Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Firçalarken abartmayin

Sigara içenlerin dislerinde olusan nikotin ve benzeri lekeleri çikarmak için kullanilan sert firçalarin dis çürüklerine neden olabilecegi bildirildi.

Elmas sertligi olarak bilinen 8 sertliginde olan dislerin, yemek artiklarinin yani sira yanlis dis firçasi seçimi ve uygun olmayan firçalama yöntemleri ile de çürüyebildigi kaydedildi.

Anadisin yerini hiç bir yapay disin tutmadigini vurgulayan Konya Agiz ve Dis Sagligi Merkezi Bastabibi Tayip Turan Ekinalan, dis sagligini korumak için seçilmesi gereken ideal firçanin, orta sertlikte ve genis yüzeyli firçalar oldugunu, bazen disleri hiç firçalamamanin, uygun olmayan dis firçasi ile firçalamaktan daha iyi oldugunu söyledi.

UYGUN DIS FIRÇASI KULLANIN

Sigara kullanan ya da dislerinin yapisi geregi üzerinde bazi lekeler olusan kisilerin, dis üzerindeki lekeleri sert firça ile çikarmak istediklerini ifade eden Ekinalan, sunlari söyledi: “Bu durum oldukça sert olan dis minesine belki zarar vermez, ancak dis etlerinde çekilmeye neden olarak, dis eti altinda bulunan daha yumusak sement tabakasini çürütür. Bu nedenle nikotin ve benzeri lekeleri çikarmak için kullanilan sert firçalar dis çürüklerine neden olabilir.”

DOGRU FIRÇALAMAK ÖNEMLI

Dislerinin kisilere göre farkli dirençler göstermesi nedeniyle herkesin süt beyaz renginde dislere sahip olmasinin mümkün olmadigini vurgulayan Ekinalan, sözlerini söyle sürdürdü: “Dis çürükleri genellikle ulasilmasi zor olan, dil çevresindeki alt azi dislerde görülür. Dis aralarinda kalan yemek artiklari 37 derecedeki agiz isisinda parçalanip bazi gazlar ve kimyasal maddeler olusturur. Bu da çürümelere yol açar. Yapilmasi gereken sey, mekanik olarak dis aralarinda kalan yemek artiklarini günde 3 kez firçalanarak temizlemektir. Yoksa dislerin daha güzel görünmesi için sadece ön yüzeylerini gelisi güzel firçalamak dis çürümelerini önlemedigi gibi, ciddi dis eti rahatsizliklarina, dolayisiyla da daha fazla çürüge neden olur.”

ARA YÜZ FIRÇALARINI DA UNUTMAYIN

Yemekten sonra dis aralarinda kalan artiklarin temizlenmesini saglamak için piyasada satilan özel firçalarin kullanilmasi gerektigini kaydeden Ekinalan, disler arasinda kalan inatçi yemek artiklari için küçük koni seklindeki ara yüz firçalarinin kullanilmasi gerektigini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası