Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hipertansiyonla da yasanir

Her üç eriskinden birinde görülen ve basta kalp, böbrek ve beyin olmak üzere vücudun birçok organinda hasarlara neden olan hipertansiyonun tedavisinde son derece sevindirici ilerlemeler kaydedildigi belirtildi.

Dünyaca ünlü Kalp Uzmani Prof. Furberg'den müjdeler var.

Dünyanin önemli kalp uzmanlarindan Prof. Furberg, diger antihipertansif ilaçlarla kiyaslandiginda 'losartan' in çok büyük avantajlar sagladigini söyledi. Prof. Furberg, yakin zamanda sonuçlanan LIFE çalismasi ile 'losartan'in felç, miyokart enfarktüs ve kardiyovasküler ölümü diger ilaçlara göre anlamli derecede azalttiginin ispatlandigini belirtti.

Birçok tip kitabinda 'sessiz katil' olarak tanimlanan hipertansiyonun tedavisinde meydana gelen gelismeleri degerlendiren dünyanin önemli kalp uzmanlarindan Prof. Furberg, alinan sonuçlarin hipertansiyonlu hastalari tedavi etme biçiminde yeni bir çag baslatacagini söyledi.

Antalya'da gerçeklestirilen XVIII. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'ne katilmak üzere Türkiye'ye gelen Prof. Dr. Curt Daniel Furberg, 7 ülkede, 945 çalisma merkezinde yaklasik 10.000 hipertansiyon hastasinin degerlendirildigi bes yil süren LIFE çalismasinin sonuçlarini Türk doktorlari ile paylasti. Prof. Furberg, 'LIFE çalismasi, losartan etken maddesinin, günümüzde en sik kullanilan kan basinci düsürücü ilaçlardan biri olan atenolole oranla, yüksek tansiyona bagli inme riskini yüzde 25, kardiyovasküler hastalik ve ölüme ait birlesik riski ise yüzde 13 azalttigini göstermistir. Bu sonuçlar, hipertansiyon tedavisinde bugüne kadar elde edilen en çarpici sonuçlardir' dedi.

Felç riskini azaltiyor

Hipertansiyonun neden oldugu en dramatik hastaliklardan biri olan ve halk arasinda felç olarak bilinen inme, A.B.D'de ölüm nedenleri arasinda üçüncü sirada yer aliyor. Her 53 saniyede bir, bir inmenin meydana geldigi A.B.D'de, bu inmelere bagli olarak her 3.1 dakikada bir, bir kisi hayatini kaybediyor ve inme vakalarinin A.B.D ekonomisine dogrudan ve dolayli maliyeti yillik 51 milyar dolari asiyor.

Böbrek nakline giden süreci yavaslatiyor

Inmenin ortaya çikmasi durumunda beyin ve vücutta meydana gelen hasarin giderilmesinin son derece güç oldugunu ve asil yapilmasi gerekenin inmeye neden olan etkenlerin basinda gelen hipertansiyonun engellenmesi gerektigini belirten Prof. Furberg, 'LIFE çalismasi, 'losartan'in mevcut standart tedavi olan atenolole oranla inme riskini yüzde 25 azalttigini göstermistir' dedi. Tüm dünyada yaklasik 150 milyon kisinin Tip 2 diyabet hastasi oldugu bilinmektedir. Hipertansiyon, bu diyabetli hastalarda, diyabetli olmayan bir hipertansif hastaya oranla 3 misli daha fazla organ hasarina neden olmaktadir. Yine 'losartan'la yapilan RENAAL çalismasinda, ilk defa bir antihipertansifin (losartan), diyaliz ve böbrek yetersizligi riskini yüzde 28 oraninda azalttigini söyleyen Prof. Dr. Curt Daniel Furberg, söyle konustu:

'Diyabet ve hipertansiyonun beraber seyrettigi hastalarin yüzde 30'u diyaliz makinasi veya böbrek nakline gereksinim duyan 'son dönem böbrek yetersizligi' ile karsilasmaktadir. Losartan tedavisi, diyalize veya böbrek nakline giden süreyi yavaslatiyor. Her yil sadece A.B.D'de 80 bin yeni hastaya son evre böbrek hastaligi tanisi konuldugu ve bu hastaligin ülke ekonomisine getirdigi yükün 20 milyar dolari buldugu düsünülüyor. Sadece 'losartan' kullanimiyla saglanacak tasarruf ise yilda 3.1 milyar dolar civarindadir. Bu, Türkiye gibi gelismekte olan ülkelerde saglik tasarruflarinin çok daha anlamli kaynaklara yönlendirilmesini saglayacaktir. Losartan'in hasta açisindan bir baska avantaji da neredeyse yok denecek kadar az olan yan etki profilidir'. Antihipertansif ilaçlar konusunda genis arastirmalariyla taninan Prof. Furberg günümüzde kalsiyum kanal blokerleri olarak taninan ve içinde 'amlodipin, nifodipin' gibi etken maddelerin bulundugu ilaçlarin yüzde 27 daha fazla miyokard enfarktüsü, yüzde 26 daha fazla kalp yetersizligi ve yüzde 11 daha fazla kardiyovasküler olay riski olusturdugunu ifade etti ve bu ialçlarin kullaniminda dikkatli olunmasini tavsiye etti.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası