Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocugunuzu dikkatsizliginize kurban etmeyin

Temizlik malzemelerinin çocugun boyundan uzak ve kapali yerlere konulmasi, kola, su gibi siselerde satilmamasi ve saklanmamasi uyarisinda bulunuldu.

Çamasir suyu, lavabo açici ve yag çözücü maddeleri içen çocuklarin sayisinin fazlaligina dikkat çekilerek, aileler uyarildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Cerrahpasa Tip Fakültesi Pediatrik, Gastroentereoloji, Hepatoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Fügen Çullu, ailelerin dikkatsizligi sonucu birçok çocugun yemek borusunun yandigina isaret ederek, sunlari söyledi: “En büyük sorunlarimizdan biri çamasir suyu, lavabo açici, yag çözücü, kezzap ve sivi bulasik deterjani gibi maddeleri içen çocuklarin fazlaligi. Bu maddelerin hepsi yemek borusunu yakiyor. Bu nedenle de bir kisminda bu boruyu degistirmek zorunda kaliyoruz. Çünkü yanma sonucu yemek borusu büzüsüyor. Önce orayi balonla genisletmeye çalisiyoruz eger olmazsa cerrahi müdahale yapiyoruz. Bunun için de kalin bagirsaktan parça kesilip, oraya ilave yapiliyor. Ancak bu islemde de birkaç ameliyat yapilmak zorunda. Yazin Cerrahpasa’da günde 3 hastaya bu nedenle endoskopi yapiyorduk.”

DAHA FAZLA RISK ALTINDA KALIYORLAR

Çocuklarin yemek borularinin hiçbir hastalik olmadan “tam pisi pisine” gittigini vurgulayan Prof. Dr. Çullu, “Bu çocuklarin ileride normal kisilere göre yemek borusu kanseri riski 50 kat daha fazla” dedi.

ULASAMAYACAGI YERLERE KALDIRIN

Bu problemin daha çok oyun çagi çocuklarinda yasandigini anlatan Prof. Dr. Fügen Çullu, bütün bu maddelerin çocugun boyundan uzak ve kapali yerlere konulmasi, kola, su gibi siselerde satilmamasi ve saklanmamasi uyarisinda bulundu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası