Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Firçalarken abartmayin

Sigara içenlerin dislerinde olusan nikotin ve benzeri lekeleri çikarmak için kullanilan sert firçalarin dis çürüklerine neden olabilecegi bildirildi.

Elmas sertligi olarak bilinen 8 sertliginde olan dislerin, yemek artiklarinin yani sira yanlis dis firçasi seçimi ve uygun olmayan firçalama yöntemleri ile de çürüyebildigi kaydedildi.

Anadisin yerini hiç bir yapay disin tutmadigini vurgulayan Konya Agiz ve Dis Sagligi Merkezi Bastabibi Tayip Turan Ekinalan, dis sagligini korumak için seçilmesi gereken ideal firçanin, orta sertlikte ve genis yüzeyli firçalar oldugunu, bazen disleri hiç firçalamamanin, uygun olmayan dis firçasi ile firçalamaktan daha iyi oldugunu söyledi.

UYGUN DIS FIRÇASI KULLANIN

Sigara kullanan ya da dislerinin yapisi geregi üzerinde bazi lekeler olusan kisilerin, dis üzerindeki lekeleri sert firça ile çikarmak istediklerini ifade eden Ekinalan, sunlari söyledi: “Bu durum oldukça sert olan dis minesine belki zarar vermez, ancak dis etlerinde çekilmeye neden olarak, dis eti altinda bulunan daha yumusak sement tabakasini çürütür. Bu nedenle nikotin ve benzeri lekeleri çikarmak için kullanilan sert firçalar dis çürüklerine neden olabilir.”

DOGRU FIRÇALAMAK ÖNEMLI

Dislerinin kisilere göre farkli dirençler göstermesi nedeniyle herkesin süt beyaz renginde dislere sahip olmasinin mümkün olmadigini vurgulayan Ekinalan, sözlerini söyle sürdürdü: “Dis çürükleri genellikle ulasilmasi zor olan, dil çevresindeki alt azi dislerde görülür. Dis aralarinda kalan yemek artiklari 37 derecedeki agiz isisinda parçalanip bazi gazlar ve kimyasal maddeler olusturur. Bu da çürümelere yol açar. Yapilmasi gereken sey, mekanik olarak dis aralarinda kalan yemek artiklarini günde 3 kez firçalanarak temizlemektir. Yoksa dislerin daha güzel görünmesi için sadece ön yüzeylerini gelisi güzel firçalamak dis çürümelerini önlemedigi gibi, ciddi dis eti rahatsizliklarina, dolayisiyla da daha fazla çürüge neden olur.”

ARA YÜZ FIRÇALARINI DA UNUTMAYIN

Yemekten sonra dis aralarinda kalan artiklarin temizlenmesini saglamak için piyasada satilan özel firçalarin kullanilmasi gerektigini kaydeden Ekinalan, disler arasinda kalan inatçi yemek artiklari için küçük koni seklindeki ara yüz firçalarinin kullanilmasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası