Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Gereksiz yere asi yaptirdi

Bursa Il Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, Sonbahar mevsimi sebebiyle sik sik hava degisimi ve sicakligin düsmesine bagli olarak üst solunum yolu enfeksiyonlarinda artis yasandigini söyledi.

Ciddi uyarilar

Havalarin sogumaya baslamasiyla grip hastaligina benzer bulgularla seyreden bir çok solunum sistemi hastaliginin yasanabilecegini belirten Il Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, su uyarilarda bulundu..

Serdar, risk grubu disinda kalan vatandaslarin grip asisi vurulmasina gerek olmadigini da savundu.

Havalarin sogumaya baslamasiyla grip hastaligina benzer bulgularla seyreden bir çok solunum sistemi hastaliginin yasanabilecegini belirten Il Saglik Müdürü Hüseyin Serdar, "Hastaliga grip diyebilmek için kisilerin sadece sikayetleri ve muayene bulgularinin degerlendirilmesi yeterli olmamaktadir. Kesin tani, ancak hastanin vücudunda laboratuvar yöntemleriyle grip virüslerinin gösterilmesi ile konulabilir" dedi.

Grip hastaliginin bütün toplum için risk olusturdugu ve öldürücü olabilecegi görüsünün de yanlis oldugunu ifade eden Serdar, "Bilimsel olarak kabul edilen risk gruplarindaki sahislarin, hastaliga yakalanmalari halinde komplikasyonlar gelisebilmektedir. Bu nedenle bütün dünyada kabul edilen bu risk gruplari disindaki kisilere asi uygulamasi tavsiye edilmemektedir" diye konustu.

Özellikle 65 yas üstü kronik kalp, böbrek veya metabolizma hastaligi olanlar, bagisiklik sistemini baskilayacak hastaligi bulunanlar, kronik astim gibi solunum rahatsizligi yasayanlarin yani sira uzun süreli aspirin kullanmak zorunda olan bebek ve çocuklarla ile AIDS olanlarin disinda kalan kisilerin grip asisi olmasina gerek olmadigini dile getiren Serdar, "Uygulanan asi bir önceki yil en çok salgin yapan virüs gruplarini içeriyor. Bu yil da ayni virüs grubunun salgin yapma ihtimalinin ne kadar olacagi bilinemeyecegi dikkate alindiginda risk grubu disinda kalanlara grip asisi uygulamasinin koruyuculugunun düsük olabilecegi göz önüne alinmalidir" seklinde konustu.

Serdar ayrica, asi uygulamasinin ferdi, kurumsal ve ülke ekonomisi açisindan da degerlendirilmesinin yapilmasini ve risk grubunda bulunmayan kisilere asi uygulanmamasini da önerdi

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası