Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyonla da yasanir

Her üç eriskinden birinde görülen ve basta kalp, böbrek ve beyin olmak üzere vücudun birçok organinda hasarlara neden olan hipertansiyonun tedavisinde son derece sevindirici ilerlemeler kaydedildigi belirtildi.

Dünyaca ünlü Kalp Uzmani Prof. Furberg'den müjdeler var.

Dünyanin önemli kalp uzmanlarindan Prof. Furberg, diger antihipertansif ilaçlarla kiyaslandiginda 'losartan' in çok büyük avantajlar sagladigini söyledi. Prof. Furberg, yakin zamanda sonuçlanan LIFE çalismasi ile 'losartan'in felç, miyokart enfarktüs ve kardiyovasküler ölümü diger ilaçlara göre anlamli derecede azalttiginin ispatlandigini belirtti.

Birçok tip kitabinda 'sessiz katil' olarak tanimlanan hipertansiyonun tedavisinde meydana gelen gelismeleri degerlendiren dünyanin önemli kalp uzmanlarindan Prof. Furberg, alinan sonuçlarin hipertansiyonlu hastalari tedavi etme biçiminde yeni bir çag baslatacagini söyledi.

Antalya'da gerçeklestirilen XVIII. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'ne katilmak üzere Türkiye'ye gelen Prof. Dr. Curt Daniel Furberg, 7 ülkede, 945 çalisma merkezinde yaklasik 10.000 hipertansiyon hastasinin degerlendirildigi bes yil süren LIFE çalismasinin sonuçlarini Türk doktorlari ile paylasti. Prof. Furberg, 'LIFE çalismasi, losartan etken maddesinin, günümüzde en sik kullanilan kan basinci düsürücü ilaçlardan biri olan atenolole oranla, yüksek tansiyona bagli inme riskini yüzde 25, kardiyovasküler hastalik ve ölüme ait birlesik riski ise yüzde 13 azalttigini göstermistir. Bu sonuçlar, hipertansiyon tedavisinde bugüne kadar elde edilen en çarpici sonuçlardir' dedi.

Felç riskini azaltiyor

Hipertansiyonun neden oldugu en dramatik hastaliklardan biri olan ve halk arasinda felç olarak bilinen inme, A.B.D'de ölüm nedenleri arasinda üçüncü sirada yer aliyor. Her 53 saniyede bir, bir inmenin meydana geldigi A.B.D'de, bu inmelere bagli olarak her 3.1 dakikada bir, bir kisi hayatini kaybediyor ve inme vakalarinin A.B.D ekonomisine dogrudan ve dolayli maliyeti yillik 51 milyar dolari asiyor.

Böbrek nakline giden süreci yavaslatiyor

Inmenin ortaya çikmasi durumunda beyin ve vücutta meydana gelen hasarin giderilmesinin son derece güç oldugunu ve asil yapilmasi gerekenin inmeye neden olan etkenlerin basinda gelen hipertansiyonun engellenmesi gerektigini belirten Prof. Furberg, 'LIFE çalismasi, 'losartan'in mevcut standart tedavi olan atenolole oranla inme riskini yüzde 25 azalttigini göstermistir' dedi. Tüm dünyada yaklasik 150 milyon kisinin Tip 2 diyabet hastasi oldugu bilinmektedir. Hipertansiyon, bu diyabetli hastalarda, diyabetli olmayan bir hipertansif hastaya oranla 3 misli daha fazla organ hasarina neden olmaktadir. Yine 'losartan'la yapilan RENAAL çalismasinda, ilk defa bir antihipertansifin (losartan), diyaliz ve böbrek yetersizligi riskini yüzde 28 oraninda azalttigini söyleyen Prof. Dr. Curt Daniel Furberg, söyle konustu:

'Diyabet ve hipertansiyonun beraber seyrettigi hastalarin yüzde 30'u diyaliz makinasi veya böbrek nakline gereksinim duyan 'son dönem böbrek yetersizligi' ile karsilasmaktadir. Losartan tedavisi, diyalize veya böbrek nakline giden süreyi yavaslatiyor. Her yil sadece A.B.D'de 80 bin yeni hastaya son evre böbrek hastaligi tanisi konuldugu ve bu hastaligin ülke ekonomisine getirdigi yükün 20 milyar dolari buldugu düsünülüyor. Sadece 'losartan' kullanimiyla saglanacak tasarruf ise yilda 3.1 milyar dolar civarindadir. Bu, Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde saglik tasarruflarinin çok daha anlamli kaynaklara yönlendirilmesini saglayacaktir. Losartan'in hasta açisindan bir baska avantaji da neredeyse yok denecek kadar az olan yan etki profilidir'. Antihipertansif ilaçlar konusunda genis arastirmalariyla taninan Prof. Furberg günümüzde kalsiyum kanal blokerleri olarak taninan ve içinde 'amlodipin, nifodipin' gibi etken maddelerin bulundugu ilaçlarin yüzde 27 daha fazla miyokard enfarktüsü, yüzde 26 daha fazla kalp yetersizligi ve yüzde 11 daha fazla kardiyovasküler olay riski olusturdugunu ifade etti ve bu ialçlarin kullaniminda dikkatli olunmasini tavsiye etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası