Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp krizi geliyorum der

Koroner kalp hastaligi nedeniyle 'baypas' ameliyati olanlarin yüzde 78'i erkek, yüzde 22-23'ü ise kadin. Ancak menopoz dönemiyle birlikte durum degisiyor

Insanin bedeni binlerce yildir 'temel'de degismiyor. Ama yasam kosullari degisiyor. Vücut sürekli degisimin baskisi altinda 'çag hastaligi' denilen problemlerle bogusmak zorunda kaliyor. Hareketsiz yasam, yag ve tuz agirlikli beslenme, vücudu toksinlerden temizlemek bir yana daha da 'yükleyecek' çalisma ortamlari, hem zengin hem de fakir ülkelerde kalp ve damar hastaliklarinin neredeyse 'salgin' halini almasina yol açti.

Geçen ay 'American Journal of Clinical Nutrition' dergisinde yayimlanan arastirmada, ülkede bes yasindaki kiz çocuklarda bile yüksek kolesterol oldugu saptandi! Yani kalp hastaliklari ve kalp krizlerinin çogunlukla 'yasi kemale ermis erkekler'de görüldügü günler geride kaldi. Britanya Kalp Vakfi Baskani Profesör Charles George, "Kalp krizi nedeniyle ölümler azaliyor. Ancak obezite ve hareketsiz yasam bu hizla artmaya devam ederse, yakinda rekor sayida insan kalp hastaligiyla birlikte yasamak zorunda kalacak" diyor. 'Kalp Krizi Geliyorum Der' dizisinde kalp krizini yenme yolunda Türkiye'de gelinen noktanin yani sira, kalbi olan herkesin sagligini korumak için bilmesi gereken temel noktalar anlatiliyor.

Bingür Sönmez kimdir?

1952'de Sarikamis'ta dogdu. Ilk ve ortaögrenimini tamamladiktan sonra Pendik Lisesi'ni 1969'da bitirerek Istanbul Tip Fakültesi'ne girdi. 1976'da mezun oldu, bir yil burslu olarak dil ögrenmek amaciyla Ingiltere'ye gitti.

1977-1984 yillarinda uzmanlik egitimini Istanbul Tip Fakültesi'nde tamamladi. Uzmanlik egitiminin son bir yilinda Londra St. Thomas Hastanesi'nde cerrahi asistani olarak çalisti. 1988 yilinda doçent olduktan sonra Ingiltere'de ayni hastanede tekrar üç yil çalisarak koroner cerrahisi egitimini tamamladi. 1990 sonunda Türkiye'ye dönerek Istanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü'nde göreve basladi. 1997'de profesör oldu. 2001'de Kadir Has Üniversitesi ve Florence Nightingale Hastanesi'nde Kalp Cerrahisi Bölüm Baskani olarak çalisti. Halen Istanbul Memorial Hastanesi'nde Eriskin Kalp Damar Cerrahisi Bölüm Baskani olarak görev yapiyor.

'Erkek hastaligi' degil

Kalp hastaligi dil, din olmasa da cinsiyet, yas ve kilo ayrimi yapiyor. Kalp ve damar hastaliklarina zemin olusturan kosullari ve risk faktörlerini, kalp ve damar cerrahisi alaninda Türkiye'nin en etkin ismi olarak nitelendirilen Prof. Dr. Bingür Sönmez anlatti.

Sismanlik kalp hastaligi üzerinde ne kadar etkili?

'Morbit obezite' dedigimiz yani insanlarin beklenen kilolarindan 1.5 misli fazla olmalari, ölümcül sismanlik demek oluyor ki bu da kalp hastaligini ciddi sekilde hizlandiriyor.

Kime zayif diyebiliriz?

'Body Mass Index' (Vücut Kitle Endeksi) ile ideal kilonuzu bulabilirsiniz. Bu ölçümü yapmak için kilonuzu boyunuzun karesine bölmeniz gerekiyor. Çikan rakam erkeklerde 20-25 arasi ise ideal. Kadinlarda 19-24 arasi ideal kiloyu gösterir.

Bunun üzerindeki rakamlar kalp hastaligi için 'riskli kilo'yu olusturur. Örnegin 90 kilo ve boyu 1.65 metre olan bir erkek için: Boyunu yani 1.65 ile 1.65'i çarpip kilosu 90'i bu rakama böldügümüzde sonuç 33 çikar. Bu kisi sisman ve risk altinda diyebiliriz. Çok hizli kilo vermek kalbe zarar verir mi? Biz özellikle üç ay içinde asiri kilo vermis insanlarin aniden enfarktüs geçirdigini çok iyi biliyoruz. Kilo verme sirasinda serbest kan yaglari çok artiyor ve enfarktüs geçirme riski ortaya çikiyor. Bu yüzden hizli kilo ve-rilmesini önermiyoruz. Kilo vermek söz konusu ise mutlaka bir diyetisyene gitmelerini öneriyoruz. Diyetisyen yardimiyla yapilan diyetler kalbe zarar vermeyecek sekilde düzenleniyor. Kontrolsüz diyet ise öldürebilir.

Hava durumu kalp hastalarini nasil etkiliyor?

Sicaklarda enfarktüs hastasi çogaliyor. Vücut su kaybedince kanin akiskanligi azaliyor ve enfarktüs riski artiyor. Kalp hastalarina güneste fazla durmamalarini, yaz sicaklarinda çok su içmelerini öneriyorum.

Menopoz geciktirilmeli!

Kalp hastaligi riski kadinda mi erkekte mi daha yüksek?

Su anda koroner baypas ameliyati yaptigimiz hastalarin yüzde 78'i erkek, yüzde 22-23 oraninda kadin.

Gençlik çaglarinda kadinlarda risk yok. Ama menopozdan sonra koroner kalp hastaliklari kadinlarda ciddi sekilde ilerleme kaydediyor. Östrojen hormonunun ortadan kalkmasi ciddi anlamda kadinlarin korumasini or-tadan kaldiriyor. Çünkü bu hormon damarlarin tikanmasini önlüyor.

Bizim önerimiz: Kadin hastaliklari uzmanlarinin menopozu geciktirmek için tedavi uygulamasi. Kadinlar yine diyetlerini yapacaklar, tansiyonlarini kontrol altinda tutacaklar ama ekstradan yapacaklari sey menopozlarini geciktirmek. Benim ameliyat ettigim 6 bin hasta içerisinde müracaat eden kadinlardan sadece bir tanesi östrojen kullaniyordu. Bunu bir kadin dogum kongresinde söyledigim zaman uzmanlar çok üzüldüler.

Bütün kadin dogum uzmanlarindan rica ediyorum. Menopozda östrojen kullanimi yayginlastirilmali, bunun için kampanyalar yapilmali.

Ancak östrojen kullaniminda da kanser riski var deniliyor...

Yapilan istatistiklere göre kanser olma riski ile koroner kalp hastaligi riski karsilastirildiginda kanser olma riski çok düsük. Yani riske deger.

Menopozda östrojen tedavisi gören kadinlarin en büyük korkusu kanser. Ancak isin dogrusu bu degil. Harvard Üniversitesi'nde 1998 yilinda 26 bin hemsire 15 yil boyunca takip edilmis. Östrojen tedavisi yapilan bu hemsirelerde meme kanseri riskinde hiçbir artis görülmemis. Kalp hastaliginda ise azalma olmus.

Meme kanserinden yilda 43 bin kadin ölürken enfarktüsten yilda 250 bin kadin ölüyor. Ileride 'düsük' bir meme kanseri ve uterus kanseri riski bulunsa bile östrojen tedavisi yapilmali. Bunun yaninda düzenli olarak meme taramalari da yapilmali.

Kriz aninda yapilacaklar

Kalp krizi aninda hastaya nasil yardimci olmak lazim?

Kalp krizi aninda yapilacak ilk is hastanin derhal hastaneye transferini planlamak olacaktir. Ondan sonra kalp krizi geçiren kisinin düz bir zemine yatirilmasi gelir. Hastayi yatirirken boynu geriye, çenesiyse sol tarafa çevrilmelidir. Eger tansiyonu düsükse, soguk soguk terliyorsa ayaklarini yüksege kaldirmak lazim.

Ayrica kalp hastalari çogunlukla yanlarinda dil alti tabletler tasirlar. Ceplerine veya çantasina bakarak bu tabletler bulunup hastaya verilmelidir. Buna ragmen hastada herhangi bir rahatlama görülmezse veya hastanin durumu çok kötüyse ikinci bir tablet de verilmelidir.

Daha ileri asamada eger kisinin kalbi durmussa ve yanindaki kisi kalp masaji yapmayi biliyorsa hemen kalp masajina baslamali, hatta suni solunum yaptirmalidir. Yakinlari kalp hastasi olanlarin suni solunum ve kalp masajini ögrenmesi sarttir.

Dikkat, kalbinizde problem olabilir!

Gögüs agrisi: Gögüs kafesinin ön kisminda duyulan baski ve sikisma hissi, özellikle bu agrinin efor sarf edildigi veya hareket edildigi sirada baslamasi ancak dinlenme sirasinda tamamen geçmesi, hastaya ve doktoruna kalp hastaliginin ipucunu verir.

Nefes darligi: Genellikle yürüme ve kosma sirasinda hizli hizli soluma ve buna bagli rahat nefes alamama duygusudur. Gögüs agrisi sikâyetlerinde oldugu gibi nefes darligi da dinlenme halinde geçebilir. Ve bu durum ciddi bir kalp hastaliginin habercisi olabilir. Ayrica bazi akciger hastaliklari da benzer belirtilerle ortaya çikabilir. Bu durumda bir kalp uzmanina gidip tetkik yaptirmakta fayda vardir.

Çarpinti: Kalp hizinin aniden çok yükselmesi (dakikada 100-300 arasi atim) veya çok düsmesi (dakikada 30-40 atim) sonucunda olusur. Düzensiz kalp atislarina bagli olarak gögüs kafesi içerisinde kalbin oldugu yerde hissedilen çarpinti duygusudur.

Bayilma: Genellikle kisi ayakta dururken birdenbire bilincini kaybeder. Aniden yere yigilir fakat çok kisa bir süre sonra yeniden kendine gelir. Bu tür bayilmalar son derece ciddi bir kalp hastaliginin belirtisi olabilecegi gibi saglik açisindan 'daha az ciddi' sayisiz nedenden kaynaklanabilir.

Ayaklarda sisme (Ödem): Her iki ayak bilegi, ayak üstü alt bacagin ön kisimlarinda su birikmesine bagli olarak sisme olmasidir. Ileri derecede bir kalp yetmezligine bagli olabilecegi gibi karaciger, böbrek bozukluklarina bagli olabilir. Sebep ne olursa olsun kesinlikle arastirilmasi gerekir.

'Kriz' böyle basliyor

Gögüs agrisi ve nefes darligi kalp krizinin ilk önemli belirtisidir. Aniden baslayan gögüs ön duvarindan boyuna ve çeneye dogru yayilan, bazen omuz ve kollarin iç kismina vuran sikisma, baski hissi tarzindaki agrilar kalp krizini düsündürmelidir. Ancak hastalarin yaklasik yüzde 30'u gögüs agrisi olmadan kalp krizi geçirmektedir. Bazen de ani baslayan nefes darligi, soguk soguk terleme, kalp çarpintisi görülür. Bu sikâyetlerin kalp krizi olup olmadigi sorusu akla geldigi an, hemen en yakin hastanenin acil servisine basvurup, kalp elektrosu çekilerek, uzman hekimle görüsmek hayati önem tasimaktadir. Kalp krizinin belirtileri kisiden kisiye degismektedir. Bu belirtiler karmasik olup, hastalari ve bazen son derece deneyimli hekimleri bile yaniltabilir.

Riskiniz nedir?

Ayni yasta olsalar bile her insanin kalp krizi geçirme riski digerinden oldukça farklidir. Bu risk düsük, orta, yüksek ve asiri yüksek olarak derecelendirilebilir. Derecelendirme yapilirken risk faktörleri adi verilen durumlar göz önünde tutulur. Asagidaki yedi geleneksel risk faktörünün bir arada bulunmasi o kisideki kalp krizi ihtimalini ve ani kalp ölüm riskini yüzde 50'ye yaklastirir.

Genel risk faktörleri

Yüksek kolesterol

Yüksek tansiyon

Diyabet (seker hastaligi)

Sigara kullanimi

Ailede kalp hastasi bulunmasi

Hareketsiz yasam biçimi

Yas (35-40 ve üzeri)


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası