Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisa boy kader degil

Sinifin kisa boylulari arasina gerilenme, büyümeyen ayak numarasi ve yil boyunca degismeyen elbise bedeni ile kisalmayan pantolonlar büyüme hormonu eksikliginden süphelenilme nedenleri olarak siralandi.

Çocuklarda boy uzamasinin önündeki en önemli engellerden olan “büyüme hormonu eksikliginin”, kemik yaslari el verdigi sürece tedavi edilebildigi bildirildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Büyüme-Gelisme ve Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Hülya Günoz, çocuklarin boylarinin yilda ortalama 5-7 santimetre uzadigini söyledi. Çocuklarinin boy uzama hizinin 5 santimetrenin altinda düsmesi durumunda büyüme sorunu oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Günöz, “Dogumdan sonra ya da yasamin herhangi bir döneminde ortaya çikabilen büyüme hormonu eksikligi, çocuklarin boyunda yilda 2-2.5 santimetrelik eksiklige neden olur” dedi.

Genetik nedenler, beyin tümörleri ve geçirilen agir bir enfeksiyonun büyüme hormonu eksikligine yolaçabilecegini belirten Prof. Dr. Günöz, bu durumda çocuklarin boyunun uzamasinda duraklama, beynin ön kisminda israrla devam eden agri ve görme bozukluklarinin gözlendigini söyledi.

Kemiklerin gelismeye hazir olmasi halinde 20 yasinda bile tedavi uygulanabildigini anlatan Prof. Dr. Günöz, buna karsin erken teshisin önemli oldugunu ve bu durumda daha etkin bir tedavi uygulanabildigini ifade etti.

AILELER DIKKATLI OLMALI

Aileleri de dikkatli olmalari konusunda uyaran Prof. Dr. Günöz, yasitlari arasinda normal hizda boyu uzamakta olan bir çocugun daha sonra sinifin kisa boylulari arasina gerilemesi, büyümeyen ayak numarasi ve yil boyunca degismeyen elbise bedeni ve kisalmayan pantolonlarin büyüme hormonu eksikliginden süphelenmeleri için nedenler olarak siraladi. Tedavide büyüme hormonunun dogrudan enjeksiyonla hastalara verildigini anlatan Prof. Dr. Günöz, “Bu çocuklarin boyunda ilk yil 10-14, ikinci yil 7-8 ve üçüncü yildan sonrada 5-6 santimetre artis kaydediyoruz” diye konustu.

Çocuklarin enjeksiyonu 7-8 yasindan sonra kendilerinin de rahatlikla yapabildiklerini vurgulayan Prof. Dr. Günöz, enjeksiyonun yatmadan yarim saat önce yapilmasinin önemli oldugunu ifade etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Adana Şehir Hastanesi Kan Merkezi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05456938208

0 rh pozitif kana ihtiyaç vardir. Gelmeden önce arayınız. TEŞEKKÜR EDİYORUZ. SAGOLUN.

Tarih: 1/14/2020 9:58:45 AM
Vedat Zenni
  Aranan Kan: A RH +
İSTANBUL ŞİŞLİ ETFAL HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05334758653

Hamidiye şişli Etfal hastanesinde Yatmakta olan hastz için acil A RH + kana ihtiyaç vardır... Telefon: 05334758653

Tarih: 1/11/2020 12:55:52 AM
GÜLCAN BARIN
  Aranan Kan: AB RH -
Cerrahpaşa Üniversite Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05389373324

Çocuk hastaya AB RH NEGATİF kan gereklidir. LÜTFEN DESTEK OLALIM. *****Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN...

Tarih: 1/8/2020 3:12:21 PM
Ahmet Eymen
  Aranan Kan: B RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.H.'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0534 525 90 24

MARMARA ÜNİ. PENDİK E.A.HASTANESİ 'NİN AKUT LÖSEMİ HASTASI BELGİN PEKDEMİR İÇİN ACELE B GRUBU RH (-) SARI KAN (TROMBOSİT) ARANMAKTADIR. KAN VERECEK GÖNÜLLÜLERİN RÜÇHAN TÖMEKÇE'Yİ ARAMALARI RİCA OLUNUR.

Tarih: 1/8/2020 7:25:35 AM
RÜÇHAN TÖMEKÇE
  Aranan Kan: B RH +
Ege Üniversitesi Hastanesi Çocuk Polikliniği 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05345150391

ACİL 8 yaşında çocuk hastanın B rh pozitif kana ihtiyacı var *LÜTFEN yardımcı olalım. Gelmeden önce yine de arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/7/2020 1:46:55 PM
Hatice Elvin Baş
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası