Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kisirlik artik kader degil

Kadinin tedaviyi tek basina üstlenmesi, gebelik sansini en az yari yariya azaltiyor.Erkekle beraber tedavi gördügünde sorun ortadan kalkiyor.

Birlikte tedavi olmak sart

Gebeligi engelleyen nedenler kadinda oldugu gibi erkekte de çok çesitli izimizin basladigi ilk günden beri sizlerden bize ulasan yogun fakslar arasinda en çok dikkatimizi çeken nokta.

Birçok ailede çocuksuzlugun erkekten kaynaklandigi tespit edilmis olmasina ragmen erkegin tedaviye yaklasmiyor olmasi!

Oysa evliligin çocuksuz kalmasi, en kadin kadar erkegin de sorunu. Karisi hamile kalamayan bir erkek, bu durumdan müthis bir psikolojik darbe yiyor. Ama tedaviyi baslatmakta yine de zorlaniyor...

Erkekten kaynaklanan kisirlik nedenlerine geçmeden önce, dün baslattigimiz kadina bagli faktörlerin üçüncüsü ve dördüncüsüne yer vermek istiyoruz:

Servikal faktör

Rahim agzina(serviks) bagli sebepler de kisirliga neden olabilir. Servikal faktörlerin belirlenebilmesi için postkoital test (cinsel iliski sonrasi test) yapilmasi önerilir. Bu testle, rahim agzi dokusu, sperm ve ikisi arasindaki iliski degerlendirilebilir.

Cinsel iliskiden 2-18 saat sonra kadinin serviksinden alinan doku örnegi mikroskop altinda incelenir. Doku iyi kalitede ise ve yeterince hareketli sperm varsa, mikroskopik incelemede ileri dogru hareketli spermler görülür. Az sayida hareketli sperm varligi, sperm üretiminde bozuklugu, spermlerin ruhme ulasimindaki veya servikal dokudaki problemi ve immunolojik (bagisiklik sistemi) bozuklugu gösterir. Servikal dokudaki problemlere bagli kisirlik, antibiyotikler, hormonlar veya rahim içi asilama ile tedavi edilir.

Uterin faktör

Çocugu olmayan kadinlarin %5'inde rahimde yapisal bozukluklar, yapisikliklar, polip ve miyomlar görülür. Bunlar döllenmis yumurtanin tutunmasini engelleyerek veya düsüklere neden olarak normal gebeligi önler.

Histerosalpingografi: Bu basit radyolojik incelemeyle rahmin iç yapisi degerlendirilir. Bu incelemeyle rahimdeki yapisal bozukluklar, rahim içi yapisikliklar, polip ve miyomlar belirlenebilir.

Histeroskopi: Rahim içinin degerlendirilmesinde kullanilan en modern teshis ve tedavi yöntemidir. Ince bir teleskopla vajinal yoldan rahim içerisine girilerek tüm anormallikler teshis edilebilir ve ayni seansta bu anormallikler cerrahi olarak giderilebilir. Bu islem de, laparoskopi gibi, kansiz ve biçaksiz ameliyat türüdür. Hastalar bu islemi çok rahat tolere ederler. Islem, çogu zaman lokal, bazen de genel anestezi altinda yapilir.

Histiroskopi ile rahim içi polipler (asiri büyüme gösteren et parçalari), septum (rahmi bölen perde) ve miyomlar giderilebilir. Böylelikle hasta, bunlarin neden olabilecegi kisirlik, agri ve düzensiz kanamalardan kurtulur. islemden bir- iki gün sonra hasta günlük yasantisina geri dönebilir.

Endometriozis: Endometriozis, yol açtigi yapisikliklar ve yaralarla yumurtaliklari, rahmi ve bagirsaklari birbirine yapistirarak üreme organlarinin normal anatomisini bozabilir. Bu yapisikliklar yumurtanin atilimini ve kanallar tarafindan alinmasini da engelleyebilir.

Bununla birlikte arastirmacilar endometriozis dokularindan salgilanan bazi kimyasallarin yumurtlamayi, yumurtanin spermle döllenmesini ve döllenmis embriyonun ana rahmine yerlesmesini engelledigini göstermislerdir. Ayrica endometriozisli hastalarda düsük riski daha fazladir. Endometriozis dokularindan, bebege zararli olan kimyasallarin salinmasi ve annenin bagisiklik sistemindeki bozukluklar, düsüklere neden olabilir. Tedavi görmüs kadinlarda ise endometriozis tanisi laparoskopi ile konur ve ayni seansta cerrahi laparoskopik girisimle tedavi edilir.

ERKEK FAKTÖRÜ

çocuk sahibi olamayan çiftlerin %40'inda erkege bagli faktörler ya tek basina kisirlik nedenidir ya da diger nedenlere eslik eder.

Sperm üretimi: Testislerdeki (yumurtaliklar) ipliksi tübüllerde sperm üretimi gerçeklesir. Sperm hücresi yaklasik üç ay gibi bir sürede olgunlasir. Sperm hücresi, bas, boyun ve kuyruk olmak üzere üç kisimdan olusur. Bas kismi yumurta ile birleserek embriyo olusmasini, yani döllenmeyi saglayan genetik yapilari içerir. Spermin hareketini kuyruk kismi saglar, boyun kisminda da hareket için gerekli enerji üretilir.

Erkeklik hormonu olan testesteron, testislerde bulunan Leydig hücrelerinde üretilir ve erkek karakteristiklerinden sorumludur. Sperm üretimi, hipofiz bezinden salinan FSH ve LH hormonlarinin kontrolü altindadir. FSH sperm üretimini, LH da testesteron salinimini uyarir.

Erkek kisirliginda tanisal testler

Semen analizi

çocugu olmayan çiftlerin degerlendirilmesinde, semen analizi ilk basamaklardan biridir. Birçok erkek semen analizi için örnek verirken strese girer ve örnek vermekte zorlanabilir. Kisi rahat edebilecegi bir ortamda örnegi verdikten sonraki yarim saat içinde incelenecegi merkeze ulastirmalidir. Semen örnegi 3-5 günlük cinsel perhizden sonra verilmelidir. Daha erken verildiginde semen miktari azalir. Buna karsin yedi günden fazla cinsel perhizi olanlarda spermlerin hareketliligi bozulur. Sperm sayisi, hareketliligi ve yapisi degisiklik gösterebileceginden, belli araliklar ile iki veya üç inceleme yapilmasi gerekir.

Semen analizinde degerlendirilmesi gereken parametreler sunlardir:

Konsantrasyon: Semenin 1ml'sinde sperm sayisi hesaplanir. Normal semende ml'de 20 milyon ve daha çok sperm bulunur.

Hareket: Sperm hücrelerinin hareketliligi, incelenmesi gereken en önemli parametrelerden biridir. ileri dogru hareket eden spermler yumurtayi dölleyebilen spermlerdir. Normal örneklerde sperm hareketliligi %50 veya üzerindedir.

Yapi: özel boyalar kullanilarak sperm hücrelerinin yapisi degerlendirilir. Anormal yapidaki sperm hücrelerinin sayisi artinca spermlerin yumurtayi dölleyebilme kapasitesi azalir.

Semen sperm hücrelerinin bir araya gelerek hareketsizlesmesine neden olan antisperm antikorlarinin varligi yönünden de arastirilmalidir.

Mikroskopik inceleme sirasinda fazla sayida iltihabi hücre görüldügünde mikrobiyolojik incelemelerin yapilmasi gerekir.

Çocugu olmayan çiftler incelenirken, semen analizi erkek esten istenen testlerden bir tanesidir. Bunun disinda hasta hakkinda detayli bilgi alindiktan sonra ve semen analizinin sonucuna göre diger testler yapilir. Hormon düzeylerinin tayini, erkegin uzman bir ürolog tarafindan detayli muayenesi ve ultrasonografik incelemesi gerekebilir.

Sonuç: Semen analizinin sonuçlarinin normal sinirlarda kabul edilebilmesi için en önemli üç kriter sperm sayisi, hareketlilik orani ve morfoloji (yapisal özellik) olup, bu degerlerden herhangi biri ya da tümünün bozuk olmasi durumunda tedavinin planlanmasi için gecikmemek gerekir. Sperm sayisinin 20 milyon/ml, hareketliligin %30'un altinda olmasi anormal olarak kabul edilir. Spermin dölleme fonksiyonunu belirleyen en önemli faktör ise, morfolojik yapisidir. Uzmanlar, bu parametrenin infertilite klinikleri tarafindan degerlendirilmesinin önem tasidigini özellikle hatirlatiyor. Morfolojisi %5 normal sinirinin altinda olanlarin, tedavi seçeneginin düzenlenmesi açisindan degerlendirilmesi gerekir.

Hormonal testler

Erkek infertilitesinde hormonal tetkikler, ancak semen analizi ya da fizik muayenede bir bozukluk saptanmissa yapilir. Üreme hormonlarinin düzeyleri basit bir kan testi ile saptanabilir. özellikle semen analizinde sperm saptanmayan erkeklerde yapilan bu tetkiklerin sonuçlari, nedenin testis kaynakli olup olmadigi konusunda önemli bilgiler verir. Hormon tetkikleri arasinda en önemli olanlari testesteron, FSH ve LH'dir.

Testiküler doku analizi

Semen analizinin sonucunda meni içinde hiç sperm hücresine rastlanmamissa, sira testislerden parça alinip, sperm aranmasina gelir. Sperm hücre yoklugu, spermi meniye tasiyan kanallardaki tikaniklik ya da bozukluklara bagli olabilecegi gibi, testiste sperm üretimiyle ilgili bozukluklardan da kaynaklanabilir. Lokal anestezi altinda uygulanan biopsi islemi sonucunda testis dokusundan alinan parçalarin içinde sperm hücresi aranir. Bu tetkik sonucunda hastanin testisinden elde edilen sperm hücreleri mikroenjeksiyon islemi için kullanilir. Bu nedenle testislerden parça alinmasi mutlak tüp bebek merkezlerinde yapilmalidir.

Erkek üreme sistemi

3 Sperm hücresi, bas, boyun ve gövde olmak üzere üç kisimdan olusur. Sperm basi içerisinde genetik materyal vardir. Özellikle bas kisminin yapisal bozukluklari spermin döllenme kabiliyetini sinirlayan önemli faktörlerin basinda gelir. Boyun kismi, enerji, kuyruk kismi ise hareketin saglanmasi için gereklidir. Penis kökündeki kaslarin kasilmasi ile disariya atilan meni, normalde 2-6 ml arasindadir ve ilk atilma esnasinda koyu kivamlidir.

3 Yaklasik yarim saat içerisinde sivilasan menide ml'de ortalama 50 milyon sperm hücresi olur ve bunlarin %40'i hareketlidir. Vajina içine bosalan bu spermlerden en yüksek döllenme kapasitesine sahip olan 25-30 tanesi üreme kanallarindaki yumurta hücresine ulasir ve yalnizca bir tanesi yumurta içine girerek, döllenmeyi olusturur. Iliskiye takiben 16 saat sonrasinda bile canli sperm hücrelerinin vajina içinde görülmesi mümkündür.

Tüp Bebek'te basari sansi nedir?

Tüp bebek yöntemi oldukça gelismis ve basarili bir yöntemdir. Fakat basari sansi yüzde yüz degildir. Birkaç denemeden sonra gebelik elde edilir. Ancak bu basari orani dogal cinsel iliskideki gebelik sansindan daha yüksektir. Bir çok klinikte gebelik orani, embriyo transferi basina %25-30 civarindadir. IVF ile 'eve bebek götürme'orani, her bir tedavi dönemi için yaklasik %15'tir. Bu oranlar, normal yoldan çocuk sahibi olabilen çiftlerden farkli degildir. Bir çok çalisma 35 yasini asan kadinlarda gebelik oranlarinin düstügünü gösterir. Eger kadin 30 yaslarinin baslarindaysa, bir çok kisirlik uzmani onlara zaman kaybetmemelerini tavsiye eder.

GÜNES 'ten görülmemis firsat!

Gazeteniz GÜNES, baslattigi görülmemis kampanyayla çocuksuz çiftleri en büyük hayallerine kavusturuyor! Kisirlik tedavisi ve yardimla üreme tekniklerinin çok maliyetli olusundan ve birçok çiftin maddi imkansizliklardan bebek sahibi olamadigi gerçeginden yola çikarak baslattigimiz bu büyük hizmetle, GÜNES okurlarini ücretsiz tüp bebek sahibi yapiyoruz!

Bundan böyle her ay bir GÜNES okuruna ücretsiz tüp bebek uygulamasi yapilacak ve çok sayida çift hiçbir masraf yapmadan yillardir özlemini çektigi bebege kavusacak. Ayrica her ay bes çift, %25 indirimli tüp bebek tedavisi olma sansini yakalayacak.

Nasil katilacaksiniz?

Bu büyük imkandan yararlanmak için, bugünden itibaren yayinlamaya basladigimiz bir adet BASVURU FORMU'nu bize yollamaniz yeterli. Prof. Dr. Teksen Çamlibel, basvurular arasindan belirli kriterleri göz önünde tutarak her ay tüp bebek uygulamasi yapilacak sansli çifti belirleyecek.

Bize konuyla ilgili tüm sorularinizla ilgili faks ve mail gönderdiginiz taktirde, sorulariniz hemen yanitlanacak. Tüm kisisel bilgileriniz kesinlikle gizli tutulacaktir. Bol sans dileriz!

Kaynak:Günes

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası