Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikten korunma ama nasil?

JFK Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Servisi Sefi Prof. Dr. Ümit Özekici, dogum kontrol yöntemlerini sizler için derledi.

Tarihin eski çaglarindan beri insanoglu arzu edilmeyen gebeliklerden korunmaya çalismistir. Örnegin Kleopatra'nin gebe kalmamak için vajinada altin bir halka tasidigi bilinmektedir. Yine ilk rahim içi araç fikrinin çölde ulasim ve tasimada kullanilan disi develerin bu yol boyunca vaginanin çakil taslari ile doldurulmasindan dogdugu bilinir.

Günümüzde yüzlerce milyon kadin, bir dizi yöntem ile ve çok büyük basariyla gebelikten korunmaktadir. Aslinda gebelikten korunma her iki es için de söz konusu olabilir. Bu nedenle erkege ve kadina ait korunma yöntemleri olarak iki gruba ayrilabilir.

Erkege ait yöntemler

Sperm öldürücü krem, jel ve fitiller, prezervatif ve nihayet vazektomi denilen bir yöntemle erkeklik kanallarinin bir operasyonla baglanmasidir. Bunun sonuncu yöntemde tekrar gebelige karar verildiginde uygulanarak düzeltme operasyonlarinin basarisi düsük oldugundan, kalici korunmaya kesin kararli kisilerin haricindekilere önerilmemelidir. Belirli sürelerde sperm alinimini önleyen asilar ise henüz deneme asamasindadir.

Kadin ait yöntemler

Kadinlara ait korunma yöntemleri ise, geçici ve kalici yöntemler olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Genç ve belirli süre korunmak isteyenlerde yine sperm öldürücü jel, krem ve fitiller, vaginal diyafram, servikal (takke), dogum kontrol haplari, rahim ii araçlar ve depo hormonlarin asi gibi uygulanmasi sayilabilir. Dogum kontrol haplari sigara içen ve profili net oturmamis çok genç kadinlarda uygulanmamalidir.

Rahim içi araçlar daha emin gibi görünmekle birlikte enfeksiyon ve düzensiz kanama paterni olan hanimlarda kullanilmamalidir. Depo hormonlar ile uzun süreli korumalar henüz sonuçlari kesin olarak bilinmediginden bunlarin simdilik yaygin kullanim bulmamaktadir.

Cerrahi yöntemler

Kalici yöntemler ise endoskopik veya açik cerrahi yöntemler ile üreme kanali olan tubalarin devre disi birakilmasidir.

Açik yöntem, herhangi bir batin ameliyati geçiren 35 yasindan büyük ve en az 2 canli çocugu olan bir kadin da tubalarin koter, dikis ve klips ile tikanmasidir. Bu yöntem laparoskopla ayni sekilde veya histeroskopla kanal çikislarinin tikanmasiyla da gerçeklestirilebilir. Yöntem ne olursa olsun karar verilirken hastanin yasi, sahip oldugu çocuk sayisi, ileride çocuk isteyip istemedigi, ve uygulanacak yöntem sirasinda kanallarin Fimbriya denilen uçlarinin zedelenmemesi, geriye 6cm'den uzun bir kisminin kalmasina ve en az yapisikliga sebep olacak olaninin seçilmesine dikkat etmek gerekir.

Koter hiç düsünülmemesi gereken, klips ise ilk seçilen yöntem olmalidir. Sonuçta kadinnin korunmanin ciddi sonuçlari da birlikte getiren bir yöntemdir. Kisinin yasi, çocuk sayisi, sosyal statüsü ve uygulama yöntemleri ayrintili olarak arastirildiktan sonra isleme sokulmalidir.

Ileri yaslarda dogum kontrol hapi kullanimi

Yaklasik 40 yas sonrasinda yumurtlama sikligi azalir. Ancak bu gruptaki kadinlar, yumurtlama bazi aylarda olup bazi aylarda olmadigi için, istenmeyen gebelige karsi korunmus sayilmazlar. Klinisyenler, düsük doz dogum kontrol hapinin sigara içmeyen ileri yastaki kadinlar için çok güvenli ve saglikli oldugunu belirlemislerdir. Sadece progesteron içeren mini haplar, 40 yas üzerindeki kadinlarda azalmis dogurganlik nedeniyle tama yakin korunma saglar. Bu nedenle ileri yastaki kadinlar için, özellikle de östrojenin sakincali oldugu hallerdeprogesteron içeren mini hap iyi bir seçenektir.

Kaynak:Günes

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası