Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme hastaliklari

Kadinlarda görülen kanserlerin yüzde 29’undan sorumlu olan meme kanserinden korunmak için aylik meme muayenesinin yanisira, 40 yasindan sonra her yil düzenli olarak mamografi çektirilmesi gerekiyor.

Güzelligin ve dogurganligin simgesi olarak görülen meme, kadin sagligi açisindan da büyük önem tasiyor. Gelismis ülkelerde her 8 kadindan birinin yasaminin bir döneminde yakalanacagi kabul edilen meme kanserinin erken tanisi için, kadinlarin aylik düzenli meme muayenesi yapmasi öneriliyor.

Meme kanserinin gelismis ülkelerin verilerine göre 54 yasin altindaki kadinlarda halen kanser ölümlerinin birinci, 54 yas üstü kadinlarda ise ikinci nedeni olarak gösterildigi belirtiliyor. Tüm yas gruplari degerlendirildiginde meme kanseri ise, akciger kanserinden sonra ölüme en sik neden olan ikinci kanser olarak kabul ediliyor. Amerikan Kanser Birligi verileri bu ülkede 1999 yilinda 175 bin meme kanseri tanisi alan kadinin 43 bininin ayni nedenden dolayi yasamini kaybettigini gösteriyor.

DOKTORA BASVURULAR

Meme ile iliskili yakinmalar, gelismis ülkelerde bel agrisindan sonra en sik doktora basvurma nedenidir. Bu yakinmalar, memede agri, farkedilen bir sislik veya meme basi akintisi gibi sorunlar nedeniyle olabilmektedir. Ayrica, herhangi bir yakinma olmaksizin gerçeklestirilen tarama programlari çerçevesinde de hastalar doktora basvurmaktadir.

HER KADIN RISK ALTINDA

Her kadinin meme kanseri için risk altinda oldugu kabul ediliyor. Meme kanserinin gelisme riski, ilerleyen yas ile birlikte artmaktadir. Bir memesinde meme kanseri öyküsü ya da meme kanseri aile öyküsü olan kadinlarda meme kanseri gelisme riskinin daha yüksek oldugu belirtiliyor. Erken adet görme veya geç menopoza girme, ilk dogumun 30 yasin üzerinde yapilmasi, uzun süreli östrojen tedavisi, diyet ile fazla miktarda yag alimi ve alkol kullanimi küçük oranlarda da olsa diger risk faktörleri olarak belirlenmistir.

KISTIK HASTALIK

Memenin iyi huylu, yani kanser olmayan hastaliklari arasinda en sik görüleni kistik hastalik. Bu hastalikta olusan kistik olusumlar kanser öncüsü kabul edilmiyor, yani meme kanserine dönüsmüyorlar. Bunlar, baska bir odakta meme kanseri görülme olasiligini anlamli olarak arttirmazlar ve gelisebilecek bir meme kanserinin daha kötü seyretmesine neden olmazlar. Bu nedenlerden dolayi memede yer alan bu kistlere, eger basit kist olduklarindan emin olunursa, genel anlamda herhangi bir cerrahi girisim gerekmez.

Ancak, hastanin hikayesinde, öz ve soygeçmisinde, yapilan klinik meme muayenesinde veya görüntüleme yöntemleri ile elde edilen bulgularin sonucunda bu kistik olusumlarin meme kanseri riski tasidigi düsünülürse, bu kistten bir doku örnegi alinmasi ve mikroskop altinda degerlendirilerek kesin taninin konmasi gerekebilir. Doku örnegi alinabilmesi için farkli yöntemler vardir. En basit yöntem ince bir igne ile kistten örnek almaktir. Ancak bazi kosullarda cerrahi yöntem ile de biyopsi yapilmasi daha uygun olmaktadir.

NE ZAMAN HEKIME BASVURULMALI

Memede kitle olusmasi, agri olmasi veya meme basinda kendiliginden olan bir akintinin farkedilmesi durumunda bir uzman hekime basvurulmasi gerekiyor. Ayrica 40 yas üstü kadinlarin yillik tarama programlarina katilmalariyla meme kanserinin erken dönemde taninmasi mümkün olabiliyor.

Meme kanseri tanisinin erken konabilmesi için kullanilan üç yöntem vardir. Ilki, kisinin yapacagi aylik kisisel meme muayenesi, ikincisi bir genel cerrah tarafindan yapilacak yillik klinik meme muayenesi ve sonuncusu da görüntüleme yöntemleri ile yapilacak degerlendirmelerdir.

Aylik meme muayenesi: Kadinlarin kendi kendilerine yapacagi aylik meme muayeneleri meme kanserinin erken tanisi açisindan çok önemlidir. Bu yöntem üzerine gerçeklestirilen ve sag kalma etkisini degerlendirmeye yönelik yapilmis çalismalarin sonuçlari çeliskili olsa da, kesinlikle önerilmektedir.

Klinik meme muayenesi: Uzman hekimin yaptigi yillik klinik meme muayenesi, hasta veya görüntüleme yöntemleri tarafindan saptanamamis meme kanserlerininin bir kismini yakalayabilmektedir. Yapilan birçok çalisma, bu yöntemin olumlu sonuçlarinin altini çizmektedir.

Mammografi: Meme dokusunu görüntülemek için en sik kullanilan radyolojik yöntemdir. Su anda kullanilan teknik ile mammografi çekilirken her görüntü için memenin aldigi radyasyon ihmal edilebilir düzeydedir. Mammografi, muayenede saptanamayacak kadar küçük kanser odaklarini gösterebilmekte, hatta kanser olusumunun erken evresini bile saptayabilmektedir. Meme kanserinin bu evrede saptanabilmesi de tedavi sansini oldukça yükseltmektedir. ABD’de mammografinin rutin tarama için kullanilmaya baslanmasindan sonra kanserin erken evrede yakalanma orani 7 kat artmistir.

Yapilmis birçok çalisma, mammografi ile tarama yapilan gruplarda sagkalimin arttigini göstermektedir. Tarama mammografisi için uygun zaman ve siklik özel risk faktörleri olmadiginda, 40 yas üstü kadinlar için ve yilda bir keredir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası