Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Uykusuzlugu yenmenin yollari!

Uzmanlar, uykusuzlugun çesitli nedenleri oldugunu belirterek, uyku sorunu çekenlere, bos yatakta beklemek yerine okumalarini tavsiye ediyorlar.

Dünyada birçok insan için uykusuzlugun en büyük saglik problemlerinin basinda geldigi bildirildi. Yorucu ve stresli geçen günün ardindan uyuyamayan kisinin sosyal yasamda da agresif ve basarisiz oldugu belirtildi. Uzmanlar, uykusuzlugun çesitli nedenleri bulundugunu belirterek, uyuyamayan ve uykusuzluk çeken insanlara yatakta bos yere beklememelerini, kitap, gazete ya da dergi okumalarini önerdiler. Günlük streslerin yani sira strese bagli travmatik durumlarin da uykuyu bozdugunu ifade eden uzmanlar, 'Yataga girdikten sonra uyuyamamak aslinda çok rastlanan bir durum. Bu durumlarda yatakta yarim saatten fazla kalmamak gerekir. Uyuyamayan kisi kitap okumak ya da televizyon izlemek gibi atraksiyonlar sergileyerek zihnini dagitirsa uyumak daha kolay olur. Ilik bir dus ise vücudu rahatlatir ve olaya farkli bir boyut katar' dediler.

Psikolojik rahatsizlik

Prof. Dr. Sunar Birsöz, bazi psikolojik rahatsizliklarin bilinçli ya da bilinçsiz olarak uykusuzluga neden olacagini belirterek, söyle devam etti: 'Depresyon, sizofreni ve mani-depresif durumlarda uyku eylemi çok zor gerçeklestirilir. Bu tür durumlarda ilaç ya da psikoterapi ile tedavi uygulanmasi gerekir. Bazi psikolojik rahatsizliklari insan fark etmeyebilir ve bu durum gerilim yarattigi için uyku islemi gerçeklesmez. Bu durumlarda bir psikologa görünmek saglikli bir yasam için iyi olur.' Bir insanin günde ortalama 7 saat uyumasi gerektigini vurgulayan Birsöz, söyle konustu: 'Rüya, uykunun bekçisidir, uyku da vücudun. Dolayisiyla vücudun günde en az 7 saat uyumasi gerekir. Yataga yattigi halde uyuyamayan kisi, (Ben uyuyamayacagim) demek yerine (Ben uyumadan da durabilirim) derse, bu iyi bir psikolojik telkin olur ve uykuya karsi duyulan gerilimi azaltir.'

Biyoljik saat

Uzman Doktor Ismail Öktem de düzenli bir uyku için gereken en önemli kosulun vücudun sahip oldugu biyolojik saate dikkat etmek oldugunu söyledi. Öktem, biyolojik saatin bozulmasinin uykusuzluga ve ilerleyen asamalarda da depresyona neden olacagini belirtti. Ismail Öktem, sunlari söyledi: 'Insan vücudunun mükemmelliklerinden biri, kuskusuz biyolojik saattir. Içimizdeki bu saat uykumuzu ayarlar. Düzenli olarak uyuyabilmek için gereken en önemli sart, erken yatip, erken kalkmak. Günümüzün endüstriyel insani ne yazik ki dengeli uyumayi bilmiyor. Gece geç saatlerde yatan insan hafta içi erken, hafta sonlari ise geç saatte yatagini terk ediyor. Dolayisiyla biyolojik saat düzeni bozuluyor, uykusuzluk basliyor. Kortizol adli bir hormon bizim uykumuzu düzenler. Aksam saat 23.00'de yatan birinin vücudu sabah saat 04.00 gibi bu hormonu salgilamaya basliyor ve saat 10.00 civarinda en üst seviyede duruyor. Eger bu saatten önce yatagi terk etmezseniz saatinizi bozarsiniz.'

Algilama süreci

Türkiye'de dengeli beslenmenin de önemli bir sorun olduguna isaret eden Dr. Öktem, dengeli ve saglikli beslenmenin uykusuzlukta çok büyük etkisi oldugunu belirterek, 'Uykudan önce gida almayin' uyarisinda bulundu. Öktem, sunlari kaydetti: 'Yataga yattiginiz zaman vücut bunu ancak 10-15 dakika sonra algiliyor. Bu süre içerisinde vücut hareketsiz kaldiginda dolasim yavasliyor, sindirim sistemleri duruyor, kalp atisi yavasliyor ve vücut uyku için gereken ortami yakaliyor. Fakat uykudan önce besin maddesi, özellikle sindirimi zor karbonhidratli ekmek, makarna, unlu mamül alindiginda sindirim devam ettigi için kalp atisi düsmüyor ve organlar hizli çalistigi için uyku durumuna geçemiyor. O durumlarda da kisi yatakta dönüp duruyor. Bu sebeple uyku saatinden en az iki saat önce yemek durumunu bitirmek gerekiyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası