Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Saçin 10 düsmani

Her bes kadindan birinde ani saç dökülmesi görülür. Peki, saç dökülmesinin en önemli nedenlerini ve bunlari nasil gelleyebileceginizi biliyor musunuz?

Bilimadamlari, her 5 kadindan birinin saç dökülmesi sorunuyla karsi karsiya kaldigini ve böylelikle bunun sadece bir erkek sorunu olmadigini belirlediklerini söylüyorlar. Kadinlarin erkeklerden farki ise; saç dökülmesi nedeninin saptandiktan sonra engellenebilir olmasi... Iste size 10 neden ve 10 çözüm...

Erkeklik hormonlari: Kadinlarda saç dökülmesinin en önemli nedeni; erkek cinsellik hormonlaridir. Saçin gelismesini saglayan hücreler androjen hormonuna karsi hassasiyet göstererek aniden islevlerini kaybetmeye baslarlar. Androjen hormonundan kaynaklanan saç dökülmesi kalitsaldir. Iyi haber; hormon terapisi saç dökülmesini durdurabilir. Antiandrojen ve östrojen içeren dogum kontrol haplari ile doktor kontrolünde tedavi saglanabilir.

Dogum: Gebelik sirasinda birçok kadinin saçlari gürlesir ve güzellesir. Bunun nedeni; vücudun östrojen hormonunu daha fazla salgilamasidir. Dogumdan sonra östrojen hormonunun miktari azaldigindan saçlar da dökülmeye baslar. Endiselenmenize gerek yok; çünkü bu saçlar östrojenin gebelik sirasinda korudugu saçlardir.

Tiroid bezi bozukluklari: Tiroid bezinin az ya da asiri çalismasi saç dökülmesine yol açan önemli bir faktördür. Yorgunluk ya da asabiyet, hiçbir neden yokken kilo alip verme, ates basmasi ya da üsüme tiroid bezi bozuklugunun belirtilendendir. Bu durumda doktor kontrolünde hormon ya da iyot tabletleri kullanarak sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Vitamin ve mineral eksikligi: Bilinçsiz beslenme ve diyetler saçi olumsuz etkiler. Vitamin. mineral ve protein eksikligi saçi cansizlastirarak dökülmesine yol açar. Saglikli saçlar için B6, B12, C, E ve biyotin vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, kalyum, çinko, bakir ve demir gibi amnioasitler de çok önemlidir. Eger bu maddeler saglikli bir beslenme ile elde edilemiyorsa tabletlerden yararlanabilirsiniz.

Kepek: Sagliksiz bir saç derisi, saç köklerini besleyen maddelerin köklere ulasmasini engeller. Bu da saçlarin dökülmesine neden olur. Saç dökülmesini engellemek için kepege karsi etkili bir sampuanin düzenli olarak kullanilmasi gerekir.

Ilaçlar: Bazi tibbi maddeler saçlarin dökülmesine yol açabilir. Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi, hipertansiyon ilaçlari ve kolesterol düsürücü ilaçlar saçin gelisimini engelleyebilir. Bu durumda doktorla görüsülerek mümkünse ilaçlarin degistirilmesi istenebilir.

Amalgam: Hemen her agir metal gibi, dis dolgusunda kullanilan amalgamdaki civa da saç dökülmesine neden olabilir. Böyle bir saç dökülmesinin söz konusu olup olmadigi saç minerali analiziyle anlasilabilir. Bu metalin vücuttan uzaklastirilmasiyla birlikte saç dökülmesi durur.

Stres: Stres ve diger psikolojik sorunlar vücut islevlerini sekteye ugratirlar. Bu durum saçlara da yansir; saçlar daha hizli dökülmeye ve daha yavas uzamaya baslar. Bu durumda tek çözüm yolu vardir; stresten uzak durmak.

Mevsim degisikligi: Bazi kisilerde ilkbahar ve sonbaharda normalden daha fazla saç dökülmesi görülür. Ancak bu endise edilecek bir durum degildir. Saçlar bir süre sonra kendilerini toparlarlar.

Bagisiklik sisteminde sorun: Saçlarin aniden tutam tutam dökülmesi ve saç derisinde açikliklarin olusmasi saçkiranin belirtileridir. Uzmanlar bu durumu söyle açiklarlar: 'Saç kökleri vücut tarafindan adeta yabanci bir madde gibi zarar görürüler.' Saçlar genellikle kendiliginden eski haline dönerler, bazen bu onarim için aylar gerekebilir. çinko tabletleri tedaviyi kolaylastirabilir.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası