Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gebelikten korunma ama nasil?

JFK Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Servisi Sefi Prof. Dr. Ümit Özekici, dogum kontrol yöntemlerini sizler için derledi.

Tarihin eski çaglarindan beri insanoglu arzu edilmeyen gebeliklerden korunmaya çalismistir. Örnegin Kleopatra'nin gebe kalmamak için vajinada altin bir halka tasidigi bilinmektedir. Yine ilk rahim içi araç fikrinin çölde ulasim ve tasimada kullanilan disi develerin bu yol boyunca vaginanin çakil taslari ile doldurulmasindan dogdugu bilinir.

Günümüzde yüzlerce milyon kadin, bir dizi yöntem ile ve çok büyük basariyla gebelikten korunmaktadir. Aslinda gebelikten korunma her iki es için de söz konusu olabilir. Bu nedenle erkege ve kadina ait korunma yöntemleri olarak iki gruba ayrilabilir.

Erkege ait yöntemler

Sperm öldürücü krem, jel ve fitiller, prezervatif ve nihayet vazektomi denilen bir yöntemle erkeklik kanallarinin bir operasyonla baglanmasidir. Bunun sonuncu yöntemde tekrar gebelige karar verildiginde uygulanarak düzeltme operasyonlarinin basarisi düsük oldugundan, kalici korunmaya kesin kararli kisilerin haricindekilere önerilmemelidir. Belirli sürelerde sperm alinimini önleyen asilar ise henüz deneme asamasindadir.

Kadin ait yöntemler

Kadinlara ait korunma yöntemleri ise, geçici ve kalici yöntemler olmak üzere iki grupta incelenmektedir. Genç ve belirli süre korunmak isteyenlerde yine sperm öldürücü jel, krem ve fitiller, vaginal diyafram, servikal (takke), dogum kontrol haplari, rahim ii araçlar ve depo hormonlarin asi gibi uygulanmasi sayilabilir. Dogum kontrol haplari sigara içen ve profili net oturmamis çok genç kadinlarda uygulanmamalidir.

Rahim içi araçlar daha emin gibi görünmekle birlikte enfeksiyon ve düzensiz kanama paterni olan hanimlarda kullanilmamalidir. Depo hormonlar ile uzun süreli korumalar henüz sonuçlari kesin olarak bilinmediginden bunlarin simdilik yaygin kullanim bulmamaktadir.

Cerrahi yöntemler

Kalici yöntemler ise endoskopik veya açik cerrahi yöntemler ile üreme kanali olan tubalarin devre disi birakilmasidir.

Açik yöntem, herhangi bir batin ameliyati geçiren 35 yasindan büyük ve en az 2 canli çocugu olan bir kadin da tubalarin koter, dikis ve klips ile tikanmasidir. Bu yöntem laparoskopla ayni sekilde veya histeroskopla kanal çikislarinin tikanmasiyla da gerçeklestirilebilir. Yöntem ne olursa olsun karar verilirken hastanin yasi, sahip oldugu çocuk sayisi, ileride çocuk isteyip istemedigi, ve uygulanacak yöntem sirasinda kanallarin Fimbriya denilen uçlarinin zedelenmemesi, geriye 6cm'den uzun bir kisminin kalmasina ve en az yapisikliga sebep olacak olaninin seçilmesine dikkat etmek gerekir.

Koter hiç düsünülmemesi gereken, klips ise ilk seçilen yöntem olmalidir. Sonuçta kadinnin korunmanin ciddi sonuçlari da birlikte getiren bir yöntemdir. Kisinin yasi, çocuk sayisi, sosyal statüsü ve uygulama yöntemleri ayrintili olarak arastirildiktan sonra isleme sokulmalidir.

Ileri yaslarda dogum kontrol hapi kullanimi

Yaklasik 40 yas sonrasinda yumurtlama sikligi azalir. Ancak bu gruptaki kadinlar, yumurtlama bazi aylarda olup bazi aylarda olmadigi için, istenmeyen gebelige karsi korunmus sayilmazlar. Klinisyenler, düsük doz dogum kontrol hapinin sigara içmeyen ileri yastaki kadinlar için çok güvenli ve saglikli oldugunu belirlemislerdir. Sadece progesteron içeren mini haplar, 40 yas üzerindeki kadinlarda azalmis dogurganlik nedeniyle tama yakin korunma saglar. Bu nedenle ileri yastaki kadinlar için, özellikle de östrojenin sakincali oldugu hallerdeprogesteron içeren mini hap iyi bir seçenektir.

Kaynak:Günes

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası