Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisa boy kader degil

Sinifin kisa boylulari arasina gerilenme, büyümeyen ayak numarasi ve yil boyunca degismeyen elbise bedeni ile kisalmayan pantolonlar büyüme hormonu eksikliginden süphelenilme nedenleri olarak siralandi.

Çocuklarda boy uzamasinin önündeki en önemli engellerden olan “büyüme hormonu eksikliginin”, kemik yaslari el verdigi sürece tedavi edilebildigi bildirildi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Anabilim Dali Büyüme-Gelisme ve Çocuk Endokrinolojisi Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Hülya Günoz, çocuklarin boylarinin yilda ortalama 5-7 santimetre uzadigini söyledi. Çocuklarinin boy uzama hizinin 5 santimetrenin altinda düsmesi durumunda büyüme sorunu oldugunu vurgulayan Prof. Dr. Günöz, “Dogumdan sonra ya da yasamin herhangi bir döneminde ortaya çikabilen büyüme hormonu eksikligi, çocuklarin boyunda yilda 2-2.5 santimetrelik eksiklige neden olur” dedi.

Genetik nedenler, beyin tümörleri ve geçirilen agir bir enfeksiyonun büyüme hormonu eksikligine yolaçabilecegini belirten Prof. Dr. Günöz, bu durumda çocuklarin boyunun uzamasinda duraklama, beynin ön kisminda israrla devam eden agri ve görme bozukluklarinin gözlendigini söyledi.

Kemiklerin gelismeye hazir olmasi halinde 20 yasinda bile tedavi uygulanabildigini anlatan Prof. Dr. Günöz, buna karsin erken teshisin önemli oldugunu ve bu durumda daha etkin bir tedavi uygulanabildigini ifade etti.

AILELER DIKKATLI OLMALI

Aileleri de dikkatli olmalari konusunda uyaran Prof. Dr. Günöz, yasitlari arasinda normal hizda boyu uzamakta olan bir çocugun daha sonra sinifin kisa boylulari arasina gerilemesi, büyümeyen ayak numarasi ve yil boyunca degismeyen elbise bedeni ve kisalmayan pantolonlarin büyüme hormonu eksikliginden süphelenmeleri için nedenler olarak siraladi. Tedavide büyüme hormonunun dogrudan enjeksiyonla hastalara verildigini anlatan Prof. Dr. Günöz, “Bu çocuklarin boyunda ilk yil 10-14, ikinci yil 7-8 ve üçüncü yildan sonrada 5-6 santimetre artis kaydediyoruz” diye konustu.

Çocuklarin enjeksiyonu 7-8 yasindan sonra kendilerinin de rahatlikla yapabildiklerini vurgulayan Prof. Dr. Günöz, enjeksiyonun yatmadan yarim saat önce yapilmasinin önemli oldugunu ifade etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası