Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Evliligin üstüne düsen gölge

Cinsellik bilimcileri ülkemizde yaygin olan vajinizm olgularinin ruhsal nedenlerden veya kadinin cinselligi, ayipla özdeslestirmesine yol açan yetisme biçiminden kaynaklandigini ileri sürüyorlar.

Altinda toplumsal baski var

Ilk gecede çiftlerin karsilastiklari sorunlardan birisi olan vajinizm, kadinda dölyolunun giris kismindaki kaslarin istemsiz kasilmasi veya spazmidir. Bu durum seksüel iliskilerde büyük sorun yaratmaktadir.

Uluslararasi Seksoloji Kongresi'nde bir süre önce 42 vajinizm olgusunu bir teblig ile sunan Seksoloji ve Jinekoloji Uzmani Opr. Dr. Akif Poroy, ''Türkiye'de gördügüm ve tedavi ettigim vajinizm olgulari daha çok ruhsal ve toplumsal nedenlerle ilgilidir'' diyor ve bu konuda su bilgileri veriyor: "Bana basvuran pek çok hanimin evleneli 3-5 yil geçmesine karsin hâlâ bakire olduklarini saptamaktayim. Vajinizm tanisi konulan hanimlar normal bir biçimde uyariliyorlar. Cinsel birlesme daha önce olanakliyken, örnegin birkaç çocuk annesi olan kadinlarda bile sonradan vajinizm görülebiliyor. Bunlarda vajinizm agrili veya acili cinsel birlesme sonucu olusmustur. Bu nedenle de hastada mutlak jinekolojik tetkik yapilmali ve organsal bir neden olup olmadigina bakilmalidir.''

Eslerinin istemsiz kasilmalari karsisinda cinsel iliskiye giremeyen erkeklerin durumuna da deginen Dr. Akif Poroy su ilginç gözlemlerine yer veriyor: ''Erkekler karilarinin bu durumunda genelde eslerini sevdiklerini ve onlari incitmek istemediklerini söylüyorlar ve bu tutumlari ile evliligi gerçek bir cinsel birlesme olmadan yürütmeye çalisiyorlar. Böylelikle, tedaviye çok iyi yanit veren vajinizmin bilmeyerek yerlesmesine neden oluyorlar.''

Tedavisi olanakli

Cinselbilimcilere göre vajinizmin ruhsal nedenleri arasinda ensest (kan bagi olan yakinlari ile cinsel iliskiye geçmek), igfal ve jinekolojik muayenede hekimin hoyrat davranmasi gibi nedenler de yer aliyor. Ruhbilimcilere göre de ergenlik, gençlik veya evlilik dönemlerinde lezbiyen iliskide bulunmasa bile lezbiyenlik saplantisi olan kadinlar penisin vajinaya girmesine izin vermiyorlar. Vajinizm tedavisinde Masters ve Johnson ile Hartman yöntemleri uygulaniyor. 10-12 seans süresi içinde olumlu sonuç alindigini söyleyen Poroy, cinsel tedavinin basarisinda en önemli etkenlerden biri, ''Çiftin ev ödevlerini gerektigi sekilde ve siklikta yapmasidir'' diyor. Bunun disinda genital bölge fizyolojisi ögretilerek kas demetlerini çalistiracak ve gevsemeyi saglayacak teknikler ögretiliyor. Solunum egzersizleri tedavide ise yariyor, karin ve karin alti kaslari ile vajen kaslarini uyumlu çalistirmaya yardimci oluyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası