontrol altinda tutulmasi,

Bagisiklik sisteminin en üst seviyede tutulmasi,

Dr.Galati, karacigerin genel saglik üzerindeki önemini vurgularken kisilerin alkol ve agri kesicilerden tamamen uzak kalmalari degil ama her ikisini de kullanirken dikkat etmelerini ve alkol ile acetematopheni karistirmamalarini bir kez daha hatirlatiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası