Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gereksiz yere asi yaptirdi

Bursa Il Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, Sonbahar mevsimi sebebiyle sik sik hava degisimi ve sicakligin düsmesine bagli olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarinda artis yasandigini söyledi.

Ciddi uyarilar

Havalarin sogumaya baslamasiyla grip hastaligina benzer bulgularla seyreden bir çok solunum sistemi hastaliginin yasanabilecegini belirten Il Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, su uyarilarda bulundu..

Serdar, risk grubu disinda kalan vatandaslarin grip asisi vurulmasina gerek olmadigini da savundu.

Havalarin sogumaya baslamasiyla grip hastaligina benzer bulgularla seyreden bir çok solunum sistemi hastaliginin yasanabilecegini belirten Il Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, "Hastaliga grip diyebilmek için kisilerin sadece sikayetleri ve muayene bulgularinin degerlendirilmesi yeterli olmamaktadir. Kesin tani, ancak hastanin vücudunda laboratuvar yöntemleriyle grip virüslerinin gösterilmesi ile konulabilir" dedi.

Grip hastaliginin bütün toplum için risk olusturdugu ve öldürücü olabilecegi görüsünün de yanlis oldugunu ifade eden Serdar, "Bilimsel olarak kabul edilen risk gruplarindaki sahislarin, hastaliga yakalanmalari halinde komplikasyonlar gelisebilmektedir. Bu nedenle bütün dünyada kabul edilen bu risk gruplari disindaki kisilere asi uygulamasi tavsiye edilmemektedir" diye konustu.

Özellikle 65 yas üstü kronik kalp, böbrek veya metabolizma hastaligi olanlar, bagisiklik sistemini baskilayacak hastaligi bulunanlar, kronik astim gibi solunum rahatsizligi yasayanlarin yani sira uzun süreli aspirin kullanmak zorunda olan bebek ve çocuklarla ile AIDS olanlarin disinda kalan kisilerin grip asisi olmasina gerek olmadigini dile getiren Serdar, "Uygulanan asi bir önceki yil en çok salgin yapan virüs gruplarini içeriyor. Bu yil da ayni virüs grubunun salgin yapma ihtimalinin ne kadar olacagi bilinemeyecegi dikkate alindiginda risk grubu disinda kalanlara grip asisi uygulamasinin koruyuculugunun düsük olabilecegi göz önüne alinmalidir" seklinde konustu.

Serdar ayrica, asi uygulamasinin ferdi, kurumsal ve ülke ekonomisi açisindan da degerlendirilmesinin yapilmasini ve risk grubunda bulunmayan kisilere asi uygulanmamasini da önerdi

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası