Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Migren atagina 15 dakikada son!

Son gelismelerle migren artik kader degil. Agrilari tetikleyen faktörler kontrol altina alinabiliyor; ‘triptan’ etken maddeli ilaçlar da agri ya da atagi 15 ila 30 dakikada sonlandiriyor

Migren tedavisinde özellikle son 10 yilda büyük gelisme kaydedildi. Bugün kullanilan ‘triptan’ grubu ilaçlar, migren tedavisinde ‘kilometre tasi’, ‘mucize’ gibi tanimlarla nitelendiriliyor. Agri basladigi anda alinan, tablet disinda spreyi de olan bu migren ilaçlari, atagi ve agriyi 15-30 dakika kesiyor.

1991’den beri ülkemizde de kullanilan bu ilaç grubunun yeni bir ürünü daha (eletriptan etken maddeli ilaç) yakinda piyasaya çikiyor. Ancak migreni tetikleyen faktörlerden kaçinmak da en az tibbi tedaviler kadar basarili sonuç veriyor.

Istanbul Tip Fakültesi Nöroloji Anabilim Dali (Basagrisi Klinigi) Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ertas, migrenin teshisi ve tedavisinde doktora ve hastaya düsen görevleri anlatti...

Migren ataklarindan kurtulmak mümkün mü?

Kesinlikle. Bugün migren, ilaçsiz da tedavi edilebilir, ataklarla bas edilebilir. Tetikleyen faktörler kontrol altina alinirsa yüzde 50, hatta daha fazla oranda hastanin ataklarini ve agrilarini azaltmasi mümkün. Ancak ilk önce dogru taninin konulmasi önemli. Dogru taninin konulmasi isgücü kaybinin önüne geçmek açisindan da gerekli.

Tani koymak zor mu?

Çok kolay bir sey degil. Çünkü migren hiç muayene bulgusu vermez. Hasta sikâyetleri alinir. Doktorun profesyonelligi çok büyük rol oynar. Türkiye’de 6 yillik tip egitimi içinde sadece bir saat bas agrilari egitimi veriliyor. Amerika’da da bu süre iki saat. Dogru tani konmasi için doktorun sormasi gereken bazi kilit sorular var.

Kilit sorular

Nedir bunlar?

Yüzde 70-80 migren diyebilmek için hastaya baslica su sorulari sormak gerekiyor: "Bas agrisi nöbetler halinde mi oluyor, agrilar benziyor mu, agri siddetli mi, agri tek tarafli mi, agri sirasinda isiktan rahatsiz oluyor mu, agri sirasinda basini hareket ettirince agri artiyor mu, agri sirasinda bulanti oluyor mu, agri uykuyla geçiyor mu, agri isini aksatiyor mu?

Eger bu sorularin yanitlarina ragmen süphe devam ediyorsa MR ve BT’ye (bilgisayarli tomografi) basvurulabilir. Çok ayrintili tetkiklere gerek yok.

Hasta ne yapmali?

Kisinin önce migrenini tetikleyen faktörlerini çok iyi bilmesi lazim. Eger açlik tetikliyorsa aç kalmamali. Uyku düzensizlikleri etkiliyorsa her gün ayni saatte yatip kalkmali. Meditasyon ve yoga bu konuda kisiyi disipline eden, kisiyi olumlu yönde egiten yöntemler. Hasta doktoruyla iliskisini kesmemeli. Koruyucu tedavisini düzenli uygulamali.

Dogru taninin isgücü kaybiyla iliskisi nedir?

Dogru tani konulmazsa hasta yanlis ilaç kullaniyor. Yanlis ilaç kullanimi kisinin isini, çevresindekileri etkiliyor. Ekonomik kayip demek, isgücü kaybi veya verimsiz çalismak demek. Bu yüzden bas agrisinin önemi, yarattigi isgücü kaybiyla ölçülmeli. Kisi, ayda bes kez bas agrisi nedeniyle isine gidemiyorsa bu ciddi bir bas agrisidir. Migrenler böyledir. Ama 15 gün basi agriyor buna karsin yine de isine gidebiliyorsa, gerilim tipi bas agrisinda oldugu gibi, bu çok da önemli degildir.

Tedavi sansi yüzde 90

Migren için her hastaya farkli tedavi uygulandigini, her ilacin her hastaya yaramadigini vurgulayan Prof. Dr. Baki Göksan migren tedavisini söyle anlatti:

"Tedavideki hedef, sinir sistemindeki hassasiyeti ve agri sirasinda ortaya çikan damar ve damar çevresindeki olaylari baskilamaktir. Tedavide yüzde 90’lara varan basari elde edilir. Temel tedavi, koruyucu ve atak tedavisi olmak üzere ikiye ayrilir. Eger hastanin agrilari ayda bir iki kez görülüyorsa sadece atak sirasinda tedavi önerilir. Agrilar ayda dördün, besin üzerine çikmissa düzenli bir tedaviyle birlikte atak sirasinda tedavi yapilir."

Atak-agri tedavisi:

Atak tedavisinde ön plana çikan ilaçlar günümüzde triptan grubu agri kesiciler. Bunlar migren tedavisinde kilometre tasi oldu. Bunlar hem genislemis olan damari daraltiyor, hem de damar çevresindeki sismeyi azaltiyor, önlüyor. Agriyla ilgili uyarilarin sinir sistemine geçisini ve sinir sisteminde algilanmasini bloke ediyor. Çok noktada etkililer. Bugün piyasada üç tane triptan grubu ilaç var. Atak sirasindaki bulanti ve kusma için de anti emetik grubu ilaçlar veriliyor.

Koruyucu-önleyici tedavi:

Bir ay içinde atak sayisi üçü, dördü geçiyorsa o zaman sadece atak sirasinda degil, migren atagini önlemeye yönelik ilaçlari da kullanmak gerekir. Kisi ayda ya da 6 ayda bir kez migren krizi geçiriyorsa uygulanmaz. Koruyucu tedavide ilaçlar her gün alinir.


Migren kadinlarda niçin daha fazla?

Kadinda migrenin daha fazla görülmesinin sebebini kadinlik hormonu ‘östrojen’e baglayan Prof. Dr. Ertas sunlari söyledi: "Kadinin dogurgan oldugu dönemde migren daha çok görülüyor. Oysa çocuklukta ve menopoz sonrasi dönemde erkeklerle esit düzeyde. Östrojen kadinlarda migreni en çok tetikleyen faktör."

Prof. Dr. Baki Göksan ise "Migren ataklari kadinlarda âdet dönemlerinde siklasiyor. Hatta sadece âdet döneminde ortaya çikan migren ataklari söz konusu. Onun disindaki günlerde agri çekmeyen migrenliler var" dedi.

Doktor Tayfun Aldemir de hamilelikte ataklarin azaldigina isaret ederek, "Bu, kadinlarin hormonal düzeniyle ilgili bir durum. Menopozdaki kadinda migren krizleri seyreklesiyor. Bulanti, kusma kayboluyor. Hamilelikte de ayni sey söz konusu. Hamilelikte 3 ile 9’uncu aylar arasinda migren krizleri görülmüyor. Ilaç almaktan kurtuluyorlar" diye konustu.

Agrinin etkisini azaltmanin ipuçlari

• Uyuyun.
• Karanlik, los, sessiz bir odada dinlenin.
• Basinizi esarpla sikin (genislemis damarlara baski uyguluyor).
• Agrinin oldugu tarafa soguk kompres yapin (genislemis damarlari daraltir).
• Dus alin. Birkaç dakika sicak, sonra soguk, sonra tekrar sicak dus.
• Bas masaji yapin. (Önce sakaklara, sonra da gözlerin disa bakan tarafina hafif hafif bastirarak).
• El ve ayaklarinizi sicak suya sokun.

Her hafta sonu basiniz agriyorsa

Eger güne kahve içerek basliyor, yoksa ayilamiyorsaniz, hafta sonu ise geç kalkiyorsaniz bas agrisina yakalanmamaniz imkânsiz. Genellikle sabah kalkar kalkmaz kahve içenleri bekleyen hafta sonu bas agrisi sendromunun nedeni su: Hafta içi her sabah kahve içen kisi, hafta sonu geç kalktigindan her zaman ayni saatte içtigi kahveyi içemiyor. Bu da kafein eksikligi, yoksunlugu yaratarak bas agrisinin ortaya çikmasina yol açiyor.

Agridikça para gidiyor!

1998’de yapilan ‘Türkiye Bas Agrisi Epidemiyoloji Çalismasi’nda bas agrisinin Türkiye ekonomisine getirdigi yük de arastirildi. Bas agrisi nedeniyle isgücü kaybi ve bu hastalara yapilan saglik harcamalarinin toplami ülke ekonomisine 800 milyon dolara yakin bir yük getiriyor.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası