Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisa boy kader degil

Sinifin kisa boylulari arasina gerilenme, büyümeyen ayak numarasi ve yil boyunca degismeyen elbise bedeni ile kisalmayan pantolonlar büyüme hormonu eksikliginden süphelenilme nedenleri olarak siralandi.

Çocuklarda boy uzamasinin önündeki en önemli engellerden olan “büyüme hormonu eksikliginin”, kemik yaslari el verdigi sürece tedavi edilebildigi bildirildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Büyüme-Gelisme ve Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Hülya Günoz, çocuklarin boylarinin yilda ortalama 5-7 santimetre uzadigini söyledi. Çocuklarinin boy uzama hizinin 5 santimetrenin altinda düsmesi durumunda büyüme sorunu oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Günöz, “Dogumdan sonra ya da yasamin herhangi bir döneminde ortaya çikabilen büyüme hormonu eksikligi, çocuklarin boyunda yilda 2-2.5 santimetrelik eksiklige neden olur” dedi.

Genetik nedenler, beyin tümörleri ve geçirilen agir bir enfeksiyonun büyüme hormonu eksikligine yolaçabilecegini belirten Prof. Dr. Günöz, bu durumda çocuklarin boyunun uzamasinda duraklama, beynin ön kisminda israrla devam eden agri ve görme bozukluklarinin gözlendigini söyledi.

Kemiklerin gelismeye hazir olmasi halinde 20 yasinda bile tedavi uygulanabildigini anlatan Prof. Dr. Günöz, buna karsin erken teshisin önemli oldugunu ve bu durumda daha etkin bir tedavi uygulanabildigini ifade etti.

AILELER DIKKATLI OLMALI

Aileleri de dikkatli olmalari konusunda uyaran Prof. Dr. Günöz, yasitlari arasinda normal hizda boyu uzamakta olan bir çocugun daha sonra sinifin kisa boylulari arasina gerilemesi, büyümeyen ayak numarasi ve yil boyunca degismeyen elbise bedeni ve kisalmayan pantolonlarin büyüme hormonu eksikliginden süphelenmeleri için nedenler olarak siraladi. Tedavide büyüme hormonunun dogrudan enjeksiyonla hastalara verildigini anlatan Prof. Dr. Günöz, “Bu çocuklarin boyunda ilk yil 10-14, ikinci yil 7-8 ve üçüncü yildan sonrada 5-6 santimetre artis kaydediyoruz” diye konustu.

Çocuklarin enjeksiyonu 7-8 yasindan sonra kendilerinin de rahatlikla yapabildiklerini vurgulayan Prof. Dr. Günöz, enjeksiyonun yatmadan yarim saat önce yapilmasinin önemli oldugunu ifade etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası